TRZMIELE i inne owady zapylające w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trzmiele

Post »

U mnie są , aktualnie wraz z pszczołami okupują kłosowca . Do sadźca jeszcze nie dotarłam , nie wiem czy są , później sprawdzę .

Obrazek

Obrazek
Slaw
50p
50p
Posty: 99
Od: 28 lis 2013, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trzmiele

Post »

Z tymi osami i szerszeniami to nie byłbym już taki łaskawy. Nie wszystko co jest w czarno- żółte paski jest pożyteczne przy zapylaniu roślin. Zarówno osy jak i szerszenie są drapieżnikami i nie odżywiają się nektarem kwiatowym. Co oczywiście nie oznacza że mamy te gatunki całkowicie wyniszczyć
Dla ogrodnika nie ma złej pogody, jest tylko zły ubiór
Awatar użytkownika
hela druga
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2011, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Równina Świdnicka na Dolnym Śląsku

Re: Trzmiele

Post »

Lorrie pisze:Od jakiegoś czasu nie ma u mnie w ogrodzie ani jednego trzmiela.
Ale od jakiego?
Rok, miesiąc, tydzień?
U mnie były tego lata w ilościach imponujących, ale widać już nie mają tam nic smakowitego to nie zaglądają. najbardziej pasowały im kwiatostany pora a najciekawiej obserwowało się w kosaćcach syberyjskich.
Jutro - legendarna kraina gdzie znajduje się 99% całej ludzkiej produktywności, motywacji i osiągnięć. /za kwejkiem/
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Trzmiele

Post »

U mnie cały czas siedzą na szałwi omszonej i na wrzosach.
Ola_ASP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 paź 2014, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Witam,
Jestem zupełnie nowa zarówno na tym forum, jak i w temacie hodowli owadów zapylających.
Starałam się prześledzić wszystkie trzy części " MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. " i muszę przyznać, że macie ogromną wiedzę na ten temat.
Dlatego też chciałabym prosić Was o pomoc. :)
Jestem projektantką produktu i za zadanie polecono mi zaprojektowanie "czegoś co pomoże rozwiązać problem niezapylanych roślin"
Pomyślałam o wykorzystaniu natury, czyli pszczół/murarek/trzmieli.
Bardzo proszę napiszcie wasze przemyślenia na tematy:
-co sprawia Wam najwięcej problemów w hodowli owadów ( np. brak jakichś narzędzi, materiałów itd)
-jakie cechy musi spełniać idealne siedlisko owadów zapylających_
-i wszystkie inne problemy jakie nasuwają się Wam gdy czytacie ten post
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi :)
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Duży problem stwarza coraz bardziej zatrute środowisko w którym prowadzi się hodowlę, zmieniający się klimat też wpływ ma, np. łagodne, krótkie zimy sprzyjają wzrostowi populacji różnych szkodników i chorób pszczół.
Idealne środowisko powinno charakteryzować się dużą różnorodnością pożytków, unikać monokultury i roślin genetycznie modyfikowanych co w dzisiejszych czasach jest trudne do spełnienia.
Bóg stworzył świat doskonały i nie potrzeba go ulepszać, natura uzdrawia a modyfikacja roślin zaburza równowagę nie tylko dla zapylających owadów, rolnictwo potem ma problem ze zbytem produktów ponieważ modyfikowane znacznie wyżej plonują i tworzy się nadwyżka żywności na rynku z którą nie wiadomo co zrobić .
Rolnik dostaje mniej za swoje produkty ale w sklepach w detalu nic nie tanieje, na tej sytuacji korzysta handel a nie konsumenci.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Ola_ASP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 paź 2014, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Także uważam, że modyfikacje roślin i zwierząt wpływają negatywnie na środowisko.
Bardzo zależy mi na rozpowszechnianiu i propagowaniu naturalnych form zwiększania plonów.

Dlatego też drążyć moje pierwotne pytanie dotyczące owadów.
Czy hodowla trzmieli bądź murarek to sprawa jednoroczna czy taka "rodzinka" gdy zostanie raz zasiedlona to żyje wiele lat w gnieździe tak jak to się dzieje u pszczół?
I jeszcze który z tych owadów jest łatwiejszy w hodowli i bardziej wydajny dla ogródków przydomowych lub małych sadów?
I czy hodowla owadów może realnie wpłynąć na zwiększenie plonów?

z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam,
Ola
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

A zadałaś sobie w ogóle trud żeby przeczytać ten wątek o murarkach? Chyba nie, bo przecież są tam odpowiedzi na WSZYSTKIE twoje pytania.
Zielonym do góry!!!
Ola_ASP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 paź 2014, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Tak jak pisałam we wstępie: starałam się prześledzić wątek o murarkach.
Jednak tak jak też pisałam jestem w tej kwestii tępym laikiem z wiedzą na poziomie zero.
Poruszacie w tamtym wątku liczne, przeplatające się kwestie i momentami udało mi się już pogubić.
Na przykład nie do końca rozumiem co się dzieje z gniazdem po tym jak owady wylatują by przezimować.
Nadaje się ono wtedy do wyrzucenia? Czy może owady wrócą tam na wiosnę.
No i nie ogarniam także nadal różnic w hodowli poszczególnych gatunków trzmieli.
Po prostu czuję się w tym wszystkim nieco zagubiona.

Powiem także szczerze, że spodziewałam się wpisu o takiej treści jak Twój. Dlatego długo zastanawiałam się czy w ogóle tworzyć wątek na waszym forum.
W końcu nie jestem ani sadownikiem ani osobą znającą się na tym.
Rozumiem Twoją irytację naiwnością moich pytań, na które mogłabym znaleźć odpowiedź sama.
Zależało mi jednak także na interakcji z wami- specjalistami.

Przepraszam, że zaśmiecam wasze forum mam jednak nadal nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto trochę łagodniej potraktuje moje "niezasadne" pytania.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Istnieje różnica w zadawaniu pytań, a prośbie "napiszcie za mnie moją pracę".
Też mam już murarki i ogromną większość problemów rozwiązało mi właśnie to forum, te same posty które masz przed sobą (a dodatkowo zawarte w nich linki), wystarczy chcieć z nich skorzystać. Sorry, ale już w pierwszym poście nie tyle pytasz, ale prosisz o napisanie kompletnej pracy na ten temat!

"Interakcja" oznacza, że każda ze stron coś z siebie daje - niestety zadane przez ciebie w dwóch pierwszych postach pytania wymagałyby w zasadzie przepisania ponownie wszystkich trzech części wątku. Nie widzę tu chęci zgłębienia tematu, nie można odpowiedzieć na niezadane pytania!

Zadaj pytania, na które będzie można odpowiedzieć:
"co się dzieje z gniazdem po tym jak owady wylatują by przezimować. Nadaje się ono wtedy do wyrzucenia? Czy może owady wrócą tam na wiosnę" - OK, ale JAKIE OWADY? Trzmiele? Murarki? Pszczoły miodne? JAKIE gniazdo? Zakładam, że pytasz o trzmiele, ale w tej sytuacji można tylko zgadywać.

Nikt się z wiedzą nie rodzi, pytać to nie grzech, przeciwnie, ale jest jeszcze kwestia odrobiny wyobraźni...
Zielonym do góry!!!
Ola_ASP
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 paź 2014, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Ok. Rozumiem.
Postaram się lepiej precyzować pytania.
Ech muszę popracować nad moimi umiejętnościami korespondowania z innymi :P
I uwierz mi (choć może to trudne), że nie chodziło mi o to żebyście pisali za mnie pracę.
Po prostu zupełnie nie wiedziałam jak zacząć :oops:

W pytaniu o gniazda chodziło mi właśnie o murarki i trzmiele.
Bo pszczoły zimują w ulach (tyle nawet ja wiem :P).
Ale co z owadami które hibernują na zimę poza gniazdem? Jaka jest szansa, że jak jednego roku kupię murarki albo trzmiele to osiedlą się one u mnie ponownie?
Czy co roku muszę kupować nowe matki?
Poza tym u murarek, z tego co zrozumiałam, najpierw pojawiają się samce i są zwabiane do gniazda przez zapach matki... i tu właśnie pojawia się moja niewiedza.
To są samce od tej matki czy inne, czy też ja zupełne głupoty opowiadam?

I naprawdę mam problem z określeniem który z tych dwóch owadów bardziej nadaje się do ogródków przydomowych i małych upraw prywatnych...
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Obydwa gatunki nadają się do zaproszenia do ogródków przydomowych, z tym że trzmiele będą trudniejsze, no i murarek można mieć więcej.

Jeśli założy się "hotel" dla murarek w postaci pęków trzcinowych rurek, to nie ma potrzeby kupować nowych co roku - na tym to właśnie polega, że młode zamknięte w rurkach będą pracowały w ogrodzie w przyszłym roku, po to się te rurki wiesza, żeby zapewnić ogrodowi stałą obecność murarek.
Coś za coś: chcesz żeby pszczoły zapylały drzewa, musisz zapewnić im pożywienie na pozostałą część roku, siejąc w ogrodzie odpowiednie rośliny.

To w skrócie.
Zielonym do góry!!!
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: owady zapylające w ogrodzie przydomowym

Post »

Temat jest właściwie o pszczołach; o trzmielach jest niewiele. Może by jakiś praktyk napisał coś jak zwabić trzmiele do ogrodu? Jakie im stworzyć warunki aby chciały zakładać gniazda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”