Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

leslie777, wydajność źródła możesz ustalić praktycznie zakładając wydajniejszą pompę i sprawdzić napływ wody. Aby nie zatrzeć pompy i uchronić przed sucho-biegiem powinieneś zainstalować zabezpieczenie przed tym. Raczej powinno zainstalować większy zbiornik hydroforowy, który uchroni przed zbyt częstym załączaniem się pompy.
mlodymaniak, ja też tak miałem i zleciłem to fachowcom z odpowiednim sprzętem, łącznie mnie to kosztowało niecałe 2 tysiące złotych za 11 metrów wraz z rurą fi 110 mm i filtrem.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam wszystkich temat przeczytany od deski do deski.
Moj problem moze ktos pomoze .
Rura fi 160 nawiercona wiertlem fi 4 na wysokosc 1.4m.- od dolu .
Udalo sie rure wrzucic na 7 m glebokosci . Caly czas wydobywalem piasek z woda ( kurzawka) nie bylo zwirku .
Podczas wypompowywania piasku ze sroda rury nastepuje zapadniecie gruntu do okola rury ( ale z tym sobie poradzilismy - dosypalismy piachu ze zwirem i uzupelniamy )

Zostawilismy rue fi 160 na noc. Kurzawki z paskiem naszlo do 3.4m liczac od gory a lustro wody mam na 2.8 czyli samej wody mam 60 cm -za malo .

Teraz jeśli na szybko wypompuje piasek z woda do 7 m - i wrzuce szybko rure fi 110 owineta siatka studniarska SP14 to bedzie ok ? ( na jakiej dlugosci zrobic siatke- fitr..?)
Czy jeśli umieszcze rure w rurze ( i ona wypelni sie kurzawka od dolu 3.6 m zacisnie rure 110) to woda przeleci przez kurzawke ? ?

Rura fi 160 nie zejde juz dalej cos trzyma - kamiec czrot wie ( plukalismy mocnym strumieniem wody na samym dole nic nie dal - nie schodzi)

Kurzawka naplywa caly czas - wypompowalismy z 300 kg piasku albo i wiecej .

Czy dac sobie siana i wiercic nowy otwor ? ?
Czy probowac ratowac ten odwiert .??
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Z kurzawą będziesz miał problem ponieważ występuje tam głównie miałki piasek i prawie brak kamyków. Możesz albo pompować na siłę wywalić z dziury kolejne 300kg piasku a może coś się zmieni... kto to wie.
Ja wsadził bym tę rurę 110 owiniętą siatką, a do rury 160 wsypał małe kamyczki aby nie blokowały przepływu wody. Tym sposobem nadal będziesz wyciągał kurzawkę ale jest szansa że uda się ją kiedyś wypompować. Bo rozumiem że to woda do podlewania ogródka i nawet z kurzawą będzie się sprawdzać.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

marcinbb - woda na dzialce podlewanie ogrodka jakies mycie naczyn no woda przemyslowa nie do picia .
Pompowanie 2 dzien i to samo a dzura od gory robi sie ogromna zasypujemy ;-)
Chodzi mi o to jeśli wrzuce ?110 nawiecone otwory ?20 i zabeczpiecze to siatka studniarska przestrzen uzupelnie zwirkiem to w 110 od dolu na jakiej wysokosci robic otwory ??
Oraz pytanie numer 2 - zwirek nie do konca wejdzie do 7 M .
Jak przestane pompowac i zaczne wkladac rure ?110 to naplyw kurzawki jest tak wielki ze zanim wloze rure 110 do otworu to max dam rade wepchnac ja na 5m .

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Ja robiłbym inaczej, nawet wlewał wodę do rury dla zrównoważenia , żeby kurzawka nie wchodziła do otworu. Następnie szlamówkę zanurzając w kurzawce i odczekaniu, aby piasek opadł na dno szlamówki, pogłębiałbym otwór.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

ekopom - ale zeby 160 weszla glebiej . . ?? Nie wejdzie ... nie wiem dlaczego . Zobacz obciazylem Rure fi 160 - prawie 200kg nacisku pionowego ( przyrzad na zdjeciu byly tam bloczki fundamentowe no i ja wisialem na tym).
Przestalem uzywac szlamowki.
Moj patent - jedna rura podaje na dno wode pod duzym cisnieniem a druga rura wyciaga wode z piaskiem . Ilosc wyciagnaego piasku ogromna.
Do tej pory to dzialalo rura fi 160 wchodzila jak w maslo do glebokosci 7m . Teraz ani szlamowka ani moj pomysl - rura nie chce wejsc glebiej .

Robic nowy otwor ? ? jeśli tak to jak w nowym bedzie to samo - odpuszczac czy jest jakis pomysl na to ?


Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Prawdopodobnie blokuje wchodzenie jej szerszy kołnierz, do wybicia otworu używa się rur stalowych gwintowanych nie mające poszerzenia na połączeniach rur.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

ekopom - FI 160 STALOWA .. No bravo Ty . .. . a patrzyles na zdjecie kolo przyczepy widzisz tam kolnierze .. ?? jest tylko na samej gorze ... bo jeszcze nie obcinalismy . .. ale zobacz ponizej .
Pokaz mi prosze rure stalowa gwintowana bez poszerzenia .. bez mufy . . . jak to polaczyc bo ja nie wiem ...
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Zleciłem wykonanie odwiertu, ekipa przyjechała ze sprzętem wiertniczym na samochodzie ciężarowym i jego ciężarem mogła w razie potrzeby wspomóc wciskać rurę w dół. Mieli rury bez kołnierzy i specjalnie gwintowane do tych celów. Wolałem zamówić wykonanie przez firmę, bo robiąc samemu na głębokości 4 m natrafiłem bardzo twardą warstwę, amatorsko nie do pokonania.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

No ok ok .. widzisz rury skrecane ( chyba niebieskie) sa lekko szersze.
JA obcinalem kielich grzalem rure wciskalem nastepna , wyciagalem smarowalem klejem i siup do srodka .
Wiec technologia podobna - moja pewnie troche tansza , bo trzeba roboty wlozyc troche .
Temat jest o wierceniu i poradach .... wiesz firme mozna wynajac i miec problem z glowy - lecz ja chce to zrobic sam ( punkt honoru) ... i nie mam dokladnej wiedzy wiec PYTAM ..
POMOZE KTOS . .??
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Wyjaśniłeś, teraz by trzeba znaleźć przyczynę zatrzymania wchodzenia rury wgłąb. Być może zatrzymał ją kamień, jeśli znasz długość rury , to dłuższym prętem możesz sprawdzić, czy wchodzi on ponad nią głębiej. Bardziej bym skłaniał, aby wlewać wodę i szlamówką wybierać kurzawkę, nie wychodząc poniżej rury, bo można już jej nie wyciągnąć.
Kszegosz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 kwie 2021, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Proby wybrania kurzawki szlamowka - nie ma to sensu jest tak duzy naplyw wody z piachem ze nie poglabisz .
Pompa ktora wyciaga piach z naplywajaca woda tez nie daje rady wyssac wszystkiego - TAK DUZY JEST NAPLYW WODY Z PIASKIEM.
będę ombinowal pozyczyc motopompe.
Lecz moje pytanie brzmi - odpuscic i wiercic nowa dziure czy walczyc.
jeśli uda mi sie odpompowac i rura zejdzie nizej to super, lecz jelsi nie to czy wrzucac tam 110 - z filtrem . Przy takim naporze kurzawki .
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Nie będzie napływu piachu, trzeba dolewać wodę i szlamówką kilka razy uderzyć w dno, a potem kilka minut odczekać, aby piach opadł na dno szlamówki i dopiero wyciągać. Czy zmienić miejsce wiercenia, to nie wiem, zależy od terenu, może być lepiej, a może nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”