Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Velheibgnar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2024, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry.
Jestem w trakcie wertowania forum i tematu, lecz sytuacja z Pachirką jest tak nagła, że od razu wrzucam zdjęcia i może ktoś z doświadczenia pomoże, co może być powodem. Pachirka od 3 lat rosła sobie zawrotnie, stoi przy balkonie południowym, ale zdecydowanie nie w pełnym słońcu. Nie była nawożona przez pierwsze 2 lata, w tym roku już jest. Gdy się ociepliło + balkon był otwierany też by złapała więcej słonka, zaczęła gubić liście w ogromnych ilościach. Zgubiła 3/4 liści, to co jest na zdjęciach. Główna łodyga jest prawie całkiem łysa poza końcówką. Gubi teraz też liście nowe, nie tylko stare. Jak ratować? Jutro będę próbował obejrzeć korzenie ale nie wiem w sumie czego się spodziewać i jak one powinny wyglądać, a jak nie. Roślina przesadzana rok temu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Brak nawożenia, beznadziejne podłoże, trudno oczekiwać żeby roślina zdrowo rosła...

Zapraszam do poczytania kilku ostatnich stron, gdzie dowiesz się jakie podłoże, podlewanie oraz stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Velheibgnar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2024, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy w takim wypadku można przesadzić roślinkę ponownie? (1 rok temu była przesadzana)
Jeśli tak to spróbuję, ale dziwne, że takie podłoże ma od zawsze, a sytuacja nagła z przyjściem wiosny/ocieplenia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże jest beznadziejne, nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej...., tylko do mieszanki ziemi i perlitu w większej ilości. Inaczej masz duże ryzyko gnicia korzeni. Napisałem przeczytaj chociaż kilka ostatnich stron.

Swoje rośliny, zdarza się przesadzać nawet dwa, trzy razy w roku..., jeśli szybko przyrasta bryła korzeniowa, a tutaj masz podłoże ogólnie do wymiany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pati1131
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2024, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Spędziłam dziś całe popołudnie na czytaniu o pielęgnacji pachiry i szukałam zdjęć podobnych do mojego przypadku, ale nie znalazłam. Postanowiłam sie zarejestrować i zadać pytanie. Zauważyłam, że na mojej Pachirze na dwóch łodygach liście mają takie dziwne zabarwienie jak na załączonych zdjęciach. Dodam, że zraszałam drzewko regularnie, co już wiem po wcześniejszych wpisach, że było złym pomysłem. Czy powinnam odciąć te gałązki? Co zrobić? Dziękuję za odpowiedź.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To są ślady żerowania wciornastków.
Oprysk Mospilanem, powtórz po tygodniu.
Oczywiście oprysk wszystkim pozostałym roślinom.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pati1131
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 kwie 2024, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź, w poniedziałek lecę zakupić ten środek i działam! 🙂
natzwyczajnie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2024, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

Bardzo proszę o pomoc… moja pachira wygląda coraz gorzej, więc zaczęłam szukać przyczyn w internecie. Trafiłam na to forum, ale niestety nie jestem pewna, czy dobrze diagnozuje moja roślinę. Moja pachira stoi w salonie z ekspozycja wschodnia ( mam przeszklona cała ścianę, wraz z fragmentem sufitu) i jest to najjaśniejsze miejsce w domu. Mam ją rok. Podlewam ja oszczędnie, około 200 ml (max) co 10 dni. Zraszam 2 razy dziennie miękka woda. Jest w podłożu typu „podłoże”. Na liściach w ciągu ostatnich kilku dni pojawiają się jaśniejsze przebarwienia, gdzieniegdzie żółte. Tutaj zgaduje, ze to grzyb… pień w niektórych miejscach miękki. Możliwe, ze mogłam podlać ja dwukrotnie przez pomyłkę w krótkim czasie, ale nie wiem czy to wywołałoby aż gnicie pnia?.. dodatkowo, robiąc zdjęcia na forum, zauważyłam na liściach małe białe kropki…. Rozumiem, ze powinnam zrobić oprysk, ale czy ten pień da się jeszcze odratować? Roślina ma tez sporo uszkodzeń „mechanicznych” które mam wrażenie pojawiają się stopniowo, pomimo ze roślina nie jest tracąna. Czy będzie z niej coś Jeszcze? Co mogę zrobić?…
Bardzo proszę o pomoc i wyrozumiałość… jestem świeża w rośliny.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Podlewasz zbyt skąpo za rzadko, to nie jest sukulent.

2. Podłoże jest zbyt mocno przepuszczalne, to jest podłoże do epifitów. Pachira powinna rosnąć w mieszance ziemi i perlitu, tak powiedzmy 2:1.

3. Regularnie nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych co około 2 tygodnie w okresie wiosna lato. W okresie jesienno zimowym raz w miesiącu.

4. Stanowisko blisko okna.


Przesadź, odczekaj z trzy tygodnie i zacznij nawozić.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża normalną ilością wody.


Oczywiście to nie jest żaden grzyb....
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anna10182
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2024, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam!
Rok temu zakupiłam mała sadzonke pachiry w biedronce. Ma niski pien i koronę lisci. Z zdrewnialego pnia zaczęła puszczać pełno łodyg i duzych lisci i w dalszym ciągu rosnie na boki i wzwyż. Czy powinnam te łodygi przycinać czy dać roślinie sobie rosnąć? Mam wrażenie, że roślina będzie trochę komicznie wyglądać i czy nie będzie jej to jakoś przeszkadzać jeśli rozrośnie się do większych rozmiarow skoro jest malutki pien z zwarta korona małych lisci, a nad tym sterta wielkich łodyg z wielkimi liściami. Czy może jest jakiś sposób aby pien pachiry również urósł?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W naturze to są drzewa, więc gałęzie trzeba regularnie przycinać, żeby zagęścić pokrój.

Sam pień nie urośnie, to są cięte większe egzemplarze i tak sprzedawane. Cięcie uniemożliwia powiększanie pnia.


Przede wszystkim, podłoże do wymiany. Rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie i nie do samej ziemi uniwersalnej. Pachirę posadź do mieszanki ziemi i perlitu w proporcji 2:1.

Ponadto widać chlorozę. Po upływie około 3 tygodni od przesadzenia zacznij regularnie nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych co około 2 tygodnie aż do jesieni. W okresie jesienno zimowym raz w miesiącu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Anna10182
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 kwie 2024, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Pachire przesadziłam oczywiście z ziemi produkcyjnej do nowej ziemi, ale faktycznie była to zwykła ziemia uniwersalna.
Czyli dobrze rozumiem, że wszystkie te przyrosty, które pojawiły się nad "pierwotna " korona lisci jaka była przy zakupie powinnam uciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie uciąć, tylko delikatnie przyciąć powiedzmy o jedną parę liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”