Lithops - żywe kamienie cz.2

kirud
100p
100p
Posty: 101
Od: 17 mar 2011, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

_Luna_ pisze: 17 lip 2023, o 14:54 Mogłam je uszkodzić podczas ostatniego przesadzania :/
Ja ,obcinam korzenie, zostawiam 1,5-2 cm sądząc w ten sposób ,nie straciłem jeszcze żadnego lithopsa ,po tygodniu roślinka jest ukorzeniona ,jak dotkniesz palcem to stawia opór. Moje lithopsy uprawiam w czysto mineralnym podłożu ,nie wiem, jak to się ma do innego substratu.
Sądząc lithopsy z całymi korzeniami ,straciłem już kilka lithopsów, tak mi się wydaje, że przyczyną są pozwijane korzenie. Roślinka nie pobiera wody, marnieje w oczach i umiera.
Wiosną miały cięte korzenie aktualne zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
nizios
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 cze 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

kirud pisze: 19 lip 2023, o 08:21 Ja ,obcinam korzenie, zostawiam 1,5-2 cm sądząc w ten sposób ,nie straciłem jeszcze żadnego lithopsa ,po tygodniu roślinka jest ukorzeniona ,jak dotkniesz palcem to stawia opór.
Ważna informacja, dzięki, na pewno się przyda. Swoje, co prawda też obcinałem trochę, ale zostawiałem koło 2,5 cm i zastanawiałem się, czy w ogóle powinienem przycinać...
Czy po przesadzeniu litopsy się cieniuje przez kilka dni i czy zwiększa się im wilgotność na ten okres, tak jak się robi z siewkami kaktusów (np. trzymając w woreczku foliowym lekko uchylonym)?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Przy przesadzaniu lithopsów zdarza mi się przycinać korzenie zostawiając mniej niż 1 cm. Po przesadzeniu staram się nie przesadzać ze słońcem, lecz nie zwiększam wilgotności powietrza. Dorosłe lithopsy to nie są młode siewki, wytrzymują długi okres bez wody. Zwiększanie wilgotności prowadziło u mnie do gnicia roślin.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

kirud pisze: 19 lip 2023, o 08:21
_Luna_ pisze: 17 lip 2023, o 14:54 Mogłam je uszkodzić podczas ostatniego przesadzania :/
Ja ,obcinam korzenie, zostawiam 1,5-2 cm sądząc w ten sposób ,nie straciłem jeszcze żadnego lithopsa ,po tygodniu roślinka jest ukorzeniona ,jak dotkniesz palcem to stawia opór. Moje lithopsy uprawiam w czysto mineralnym podłożu ,nie wiem, jak to się ma do innego substratu.
Sądząc lithopsy z całymi korzeniami ,straciłem już kilka lithopsów, tak mi się wydaje, że przyczyną są pozwijane korzenie. Roślinka nie pobiera wody, marnieje w oczach i umiera.
Wiosną miały cięte korzenie aktualne zdjęcia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Witam. Można wiedzieć, z jakich komponentów składa się podłoże u Pana? Mam pumeks, zeolit i lawę wulkaniczną, ale nie wiem czy się nadadzą.
Pozdrawiam.
kirud
100p
100p
Posty: 101
Od: 17 mar 2011, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Moje podłoże to pumeks bims, drobny żwirek akwarystyczny troszkę potłuczonej cegły najlepsza frakcja 1-4 mm.
Pozdrawiam
kirud
100p
100p
Posty: 101
Od: 17 mar 2011, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Lithops pseudotruncatella jest niezawodny, zakwitł wszystkimi głowami, a na dodatek kwiaty ładnie pachną.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Jaki piękny, żółciutki. Powiedz mi, czy ty wysiewasz nasiona z tych torebek nasiennych pokazanych na zdjęciu gdy dojrzeją? Czy lithopsy są samopylne, czy trzeba im "pomóc"?
I moje drugie pytanie, czy po kwitnieniu zawsze pojawiają się dwa lithopsy mające wspólny korzeń? U mnie zdarza się tak, że u tych które kwitły, wiosną po przeobrażeniu zawsze pojawiają się 'bliźniaki'.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Lithopsy trzeba zapylać przy pomocy pędzelka lub patyczka z wacikiem. Bliźniaki u mnie pokazują się również u tych roślin, które wcześniej nie kwitły. Na to zjawisko nie ma reguły.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

gerranium dzięki za info :)
Dziś do mnie przyjechały takie śliczne lithopsy. I teraz pytanko. Czy teraz jest dobry moment na ich przesadzenie? Czy lepiej poczekać na wiosnę? Jakie podłoże będzie najlepsze? Czysto mineralne, czy jednak z domieszką ziemi? Niektóre z nich kończą przepoczwarzanie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Ja w lecie przesadzam lithopsy do suchego podłoża i podlewam delikatnie po kilku dniach albo po tygodniu. Moja najnowsza koncepcja podłoża to ziemia do sukulentów (jakakolwiek), pumeks, lawa wulkaniczna i seramis w równych ilościach. Nie wiem jeszcze, czy ten mix się sprawdzi w praktyce, gdyż stosuję go od niedawna.
Pozdrawiam
G.
kirud
100p
100p
Posty: 101
Od: 17 mar 2011, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Maciek13 pisze: 31 lip 2023, o 23:42 Jaki piękny, żółciutki. Powiedz mi, czy ty wysiewasz nasiona z tych torebek nasiennych pokazanych na zdjęciu gdy dojrzeją? Czy lithopsy są samopylne, czy trzeba im "pomóc"?
I moje drugie pytanie, czy po kwitnieniu zawsze pojawiają się dwa lithopsy mające wspólny korzeń? U mnie zdarza się tak, że u tych które kwitły, wiosną po przeobrażeniu zawsze pojawiają się 'bliźniaki'.
Maciek, czekam jak kapsułki dojrzeją i wtedy wysiewam .
Tak jak piszę Gerranium nie ma reguły, kiedy będą bliźniaki ,mam lithopsa, który kwitnie co roku od 5 lat i ma tylko jedną głowę a mówią ,że co dwie głowy to nie jedna. :D :D :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Dzięki za odpowiedź. Marku, czy mógłbyś mi doradzić, co powinienem zrobić teraz z moimi lithopsami? Jest sens je przesadzać teraz, czy lepiej byłoby poczekać do wiosny? Zdania są podzielone.
kirud
100p
100p
Posty: 101
Od: 17 mar 2011, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Powiem ci co ja bym zrobił . Co ty zrobisz to już twoja decyzja. Lithopsy , które są mniej wybujałe (wyglądają nie naturalnie chyba z braku słońca i nadmiernego podlewania) bym przesadził tylko nie tak ciasno i posadziłbym troszkę głębiej, jak trzeba ,to daj wyższą doniczkę z tego co widzę to mają substrat mineralny ,mniej podlewać, więcej słonka tylko stopniowo ,bo nie wiadomo gdzie stały do tej pory. Może za rok lub dwa jak przejdą wylinkę ,wrócą do naturalnych wymiarów .
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”