Cyklamen ogrodowy - nasze doświadczenia

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Śpiące cyklameny

Post »

Mój mały rarytas wypuścił pierwszego kwiatka. Cyklamen cylicyjski (Cyclamen cilicium) ;:oj

Obrazek
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Śpiące cyklameny

Post »

Grzybnia domaga się swoich praw do życia na wpowierzchni i egzekwuje je akurat na bulwkach cyklamenów ... :shock:

Obrazek
mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śpiące cyklameny

Post »

Pod koniec września kupiłem bulwy Cyclamena hederifolium. Wiem, że to późno zwłaszcza, że rośliny wsadzałem w stanie spoczynku - niestety producent nie sprzedawał roślin w doniczkach tylko zafoliowane bulwy. Bulwy były jędrne i zdrowe. Moczyłem przez 24h w letniej wodzie. Następnego dnia wylądowały na rabacie suchej i cienistej rabacie. Podłoże na bazie ziemi liściowej i pasku z niewielką ilością kredy, na spodzie dołka warstwa drenażowa. Bulwy przykryte 2 - 3 cm warstwą podłoża, a na górze warstwa suchych liści (rabata pod drzewami).

Domyślam się, że rośliny w tym roku nie zakwitną, ale czy przed nastaniem mrozów zdążą się dobrze ukorzenić? Czy lepszym rozwiązaniem byłoby przezimowanie bulw w pomieszczeniu i wysadzenie ich na wiosnę? Na dzień dzisiejszy nie ma nad powierzchnią ziemi żadnych części zielonych.

Zmoderowano./Iwona
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śpiące cyklameny

Post »

Moje nie chcą spać. Przeżyły już kilka przymrozków tej jesieni, ale wciąż są wesołe:

Obrazek
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Śpiące cyklameny

Post »

Spokojnie zostaw je w ziemi. Cyklameny to rośliny o bardzo powolnym wzroście. Raczej już liści nie wypuszczą ale w następnym roku już powinny. Niestety, producenci sprzedają cyklameny w zupełnie niewłaściwych porach roku. Teraz C.hederifolium powinny mieć w pełni wykształconą rozetę liści i mieć jeszcze trochę kwiatków. Ale sam kilka razy kupowałem bulwy, w okresie kiedy rośliny powinny być w pełni wyrośnięte i nigdy na tym nie cierpiały. Zawsze w następnym roku już przechodziły do prawidłowego cyklu. ;:173
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

Kupiłam na wyprzedaży w Leroy cyklameny bluszczolistne po 2 zł, więc wzięłam 8 szt. Ale chyba przezimować je w garażu? Żadną miarą nie zaaklimatyzują się przed zimą..
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

kluska pisze:Kupiłam na wyprzedaży w Leroy cyklameny bluszczolistne po 2 zł, więc wzięłam 8 szt. Ale chyba przezimować je w garażu? Żadną miarą nie zaaklimatyzują się przed zimą..
Trochę ryzykowne... czy te cyklameny stały na zewnątrz ? Bo teraz zapowiadają ocieplenie, więc może jednak je posadzic do gruntu, osypać listkami i koniecznie dobry drenaż. Mieszkam bardzo blisko od Ciebie, więc klimat ten sam ;)
U mnie posadzone na wiosnę, bardzo silnie się porozrastały.
Obrazek
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

Aniu one kiedyś stały na zewnątrz ale chyba od miesiąca na markecie przy sztucznym oświetleniu. Ziemię mają bardzo suchą, ale na razie ich nie podlałam, bo listki są w dobrej kondycji a nie chcę, zeby bulwa zgniła. Rzeczywiście ten tydzień zapowiada się bardzo optymistycznie, ale na ogród pozostaje mi tylko sobota, bo jak wracam z pracy to już ciemno. Zobaczę w sobotę jaką pogodę zapowiadają.
dzięki :)
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
babcia52
100p
100p
Posty: 177
Od: 21 wrz 2014, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

Annar13 - masz przepiękną kolekcje cyklamenów :)

kluska - nadal zastanawiam się
co z nimi zrobić tzn,zakopać w ziemi czy przechować w garażu ? Moje stały w części zew-zadaszonej marketu ,mają
dużo młodych liści więc rosną :) gdzie mieszkam noce są mroźne , w dzień jest na plusie :)


pozdrawiam Lucyna.
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

Ja już tęsknie za tymi widokami i mam nadzieję, że po tej zimie strat nie będzie :?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

Po dzisiejszej inspekcji, kiedy wreszcie śnieg stopniał cyklameny mają się dobrze :)
Nawet niektóre w pąkach ;:oj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Annar13
1000p
1000p
Posty: 2004
Od: 4 maja 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: k/Poznania

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

Cyclamen coum 'Pink' - Cyklamen dyskowaty różowy

Obrazek

Cyclamen coum 'Rubrum'

Obrazek
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cyklamen Ogrodowy- doświadczenia.

Post »

Już moje maleństwa pokazały co nie co ;:138


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”