Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Shura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2023, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek


Czy ktoś może wie co to jest? Pokryty są tym loscie i jest to klejące bardzo. Takie kropelki jakby wody.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Naturalna wydzielina. Jak bezpośrednio z łodygi to tzw. płacz roślin, zwykle wskutek uszkodzenia łodygi, z końcówek liści to gutacja.

Pozbywanie nadmiaru wody i soli mineralnych to co prawda jak napisałem wcześniej naturalna reakcja, ale może też świadczyć o nieprawidłowym podlewaniu - zbyt często/regularnie albo/i nieprawidłowe zbyt mało przepuszczalne podłoże, np. sama ziemia uniwersalna albo brak przesadzenia po zakupie (podłoże produkcyjne).
Polecam poczytać przynajmniej kilka ostatnich stron tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maestroo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 maja 2023, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak uratować pachirę?

Post »

Witam. Po przesadzeniu z torfowego podłoża pachiry ok pol roku temu liście zaczęły więdnąć , opadać aż znikły wszystkie. Być może była to wina przelania. W obecnej sytuacji pachira uschła do połowy, zauważyłem że tylko jeden pień jest twardy, wypuścił świeży pęd. Pozostałe są jakby nadgniłe. Myślałem, że nie uda się jej uratować ale po pojawieniu się pędu pojawiła się też nadzieja na ratunek. Prosiłbym o radę czy i jak mogę uratować kwiat. Jest przesadzona, nie dopuszczam do przelewania. Powinienem ją przyciąć?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jakie ma stanowisko, stoi przy samym oknie, czy w ciemnym kącie? Powinno być to pierwsze.
Oczywiście pędy do usunięcia - najlepiej to zrobić razem z ich korzeniami.
Ostatnią roślinę oczywiście posadź do mniejszej doniczki.
Z podlewaniem nie możesz przesadzać w drugą stronę. Podlewasz normalnie, a kolejne podlanie jak przeschnie tylko wierzchnia warstwa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maestroo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 maja 2023, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Stoi 2m od okna. Ok, przesadzę pęd który przetrwał do mniejszej. Jak wygląda sprawa nawozu? Kiedy pierwszy raz użyć po przesadzeniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oczywiście za daleko od okna. To jest żywa roślina, a nie sztuczny kwiatek, potrzebuje określonej dawki światła do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Daj ją nawet na parapet o ile nie jest to południowa albo zachodnia wystawa.

Nawóz mineralny po miesiącu od przesadzenia, potem co dwa tygodnie jeśli roślina będzie normalnie rosła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maestroo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 maja 2023, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Serdecznie dziękuję za pomoc. Tak zrobię. Pozdrawiam
Senioritha2023
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2023, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
swoją pachirę posiadam od roku, po zakupie przesadzona została do ziemi uniwersalnej, bez dodatków. Podlewana nieregularnie, wtedy gdy ma sucho. Nawożenie - nawóz mineralny uniwersalny, jak mi się przypomni, czyli rzadko. Stoi na oknie, ale z uwagi na to, że się mocno rozrasta, będę szukać nowego stanowiska. Do tej pory nie sprawiała problemów, poza nielicznymi zwijającymi się liśćmi (widoczne na jednym zdjęciu).

O kwiatach mam słabe pojęcie, dopiero się uczę, ale już wyczytałam z wątku, że powinna mieć inne podłoże. Doniczkę chyba też ma za dużą?
To zmienię oczywiście zgodnie z zapisami na wątku. W każdym razie od mniej więcej maja pojawił się problem żółknących i odpadających pojedynczych liści. Obejrzałam ją dokładnie i zauważyłam pod spodem liści małe robaczki, które chyba je podżerają, bo niektóre liście mają dziurki. Robaczki są czarne, maleńkie, mniejsze niż 1 mm, widoczne na zdjęciach. To chyba nie wciornastki, nie są przecinkami, tylko kropeczkami, poruszają się. Tylko co to jest i jak się tego pozbyć?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piotr1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 sie 2023, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, po przesadzeniu pachiry (około 140cm) do nowego podłoża zauważyłem że ma słabo rozwinięte korzenie w porównaniu do innych pachir które widziałem w internecie, dodatkowo chyba lekko je uszkodziłem, obejrzałem kilka filmów gdzie pokazywano jak ją przesadzać i starałem się robić to bardzo delikatnie ale nie mam jeszcze doświadczenia, te najdrobniejsze korzenie są bardzo delikatne. Zdjęć niestety nie mam i nie chcę jej ponownie stresować, roślina bardzo ładnie rośnie, pojawia się dużo nowych liści, trzymam ją przy oknie, wilgotność powietrza utrzymuję na poziomie 50+, nawóz dostanie ponownie miesiąc po przesadzeniu. Przeczytałem bardzo dużo postów na tym forum i kupiłem rhizotonic tylko nie wiem czy nie zaszkodzi roślinie w obecnym stanie.

Senioritha2023 - nie jestem ekspertem ale te czarne kropki na liściach wyglądają mi na przędziorki, jeżeli potwierdzi to ktoś bardziej doświadczony trzeba będzie zrobić oprysk z mospilanu, jeżeli masz je tylko na jednej roślinie to nie robiłbym go za dużo, maksymalnie 200ml bo reszta się zmarnuje i dodatkowo chyba nie powinno się wylewać takiej chemii do kanalizacji.
Marimari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 sie 2023, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wielbicieli pachiry🤗
Obrazek

Mija pachira ma takie kreski na kilku liściach i nie wiem co to jest i co z tym zrobić, liście z tymi kreskami są bardzo lepkie, może roślina się broni?
Jak jej pomóc, ma ponad 2,5 metra i duszka do sufitu, czy o tej porze roku można ją uciąć i rozmnożyć ucięty pęd?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kreski to uszkodzenia mechaniczne.

Tniesz wiosną i latem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Velkleo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 gru 2023, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry - bardzo potrzebuje Państwa wsparcia, bo już nie wiem, co robić! Mojej Pachirze żółkną i wysuszają się liście + posiadają liczne plamy. Podlewana jest raz na tydzień wraz ze zraszaniem liści. Stoi w słonecznym pomieszczeniu, jednak nie przy samym oknie. Liście zaczęła gubić pod koniec wakacji, jednak to było kilka na tydzień. Obecnie gubi kilka dziennie- jest szansa na jej uratowanie?




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczy przeczytać wątek, dostaniesz wszystkie odpowiedzi w kwestii prawidłowej uprawy.

1. Przesadzasz bezpośrednio po zakupie do mieszanki ziemi i perlitu. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce.

2. Nigdy nie podlewasz regularnie co do dnia! 2 Przypadku Pachiry podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

3. Spryskiwanie liści jest całkowicie zbędne, nic nie daje. Tylko nawilżacz powietrza.

4. W okresie jesienno zimowym nawozisz raz w miesiącu, w pozostałym okresie co około 2 tygodnie mineralnym nawozem do roślin zielonych.

5. Stanowisko powinno być tuż przy oknie w okresie jesienno zimowym. W tym ma obecnie za ciemno.

I tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”