Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Eldar92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lis 2019, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Przesadziłem go dwa tygodnie temu, korzenie były w porządku, nie zauważyłem, żeby gnily bądź było z nimi coś nie tak. Dziękuję za poradę, w takim razie przerzucam się na normalny nawóz.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Eldar92 pisze: ...przy przesadzanie zauważyłem w korzeniach małe białego koloru robaczki.
Na podstawie tego co napisałeś, pomyślałam, że to ślady po wełnowcach. I tyle.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Na falku pojawiły się plamy na końcach starych liści. Nowsze, wyżej położone liście są zdrowe. Wystawa północno-zachodnia. Na tym samym parapecie mam jeszcze pięć storczyków, wszystkie mają zdrowe liście.


Obrazek

Obrazek

Co to może być?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Czy roślina nie była narażona na przechłodzenie?
Czy te zmiany są suche czy mokre? Naciśnij końcówkę liścia czy nic nie będzie wypływać.
Na wszelki wypadek odseparuj tego storczyka od pozostałych. Wszelkie czarne zmiany zwykle wskazują na jakąś chorobę grzybową.
Więc wyciągnij z doniczki, sprawdź stan korzeni, odetnij wszystkie liście z tymi zmianami oraz jeśli będą chore korzenie, następnie całego storczyka wymocz w preparacie grzybobójczym. Kup nowe podłoże i nową doniczkę. Jak storczyk obeschnie to na nowo go posadź. Znajdź inne osobne stanowisko, byle byłoby jasne i ciepłe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Zmiany są suche. W pomieszczeniu jest raczej ciepło, codziennie wietrzę uchylając okno i wtedy temperatura oczywiście spada. Odetnę chore liście i zobaczymy, co będzie dalej.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Nie możesz narażać roślin ciepłolubnych na zimne powietrze. I to jest najprawdopodobniej przyczyną stanu tego falenopsisa. Inne być może lepiej się dostosowały do takich warunków albo prędzej czy później one też tak skończą.
Jak wietrzysz to proponuję na ten czas zabierać do innego pomieszczenia albo stawiać gdzieś dalej od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Tak właśnie robię. Uchylam na chwilę okno, które znajduje się w innej części pokoju, spory kawałek od storczyków. Pomiędzy kwiatkami a oknem jest szafa, więc zimne powietrze nie wieje na storczyki.
Pozdrawiam
G.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Źle to wygląda, moim zdaniem liście padają, bo coś sie dzieje niedobrego z korzeniami, zalałaś? Zrób tak jak Ci norbert76 radzi.
Z usuwaniem liści uważaj, bo w miejscach gdzie przylega do łodygi jest zazwyczaj 'oczko' korzenia. Przy usuwaniu liścia najlepiej go pośrodku wzdłuż delikatnie rozłamać na dwie części i pociągnąć pojedynczo - cały ma być usunięty, nie obcinaj, dasz większą sznsę nowym korzeniom
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji. Przeważająca większość liści jest zdrowa i jędrna. Storczyk zaczął kwitnąć. Zmiany są na samych końcach kilku dolnych liści. Jak będę mogła, to wrzucę zdjęcie całej rośliny. Na razie, póki kwitnie, nie chcę mu grzebać w korzeniach.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Nie zwracaj uwagi na kwitnienie!
Storczyk nie jest w dobrej kondycji, storczyki mogą kwitnąć również w stanie agonalnym.
Dlatego konieczne jest zrobienie całej procedury jaką opisałem wcześniej, chyba że chcesz żeby to było... ostatnie jego kwitnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Storczyk jest u mnie w pracy. Dzisiaj świętuję w domu, więc nie mogę go pokazać. Pokażę zdjęcie storczyka w stanie agonalnym 2 lub 3 stycznia.
;:136 Dosiego roku!
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plamy na liściach

Post »

Oto mój storczyk w stanie ...hm ...agonalnym

Obrazek
norbert76 pisze: Storczyk nie jest w dobrej kondycji
Czy aby na pewno?


Relacja z procesu leczenia pacjenta:

Obrazek



...i to by było na tyle
Pozdrawiam
G.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

gerranium pisze:
Obrazek Co to może być?
...
Relacja z procesu leczenia pacjenta:
Obrazek ..i to by było na tyle

A jaką diagnozę postawiłaś? :D Czego oczy nie widzą..
Trudno powiedzieć, że 'ogólnie storczyk jest w dobrej kondycji' jeśli ma takie zmiany na połowie liści. Szkoda go, bo jest ładny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”