Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Ufny
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 cze 2020, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Spróbuję z siatką ale to w przyszłym tygodniu.
LolQ9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 cze 2020, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Sugerując się filmikami w internecie typu studnia za 200zł w 2 godziny, postanowiłem wykopać taką na swojej działce. Działka znajduje się ok 100m od jeziora. Gleba na którą natrafiłem w 3 odwiertach to przeważnie brązowa glina. Udało mi się dowiercić do lustra wody znajdującego się na głębokości 1.8m od powierzchni gleby. Oto co udało mi się do tej pory wykonać:
- wpuścić rurę osłonową fi160, 3 metrową, z nawierconymi otworami fi3, około 73cm poniżej powierzchni gleby,
- wybrać z rury fi160 3 metrowej, około 240 cm urobku (zdjęcia lepiej to opisują). Czyli mam od dna rury około 60 cm urobku do wybrania
- osiągnąłem 135cm wody w rurze osłonowej.
Problem jest taki, że podczas szlamowania, wybrałem może 2 pełne szlamówki piasku, a dalej mam żwir/kamienie 1-45mm średnicy (zdjęcia), który jest tragiczny do wybrania.
Teraz mam zamiar wbić rurę 110 w środek rury osłonowej i zejść ok metr poniżej dna rury fi160 (łącznie 4.2m od powierzchni gleby). Nie wiem czy dam rady to zrobić, ale będę próbował, tylko czy jest sens? Sąsiedzi mają porobione takie studnie i czerpią z nich wodę do ogrodu i domku letniskowego (prysznic, zlew, WC). Wiem, że to nie nadaje się do picia :P
Miejsce, które wybrałem jest mi najprzyjaźniejsze, ale żwir zaczyna mnie już dobijać, bo bardzo ciężko go wyszlamować, cały dzień walki i schodzi się "na milimetry".
Ogólnie pierwszy test wody już za mną. Hydroforem przez 2 minuty wypompowałem z tego co mam ok 120l wody (60l/min wydajność, rura fi32 z smokiem). Po około 40 sekundach od odpowietrzenia hydroforu woda była krystalicznie czysta. Cały piasek szybko przestał płynąć.

Jest sens dalej drążyć tą studnię, czyli wbijać 110 nawierconą wiertłem fi1.5, 1m poniżej dna 160 i walczyć z tym żwirem, czy zacząć od nowa w innym miejscu?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia w lepszej jakości na moim dysku OneDrive:
https://1drv.ms/u/s!Ag5mVJ2593-doANZQxn ... S?e=xZYbL6
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Żwir to super tylko się cieszyć i nie szczędzić sił aby ciut głębiej wjechać ale 160-ką ile się da na docelową głębokość a dopiero potem wrzucić 110-kę z nawierconymi otworami tak ze 200 szt fi 10mm i owinąć to siatką studniarską 14-ką denko zaślepić na amen i dopiero do dziury a rurę osłonową wyciągnąć .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
leslie777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam, wkopałem za pomocą szlamowki 8m rur 160mm. Od około 2m od gruntu mam wodę a od 3 kurzawkę do tej pory. Od dna mam 6m wody, próbowałem pompować ale po około 10 min lustra wody brak i leci kurzawka. Czasami sam piach. Rozumiem ze nie jestem jeszcze w wydajnej warstwie wodonosnej? Kopać dalej? Proszę o pomoc. Pozdrawiam
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Jak po 10 minutach koniec wody to trochę mało.
Im głębiej tym lepiej bo woda bedzie szybciej napływać.
Klawi2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2020, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam. Czy któraś siatka studniarska zatrzyma kurzawke?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

nie ma opcji musisz pompować aż zrobisz bańkę. Nie przepuszczając kurzawy zatkasz studnię.
Klawi2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2020, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Tylko że kurzawka zaczęła się na 6m i chyba kończy na 9.5m bo na tej głębokości mam rurę fi165 i się zatrzymała jakby oparła się o beton ....
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Pewnie trafiłeś na kamień czyli pech...
Bywa i nic nie poradzisz. Jak jest duży to pożegnań się z podłębieniem. Albo nowy odwiert albo używasz tego co masz
Klawi2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2020, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Będę próbował z drugiej strony działki, może tam będą inne warunki
leslie777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 sie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

arek9025 pisze:Jak po 10 minutach koniec wody to trochę mało.
Im głębiej tym lepiej bo woda bedzie szybciej napływać.
Dziękuję, wbiłem się kolejny metr i po 20min pompowania kurzawki leci czysta woda. Pompowałem jakieś 6h i cały czas czysta woda. Gdy podniosłem pompę na jakieś 70cm to wtedy zaczęła (kaszleć) ale gdy tylko ja dałem niżej (około 30cm) nad dno pompowała dalej bez problemu. Wydajność (około 15l/ min) z tym ze podłączałem długi waż ogrodowy ponad 50m wiec miała co pchać a pompa ruska z wydajnością wg producenta 22l.

Źródło potrzebuje podłączyć do zestawu zraszaczy, podzielonym na kilka sekcji, gdzie największe zapotrzebowanie jednej sekcji to około 25l / min. Rura za bardzo nie chce iść dalej pomimo ze szlamowka mi wpada poniżej rur.. próbować dalej czy wystarczy?

Drugie pytanie, polecicie pompy?
Dziękuję z góry.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Jak szlamowka schodzi ponizej rury A rura nie schodzi niżej to po prostu musisz bardziej obciążyć rure i wejdzie ;:124

Zdecydowanie prubawać dalej....
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

leslie777 pisze:
arek9025 pisze:Jak po 10 minutach koniec wody to trochę mało.
Im głębiej tym lepiej bo woda bedzie szybciej napływać.
Dziękuję, wbiłem się kolejny metr i po 20min pompowania kurzawki leci czysta woda. Pompowałem jakieś 6h i cały czas czysta woda. Gdy podniosłem pompę na jakieś 70cm to wtedy zaczęła (kaszleć) ale gdy tylko ja dałem niżej (około 30cm) nad dno pompowała dalej bez problemu. Wydajność (około 15l/ min) z tym ze podłączałem długi waż ogrodowy ponad 50m wiec miała co pchać a pompa ruska z wydajnością wg producenta 22l.

Źródło potrzebuje podłączyć do zestawu zraszaczy, podzielonym na kilka sekcji, gdzie największe zapotrzebowanie jednej sekcji to około 25l / min. Rura za bardzo nie chce iść dalej pomimo ze szlamowka mi wpada poniżej rur.. próbować dalej czy wystarczy?

Drugie pytanie, polecicie pompy?
Dziękuję z góry.
Ale abyś sobie studni nie wykończył szybciej niż myślisz to zainwestuj w najtańszą pompę głębinową , pompa membranowa nie nadaje się do studni wierconych bo strasznie zbija piasek w beton nie przepuszczalny .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”