TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1014
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Lucyna, jak wygląda Twój ulik dla trzmieli, kupiony czy samoróbka ?

Andrzej, nie ma owadów bardziej pożytecznych i jednocześnie zagrożonych wyginięciem.
https://www.mkwpracownia.pl/trzmiel-i-p ... pozyteczne
Ostatnimi laty obserwuje się niestety dramatyczny spadek liczebności owadów zapylających. Trend ten obserwowany jest na całym świecie, a jako głównego winowajcę wskazuje się coraz większą chemizację rolnictwa. Obecnie uprawy polne opryskuje się nawet czterokrotnie w ciągu jednego sezonu! Walka ze szkodnikami nie pozostaje bez wpływu na owady pożyteczne, których ogromna liczba ginie co roku od pestycydów. Innym problemem jest zmniejszająca się liczba miejsc do budowy gniazd.
karion
500p
500p
Posty: 550
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 4

Post »

Sadzić wierzby, lipy,kwitnące na biało drzewka to dzikich pszczół nie braknie a i może przylecą jak ktoś niedaleko ma ule. Łąki kwietne przyciągają trzmiele.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Podobno różnych gatunków owadów zapylaczy jest wiele - najwięcej pewnie nocnych. To nie tylko zwykła pszczoła, murarka czy trzmiel. Do tego dochodzą ćmy, muchówki, motyle, a nawet takie małe pszczoły, których nie zauważamy bo są zbyt małe.
Próby ratowania jakiegoś gatunku są warte pochwały i są słodkie, ale to moim zdaniem po pierwsze obłuda (nie wiem czy to właściwe słowo), a po drugie przypomina powstrzymywanie powodzi łyżką.

Obłuda w sensie, że przyczyniamy się do wyginięcia tysięcy gatunków, a próbujemy ratować jeden. Przypomina to np. wstawianie zwierząt do zoo lub rdzennej ludności do rezerwatów. Ratujemy murarkę, ale ogród tworzymy tak, żeby nic nie mogło w nim przeżyć. Myślimy, że murarka przeżyje bez całego ekosystemu i bioróżnorodności - obyśmy mieli rację...

Żeby ratowanie było skuteczne, trzeba by chyba zmniejszyć liczbę ludności np. do miliarda i pozbawić ją całej wiedzy, żeby nie wiedziała jak tworzyć pestycydy, nawozy sztuczne i co to są paliwa kopalne. A i tak w końcu sytuacja się powtórzy.

I co z tego, że nawet cały ogród przeznaczę na rezerwat dla owadów? Skoro sąsiad popryska w swoim ogrodzie i wszystkie padną?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1014
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Murarki hoduję od niedawna w trzech małych ulikach. Łatwo, tanio i przyjemnie. Jedynym problemem były mrówki, które dostały się do jednego z nich.
Tabelka ze strony
https://www.ogrodinfo.pl/ogrodinfo/mura ... owniczych/
Obrazek

Wystarczy podwiesić pod daszkiem altanki 100 rurek z trzcinowch długości 20-25cm.
Dla mnie rurki nie stanowią problemu. Idę z gruntówkami nad pobliską Wisłę, w miejsce gdzie na brzegu rośnie najdłuższa trzcina, stawiam wędki z dzwonkami, siadam na stołku i nożem introligatorskim tnę trzcinę na gotowo. Jak coś zadzwoni to robię przerwę.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Z trzmielami, uważam, jest ten kłopot, że jest ich chyba z tuzin gatunków i mają różne wymagania. U siebie na działce widzę dwa gatunki.
Oba z ciemnym tyłkiem ale innymi wzorami. Czy będą skłonne korzystać z ulika?-hm...wątpię.
Najmniejszą pszczołę jaką widziałem to była naprawę mikro. Miała chyba ze trzy milimetry długości.
Pszczoły murarki bez wątpienia przydatne w sadach ale na działce ogólnej raczej nie bardzo.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Skoro zaczyna brakować zapylaczy w sadach, to i pewnie w przyszłości nadejdzie ten dzień, że i w ogródku braknie zapylaczy. :(
Ja się zaczynam zastanawiać jak tego uniknąć, bo nie chcę z pędzelkiem biegać ;:oj - skoro przygotowałem się na susze, to mogę też "hodować" zapylacze.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Ja ule trzmielowe kupuję. Stawiam w takiej skonstruowanej własnoręcznie "wiatce". Na spód europaleta, nad tym daszek z desek krytych papą. Na palecie stawiam jeszcze poidło i póki mało kwiatów, spodeczek z pyłkiem.
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Z tym pyłkiem to tak na poważnie?
Czy taki ul musi stać na słońcu?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Z pyłkiem na poważnie. Trzmiele zjadają głownie pyłek. Jak kupiłam w tym roku ul, kwiatów było mało. Chętnie żerowały na pyłku z miseczki, mimo, że miały przecież syrop cukrowy "startowy", który dostarczany jest w ulu z trzmielami. W pełnym słońcu to będzie za gorąco. Poza tym ul, to po prostu ażurowe plastikowe pudełko w kartonie, jak nie będzie stało pod jakimś daszkiem, to rozmięknie karton i do środka dostanie się woda.

Z innej beczki. Mam pytanie do tych, Którzy wcześniej również korzystali z kupnych trzmieli. W zeszłym roku brałam ul z tej samej firmy. Trzmiele były "żwawsze". Wylatywały na oblot po kilka na raz. Wystarczyło robić coś koło ula, żeby zaczynały "straszyć" bzyczeniem.
W tym roku, mimo ciepłej pogody, trzmiele są jakby ospałe. Wylatują po dwa na raz. Nie widać ich tak w ogrodzie. Co może być przyczyną? Czy są chore?
Pozdrawiam Lucyna
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1014
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Chyba się przejadły pyłkiem.
Do nowego ulika ze świeżą trzciną przylatywały trzmiele i przez kilka minut zaglądały do jednej rurki. Podejrzewam że zbierały pyłek pozostawiony na wejściu do rurki przez murarki.

Obrazek

Ogólnie, to trzmiele są najlepszymi zapylaczami. Jednak na małych działkach większa ich ilość może być dokuczliwa. Murarki pracują po cichu, ale też nie należy przesadzać z rozszerzaniem hodowli. Już w drugim roku mam spory ruch przy ulikach. Kiedy przechodzę w pobliżu zawsze kilka zaczyna krążyć koło głowy, tak jakby chciały przegonić intruza.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Trzmiele mają żądła, ale unikają atakowania, wolą dać dyla w trawę.
Jeśli macie pasiekę w pobliżu to możecie się pożegnać z trzmielami. Niestety choroby nieszkodliwe lub mało szkodliwe dla pszczół są śmiertelne dla trzmieli. W moim wypadku pasieka jest o dwa kilometry i za lasem, więc pszczoły nie docierają, i mogę się cieszyć wieloma gatunkami zapylaczy.
Wroniarz...Widzę że mądrze urządziłeś ulik. Rurki są różnej długości, i ścięte na skos. Tak jak murarki lubią.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

Szukałem trochę w necie bez powodzenia - wszędzie piszą o domkach z rurkami i wywierconymi otworami. A ja bym wolał zostawić kilka metrów w ogrodzie na dziko, ogrodzić żeby nikt tam nie wchodził i coś tam posadzić żeby sobie same domki budowały.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1014
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Post »

O pszczołach ziemnych jest na stronie https://dzicyzapylacze.pl/dla-pszczol-ziemnych/
Miałem w ciepłej próchniczej ziemi między rzędami marchwi otwory około 0,5cm, w które wchodziły jakieś pszczoły. W marcu przy wykopywaniu resztek marchewek wykopałem sporą pszczołę. Niestety bez okularów nie udało się mi zidentyfikować gatunku. Gdy poruszała się niemrawo po ziemi pojawił się chłopak i usiadł na nią. W końcu marca widywałem latające nisko nad ziemią pszczoły podobne do murarki rogatej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”