Zalany storczyk - jak go ratować ?

Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Marcelina właśnie u mojej mamy jest tak samo, ona lekko podlewa woda odstaną storczyki , ale tylko troszkę im wlewa, i one wypijają ile chcą i reszta wody stoi w doniczce i one nie gniją, przyzwyczaiły się że maja stale wodę na dole, po jakimś czasie ona wyparowuje. Te storczyki kwitną u niej jak oszalałe :) Co jestem w odwiedzinach to nowe pędy widzę, kwiaty , keiki . Najlepsze to że stoją na zachodnim oknie i w lato mają popołudniami rolety zaciągane, a kwitną jej całym rokiem. Trochę tylko co niektóry odpocznie a potem pięknie kwitną i to nawet po dwa , trzy pędy wypuszczają. Więc ja się wycwaniłam i tez ostatnio wlewam wodę , że by stała trochę na dnie, będą miały lepszą wilgotność , bo w tym okresie grzewczym trochę schną korzenie im od góry.
Ayla82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lip 2017, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przelana orchidea?

Post »

Kochani pomozcie. Powiedzcie czemu zabijam wszystkie swoje orchidee (phalaneopsis). Podlewam zadziej niz raz na 2-3 tyg przez zanuzenie w wodzie. Nie ruazam, nie przestawiam. A jednak prędzej czy później kazdej odpadaja liście. Ta konkretna zakonczyla kwitnienie, miala 4 galazki które teraz usychają (wiec myslalam za ma malo wody) a jednak liście zrobily sie zolte u podstawy i odpadly. Jeden byl tak miekki ze rozmaślal sie w palcach.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przelana orchidea?

Post »

Stanowisko, ciemny kąt odpada, storczyki potrzebują światła.
Podłoże powinnaś wymienić bezpośrednio po zakupie, nawet pomimo kwitnienia do samej kory.
Doniczkę stawiasz na podstawce, a nie wkładasz do ciasnej osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ayla82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 8 lip 2017, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Jak miałabym postawić na postawce? Przewraca się przecież, stąd tez przezroczysta oslonka. W kącie stoi tylko tymczasowo bo doradzono mi aby po kwitnieciu w taki sposob dac jej odpoczac.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Normalnie stawiasz na podstawce. U mnie część normalnie stoi na podstawkach. Korzenie muszą oddychać. To są rośliny rosnące w koronach drzew, gdzie korzenie mają pełny dostęp do powietrza.
Pędy kwiatowe do odcięcia, nic już z nich nie będzie.

A odpoczynek po kwitnieniu, to bzdury. Falenopsisy nie przechodzą żadnego okresu spoczynku, rosną przez cały rok. Po kwitnieniu zwykle zaczynają niemal od razu wypuszczać liście. One potrzebują światła do prawidłowego rozwoju. Parapet okna albo tuż przy nim.

Zamiast słuchania przypadkowych rad, polecam zacząć od lektury tej strony:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Dostałem falusia z marketu piękny kwitnący 2 pędowy i tu najlepszy klasyczny wręcz przykład "opieki" pracownic a mianowicie konkretme przelanie...korzonki na pierwszy rzut oka przegnite... Wyciąłem to co sie dało z korzeni i ten nieszczesny korek torfowy czy jak on się tam nazywa :/ pozostawiłem to co widać na foto...następnie wjechał węgiel i teraz zastanawiam się czy od razu dać go w korę czy proponujecie inną technikę ? dziękuję z góry za porady
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Falusia? Jesteśmy forum ogrodniczym, więc proszę nie używać jakichś infantylnych określeń.

Obowiązująca polska nazwa to falenopsis.

Posadź normalnie do samej kory.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Wybacz moją niepoprawność..wiedz że nie chciałem urazić żadnego storczyka ;) ps. powiadasz kora.. A jak fachowym okiem wyglądają na Twoje pozostałości korzeni ? Powinien odżyć?? A jak ten z podlewaniem po przesadzeniu?? Dać mu czas kilka dni na przeschnięcie??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Jeśli chodzi o korzenie, no cóż nie ma ani tragedii, ani rewelacji. Powiedzmy, że mogą być.
Po przesadzeniu jeśli korzenie były mocno wilgotne, to można odczekać kilka dni aż przeschnąć i zagoją się ranki.
Korę możesz również wymieszać z keramzytem, mam posadzone w takiej mieszance kilka storczyków i radzą sobie całkiem dobrze. Oczywiście to tylko opcja, jak posadzisz do samej kory też będzie dobrze. Jak będziesz sadzić, spróbuj wykorzystać część korzeni powietrznych (zawsze to jakieś wsparcie w poborze wody), oczywiście o ile bez problemu wejdą do doniczki. Są bardzo kruche, więc każde delikatne wygięcie skończy się ich złamaniem.
Pamiętaj, żadnych osłonek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

W sumie już przesadziłem do samej kory... Co do korzeni powietrznych... Jest jeden i pozostał poza doniczką tak więc postawię blisko maly pojemnik z wodą żeby miał wilgoć w pobliżu... Pierwsze podlanie w takim razie przeprowadzę na początku następnego tygodnia myślę że będzie to racjonalne i obym się nie mylił w tym zakresie ?
iwonka-amzi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 mar 2021, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Dobry wieczór, proszę o pomoc/radę. Tydzień temu, będąc u koleżanki dostrzegłam u niej storczyka dendriobium. Normalna doniczka, mokra ziemia uniwersalna i ta roślinka wołająca o pomoc. Zabrałam całą doniczkę do domu, wyciągnęłam delikatnie z ziemi. Roślina dzielnie walczy, tylko te bulwy, czy one nie zgniją? Jak ją ratować? Nie mam doświadczenia z tego typu storczykiem. Z góry dziękuję za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

Odetnij tą psb w tym miejscu i zasyp cynamonem:

Obrazek

Zostaw żeby korzenie obeschły z dzień, dwa i posadź do podłoża do storczyków oraz do przeźroczystej doniczki.

O uprawie Dendrobium poczytaj tutaj:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... _nble.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zalany storczyk - jak go ratować ?

Post »

@iwonka-amzi
Korzenie nie wyglądają źle. Posadź do podłoża storczykowego o drobnej korze i nie podlewaj przez ok. 10 dni. Potem namocz doniczkę w miękkiej wodzie zanurzając ją do 2/3 wysokości i potrzymaj 15 min. Postaw doniczkę na mokrym keramzycie, aby zapewnić wysoką wilgotność.
Doniczka musi być jak najmniejsza i nie musi być przeźroczysta.
Powodzenia, roślinka na pewno da radę.
Poczytaj: ten wątek.
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”