Ogrodowe początki.

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Popieram altanka jest tylko do wyczyszczenia, ewentualnie do otynkowania i położenia koloru - będzie super - jak nowa i wiele tańsza niż budowana od podstaw, pomyśl ile kasy zostanie na nowe roślinki :D
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Altanka będzie otynkowana. Budowana była z byle jakich cegieł i generalnie miała być tynkowana od razu, ale z różnych przyczyn nie doszło to do skutku.
Wierzcie mi, że naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest pokrycie jej tynkiem.

Wczoraj udało nam się podziałać, pomału powstają grządki, zasadziłyśmy z siostrą seler, por i sałatę. Jestem mocno zaskoczona, bo mimo, że władowaliśmy na grządki sporo taczek ziemi z kompostu, w ostatnich dniach sporo padało - to ziemia jest sucha jak pieprz..
Obrazek

Na targu zachwyciły mnie aksamitki, więc znalazły miejscówkę na nowej rabatce:
Obrazek

Z racji, że nasza działka jest niczym nie osłonięta i zawsze czuję się na niej jak "na talerzu" - wymyśliłam sobie, żeby obsadzić jedną jej stronę tujami. Powstało już nawet miejsce:
Obrazek

Pytanie: czy podczas sadzenia tuj należy im sypnąć coś szczególnego? obornika? torfu? Myślałam o tujach smaragd lub brabant. Na razie chcę posadzić 10 szt, myślałam o takich 60 - 80 cm, by wydolić finansowo ;:224 W ogóle czy swoje kupowałyście w marketach czy raczej sklepach ogrodniczych?
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Witam serdecznie.

Podglądam działeczkę i bardzo mi się podoba, ale jak napisałaś, że chcesz tuje, to mnie trzepło :| bo teraz to wszyscy tuje i tuje, a nie lepiej posadzić róże pnące, tanie są, do tego powojniki też są nie drogi i może jakieś krzaczory?? no i będzie kolorowo, pachnąco i cudnie ;:333 ale mi nie wolno Ci nakazać, co chcesz u siebie sadzić, cokolwiek posadzisz to będzie pięknie, ale zastanów się nad kolorami będzie cudnie ta siatka wyglądać ;:333
Awatar użytkownika
sweetdaisy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3531
Od: 15 sty 2015, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Polecam bardziej szmaragdy niż brabanty. Te pierwsze ładniej rosną, brabanty prędzej czy później będziesz musiała przycinać, szmaragdy tylko od góry na wybraną wysokość. No i pamiętaj że przy takim szpalerze korzenie będą z czasem na dobre 1,5 metra od rośliny. Brabanty chyba jeszcze bardziej mają rozłożyste korzenie niż szmaragdy. No i odpowiednią odległość od płotu trzeba zachować.
Ja przy sadzeniu mieszałam ziemię rodzimą + ziemia kupna z wora + obornik granulowany.
Altanka ceglana ma swój urok, ale jak kto lubi... ;:224
Pozdrawiam, Zuza
----------------------------
Słoneczny kawałek mojego miejsca na ziemi I, II, III
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Bogumiłko,
rzeczywiście róże wyglądałyby pięknie i pewnie gdybym miała swój domek, to właśnie róże posadziłabym jako "osłonę". Ale jak widać za ogrodzeniem mam działkę sąsiada, który prawie wcale o nią nie dba (wyjątkowo w sobotę pojawił się, by ją skosić). Za nim jest kolejna działka z samym trawnikiem, więc co u mnie się dzieje - widać już z daleka. Siatka ogrodzeniowa ma chyba ze 30 lat, jej fundament mocno się kruszy, więc nie ma szans, żeby dźwignęła ciężar róż... poza tym... z sąsiadami różnie bywa... ostatnio znajoma musiała wyciąć kilka drzew, bo przeszkadzały innemu działkowiczowi... ;:222

Zuza,
dziękuję za wytłumaczenie różnic między szmaragdami a brabantami ;:196 patrząc na ich zdjęcia w internecie ciężko mi je odróżnić :wink: Nie sądziłam jednak, że mają aż takie korzenie... :roll: w sumie chcę je posadzić wzdłuż trawnika, więc tam by mi nie przeszkadzały.
Altanki ceglane na pewno mają swój urok, pod warunkiem, że są dobrze wykonane i z odpowiednich materiałów :wink: Wierzcie mi, że tutaj nie ma się nad czym roztkliwiać :wink:
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25128
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Też radzę szmaragdy. Mam brabanty i po 3 latach należy już je regularnie przycinać.
Jak będziesz sadziła tuje, może połóż od strony działki jakąs osłonę od korzeni?
Może jakieś krawężniki, albo maty odgradzające korzenie.
Ja mam wielki problem z korzeniami
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Piękna działeczka i te rabatki i warzywnik to zawodowo odchwaszczane. Muszę na jakiś kurs przyjechać ;:306 bo ja mimo że bardzo bym chciała to mi daleko do takiej perfekcji :) Bardzo ładne roślinki, lilie zjawiskowe :)

Pozdrawiam i życzę owocnych prac :)

A propos żywotników to jak kupiłam w hipermarkecie - konkretnie w obi i bardzo ładnie rosną. Mają już 4 lata i żaden nie przemarzł ani nie ucierpiał. Nie są nawet zasilane żadnymi nawozami, ale my mieszkamy w lesie, więc może po prostu mają tu dobre warunki... Chociaż coś ma dobre warunki ;:306 bo reszta to słabiutko sobie radzi...

:wit
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11532
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Szamanko pewnie już żywotniki wybrane, ale też jestem za Szmaragdami, szkoda pieniędzy i pracy na Brabanty. Ja swoje kupiłam kopane z gruntu w szkółce, do dołków dałam tylko trochę gliny, bo u mnie piaski. Nawoziłam dopiero po dwu latach. Takie instrukcje dostałam od szkółkarza. Warzywnik pięknie zagospodarowałyście. ;:138
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Szmaragdy już dawno posadzone i na szczęście wszystkie się przyjęły :wink: (niestety obawiam się, że posadziłam je zbyt blisko ogrodzenia... ;:223 )
Obrazek

Pomidory i ogórki rosną
Obrazek
Obrazek

Lawenda zaraz wybuchnie kwiatami :D ;:167
Obrazek

Na grządce warzywnej nie wszystko wyszło... :roll:
Obrazek

Powoli zaczynają kwitnąć róże, ale tutaj pojawia się problem - czy ktoś może mi napisać co się z nimi dzieje? niektóre liście są przebarwione, a sporo jest pogryzionych.... wiecie, że ja laik... :roll: pomocy!... :(
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ilona2715
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3424
Od: 7 wrz 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gortatowo

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Zuziu, (mam nadzieję, że Cię nie przechrzciłam ;:306, to znaczy, że dobrze zapamiętałam Twoje imię, jeśli nie to sorry ), obejrzałam kolorową wiosnę w Twoim ogrodzie, imponujący warzywnik, nową rabatkę z aksamitkami i ładniutkie szmaragdy, które chyba rzeczywiście posadziłaś zbyt blisko płota, no chyba, że masz w porządku sąsiada i nie będzie miał zastrzeżeń jak się rozrosną. Co do róż, to nie jestem, aż takim znawcą, dlatego też jak widzę coś niepokojącego to pryskam i na choroby grzybowe i na robaki i w zasadzie po problemie, ogólnie to róże należy pryskać nawet profilaktycznie, ale ja też mam z tym problem, więc działam jak trzeba.
Milena2005
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2023, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrodowe początki.

Post »

Witam na forum,
Man pytanie o - bella, pojawiły się bŕązowe plamki na kilku liściach, kwiatki uschly, parę listków było żółtych, czy to jakaś choroba? Jest czerwiec A nie ma żadnego kwiatka ...czy ktoś może doradzić? Kwiatek jest ok 3 tygodni na dworzu co robic? 2 x pryskakam preparatem na robaki, ale efektów brak. Podlewamy co ok 2-3 dni ....pomozcie
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”