Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Spoko - ja szlamowke odpuscilem . Pompowalem wode pod cisnieniem a pompa ruska wyciagala piach . Rura 160 weszla dosc latwo - ja jestem na 7 metrach z czego kurzawki naplywa mi od dolu piachu 3.6 metra - po nocy . Ruska pompa juz nie wyrabiala z wyciaganiem piasku ( tam jest waz 3.4 ") . wiec nie moglem zejsc nizej rura 160 takie cisnienie i taki naplyw wody z piachem .
Wrzuce tam waz od motopompy 2" i będę plukal dalej moze przbije sie przez kurzawke. JA mam dziurki fi4 na wysokosc 1.5m nawiercone.

CO do leje to mialem inny pomysl ... pompowac i sypac zwir na zewnatrz rury aby doszedl on do tych 7 metro. ALe to będę potrzebowam kilku ton zwiru i nie chce mi sie tego robic bo nie wiem czy to zadziala..

Zastanawiam sie czy bedzie mozna wode czerpac z tej kurzawki po wlozeniu rury 110 z siatka studnIARSKA sp14.

Nie wiem jakie rozwiazanie bedzie najlepsze. ALe chyba wlozenie 110 i ciagniecie z kurzawki wody nie bedzie dobrym rozwiazaniem . Chyba trzeba kopac glebiaj albo nowy otwor .

Ja chce wode do podlewania mycia naczyn na dzialce oraz ewentualni szybki prysznic.

Co do otworu do okola rury - jak pompuje to sie powieksza wiec go zasypuje co jaki czas . heheh jak jest duzy ;- )
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Sama nazwa szlamówka oznacza, że ma wyciągać szlam (kurzawkę) i jeśli będzie się obniżać ciśnienie wyciągając wodę pompą z odwiertu, to naturalnie musi napływać nowy. Trzeba cały czas dolewać wodę do otworu równoważąc różnicę ciśnień, a szlamówką, jak napisałem wcześniej wybierać piasek.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

ekopom - tak jak mowisz . A jak pisalem . Podaje pod cisnieniem wode na sam dol rury . Wiec wyplukuje piasek. Ilosc wody w rurze fi160 - prawie sie wylewa .
Wczesniej pompa ruska a teraz będę wyviagal drugim wezem i motopompa wode z piaskiem. Wiec będę dzialal jak szlamowka - tylko bez roboty fizyczniej .
Cisnienie wody w rudze 7 metrow -wiec powstrzymje szybki naplyw kurzawki . LEcz pompa ruska robi takie drgania naplyw piasku jes tak duzy ze wezyk ktory sie w niej znajduje 3.4" jest za maly.

Opisujac juz szczegoly " plukania"
Podaje wode pod cisnieniem rura napelnia sie woda do samej gory - dalej podaje wode pod cisnieniem - uruchamiam pompe ruska . pompuje , pompuje - przestaje podawac wode i w momencie kiedy ruska pompa wypompuje czesc wody z piaskiem rura zaczyna sama wchodzic w dol. ( mam zalozony uchwyt na rure i tam jest 100kg obciazenia) . Rura schodzi w dol w momencie obnizania cisnienia ( slupa wody w rurze) lecz zmiejszajac cisnienie kurzwka naplywa coraz szybciej - wiec pompa ruska nie wyrabia dlatego utknalem na tych 7 m . TAKA JEST MOJA TEORIA . ZObaczymy co sie bedzi edzialo z motopompa.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Jeśli ta rosyjska pompa to brzęczykowa, wówczas działa jak wibrator i zagęszcza piasek. Raczej nawet jej nie używa się jako głębinowej, bo szybko zatyka filtr.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Powiem tak . Do wstepnego zejscia w dol to i ruska pompa membranowa robi zadyme ale moza wykorzysta .
Teraz uzyje motopompy 2" wiec wrzuce sam waz na dol ... nie bedzie wibracji.
leslie777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

leslie777 pisze:Zrobiłem większa szlamowke (dłuższa i większe fi) miałem nadzieje ze wyciągnę jednorazowo tyle tego piasku że dojdę do dna rury. Niestety nic to nie daje. Wydaje mi się ze warstwa wodonośna daje już na tej głębokości duże ciśnienie i napływa to dołem i bokami chwile po tym gdy wyciągnę szlamowke.
Myślałem również o rurze fi110 żeby włożyć i przez nią wyciągać urobek.

Z tym ze zastanawiam się nad 2 opcjami:

1. Dobrze je skręcić włożyć bez żadnych otworów, wyciągać urobek i dobijać tą 160 może zejdzie? Jeśli się uda, to wyciągnąć 110..

2. Wbić na stałe 110 z filtrem studziennym (ale jeszcze obniżyć ją o metr, dwa) mając dość ?naiwną? nadzieję że filtr studzienny się nie uszkodzi... chociaż tak teraz myślę że tam jest w sumie sama kurzawka wiec na czym miałaby się uszkodzić?

Mam wbite 9,2 rur 160. Sąsiad dosłownie 30m dalej ma studnie i wodę pobiera właśnie z 9m. Otwory mam w tej chwili na głębokości 8,4 do 9,2. Dno sie podnosi do 8,4. Zasypałem raz żwirkiem dno rury na wysokość 80cm (tyle co wysokość otworów) i pompowałem czystą wodę przez cały dzień. Niestety wydajność była około 18 do 20 litrów / min. Do zraszaczy potrzebuję około 30.
Jeśli coś się wydarzy dam znać.

P.S z tą moto pompą uważaj, żeby się nie zrobił lej i się nie zapadło.
A więc tak, wybrałem opcję 2. W rurę 160 poszła 110 z filtrem studziennym 2m. Praca zajęła mi może z 2,5h. Już nie było kłopotu z napływającym piaskiem, kurzawką. Gdy tylko zszedłem rurą poniżej najgłębiej osadzonej 160 tki, rury same wchodziły... lekko szarpałem szlamowka mało wyciągałem a rury same szły pod obciążeniem. Gdy stanąłem dodatkowo na rurze to mało sam z nimi nie wjechałem, od razu zeszła 80cm. Zakończyłem na 11m, pompowałem nurkiem ruskim, po 15 minutach woda była czysta, kryształ. Lustro wody 1,5m od gruntu nawet nie drgnęło, w rurze 160 która stała się osłonowa również pełno wody. Jutro będę pompował hydroforem 60l / min. Ale nie spodziewam się przy takiej sytuacji problemów. Także podsumowując pomysł z rurami 110 był strzalem w 10. Życzę sukcesów. Ja juz myślę o kolejnej studni z drugiej strony działki :).
Pozdrawiam
caps89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 wrz 2017, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Hej wszystkim !
Posiadam na działce studnie głębinową, robiła ją firma, ze studnia nie ma żadnych problemów. Jednak chciałbym ją trochę zmodyfikować. Skrócić o około pół metra a sam zawór obrócić na drugą stronę (180 stopni) tak żeby znalazł się pod poziomem gruntu. Całość będzie ukryta pod ziemią. Ale nie to jest moim problemem, tylko jak skrócić taką rurę i obrócić ten zawór aby nic nie uszkodzić i żeby to nadal działało ? Poniżej zdjęcie
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Odkręcasz kolanko, przycinasz rurę i z powrotem zakładasz wciskając na rurę kolanko i dokręcasz. Musisz całkowicie wykręcić ten niebieski kołnierz i zsunąć na dół wtedy rurę łatwo wyciągnąć z kolanka.
caps89
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 wrz 2017, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Właśnie próbowałem odkręcić, ale jest bardzo mocno zakręcone. Ale też bałem się że coś uszkodzę, jak mówisz że to można śmiało odkręcać to jutro jeszcze raz spróbuję :)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Może w nie w tą stronę odkręcasz, a zakręcasz mocniej.
Klawi2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2020, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

leslie777 pytanko, tą 110 wlazyles z otwartym dnem ? Dobrze rozumiem ?
leslie777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Tak jest, dno rury jest otwarte.
Klawi2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2020, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Sprawdzałeś moze czy od dołu nachodzi Ci ta kurzawka ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”