Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Prędzej przelanie bo klatka schodowa na której roślina stała jest bardzo ciepłym miejscem. Chętnie ja przesadzę bo ma dość zbitą ziemie, ale nie bardzo wiem jak się zabrać. Czy te rośliny na długim pniu (zakładam ze starsze) powinnam oddzielić? Te młode wyrastają wprost z ziemi. I jak je zasadzić? Razem czy osobno stare, osobno młode?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Zasada jest prosta, im więcej w doniczce tym bardziej będą siebie zagłuszać. Osobiście dałbym nie więcej niż po dwie do jednej doniczki.
Starą ziemię, trzeba w miarę możliwości jak najwięcej usunąć.
Aglonema ma wrażliwe korzenie i podlewając trzeba pozwalać delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Przedstawie swoje nowe odmiany
Aglaonema PINK TORNADO
Obrazek

Aglaonema nn
Obrazek

Aglaonema SNOW WHITE
Obrazek

Aglaonema STRIPES
Obrazek

Aglaonema STRIPTEASE
Obrazek

Aglaonema WHITE LANCE ?
Obrazek
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Aglaonema, to bardzo ekonomiczny zamiennik za filodendrony, w obrębie tej samej rodziny :) Nie kapryszą, często kwitną, nie zajmują dużo miejsca, takie fajne krzaczki w domu. Nie są zbyt tanie, ale jest duży wybór za granicą, do Polski dopiero są wprowadzane, bo widzę coraz więcej odmian na Al. Gdyby polskie sklepy postarały się o import, to mogłyby sprzedawać z zyskiem wyłącznie same Aglaonemy, bo jest w czym wybierać. Niestety jest problem z identyfikacją wśród pstrokatych, czerwono-zielonych, jeśli nie są zbyt charakterystyczne. Bardzo podoba mi się A. 'Red Army' i jak znajdę niedrogą sadzonkę, to na pewno kupię. Z dwóch testowych odmian zostawiłam sobie 'Maria', bo taka militarna z niej dziewczyna :)

Obrazek

Obrazek
marta-bog
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 kwie 2020, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Mam małą zagwozdkę odnośnie rozmnażania aglaonemy. Otóż otrzymałam od babci skromny okaz, przy którym po jakimś czasie wyrósł maluszek. Byłam przekonana, że jest to nowa, samodzielna roślina, posiadająca swoje korzenie i łatwo będzie ją rozdzielić, ale przy przesadzaniu okazało się, że maluch łączy się łodygą z łodygą matecznika i dopiero z tej głównej łodygi wyrasta korzeń. Jak w takim razie rozdzielić obie rośliny, czy po prostu odciąć mniejszą i próbować ukorzenić? Czy może czekać i z czasem pojawi się niezależny korzeń?
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

King of Siam
Obrazek
Malenstwo93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 lis 2020, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witajcie
Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć czy to są te same odmiany. Kupione w odstępie półrocznym w różnych sklepach więc stąd moja zagwostka


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Mało realne żeby to stwierdzić w 100%. Takie zmienne odmiany mogą się różnić między sobą, nawet jeśli należą do tej samej. Inaczej mówiąc mogą się różnić w zależności od egzemplarza.
Teoretycznie, kolorystyka może być jakimś wyznacznikiem, jedna jak widzę jest różowa, druga bardziej czerwona, więc powiedzmy mogą być to dwie różne odmiany. Z drugiej strony też nie byłbym tego w 100% pewny, bo na wybarwienie mają wpływ warunki uprawy - zwłaszcza światło.
Trzeba poczekać, aż będą starsze. Może z wiekiem będzie widać znaczące różnice.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Doradźcie coś bo już ręce mi opadają z tą aglą.
Ponad 2 lata praktycznie stoi w miejscu, wypuściła ze 3 liście i nic więcej. Liczyłam, że będzie miała odrosty korzeniowe i ładnie się zagęści a tu nic z tych rzeczy. Czy nie jest zbyt płytko posadzona i może dlatego nie wypuszczą nic bokiem...
Niedawno odcięłam czubek i próbuję osobno ukorzenić, bardzo chciałabym mieć więcej egzemplarzy.
Do tej pory stała na stole przy południowym oknie, aktualnie na wschodnim parapecie.
Co mogę zrobić, żeby ruszyła?
Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

No dobra, roślina nie rośnie bo ma za mało światła albo jest nieprawidłowo nawożona, albo ma nieprawidłowe pH podłoża.
Jako, że możemy wykluczyć pierwszą opcję, to pytanie jakiego używasz nawozu i jak często.
Powinnaś standardowo w sezonie nawozić mineralnym nawozem co 2 tygodnie, a w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.
Z tym wiążą się jeszcze dwa pytania:

1. Kiedy była przesadzana?
2. Jakiej wody używasz do podlewania, jaką ma twardość?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Uściślijmy więc...
1. Nawożenie Florovitem uniwersalnym raz na 3-4 tygodnie
2. Przesadzona była na wiosnę.
3. Podlewana wodą kranową, odstaną przynajmniej kilkanaście godzin.
4. Twardość wody? Hmmm nie wiem, ale praktycznie nie muszę odkamieniać czajnika to chyba raczej miękka.
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Akurat twardość wody, odpowiedni nawóz ma znaczenie, jak i samo nawożenie.

1. Jest trochę nawozów z Florovitu, mnie interesuje NPK, na etykiecie powinnaś mieć podany.
Czy to jest taki nawóz: https://m.florovit.pl/uploads/2014_221_ ... rsalny.jpg
Jeśli tak, to jest nieodpowiedni.

2. Nawozimy rośliny, które rosną. Jeśli nie rosną to nawożąc tylko zasalasz podłoże przez co zmienia się pH podłoża i roślina również nie będzie pobierać składników odżywczych. Inaczej mówiąc, nie będzie rosła.

3. Twardość wody można łatwo sprawdzić wpisując w Google frazę "twardość wody albo jakość wody i swoją miejscowość". Każdy zakład wodociągów ma obowiązek raz na jakiś czas publikować dane dotyczące jakości wody.
W każdym razie najlepiej oprócz odstania najlepiej używać wody filtrowanej, a jeszcze lepiej mieszać ją z wodą destylowaną. Wtedy jakość wody będzie o wiele lepsza.


Aglonemy to jedne z najłatwiejszych roślin w uprawie i jeśli nie chcą rosnąć, a mają wystarczającą ilość światła, to problem leży w tym co wymieniłem wyżej:
mineralny nawóz do roślin zielonych, miękka woda do podlewania.
Osobiście, gdyby to była moja roślina, to bym ją przesadził do nowego podłoża, bo w tym jest nadmiar nawozu. Oprócz tego, z tego co widzę jest zbyt mało przepuszczalne. Polecam ziemię wymieszać ze żwirkiem oraz podłożem do storczyków w proporcji około 2:1:1. Następnie odczekał miesiąc i podał połowę zalecanej dawki. Do wiosny powinna ruszyć ze wzrostem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Aglaonema odmiany,wymagania,pielęgnacja

Post »

Sprawdziłam ten nawóz i zgadza się to taki sam, więc już wiem że trzeba coś bogatszego w minerały. Jakiś dobry możesz polecić?
No i pytanie cze jeszcze nawozić czy wstrzymać się do marca/kwietnia?

Na pewno zostanie przesadzona, to akurat najłatwiejsze z wszystkich zaleceń.

Co do twardości wody, to takie info ze strony zakładu, wydaje się niezła...

Obrazek
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”