Plamy na liściach

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

To może być zmiana grzybowa, ale nie musi.
Żeby ocenić dokładniej trzeba wpierw wyciągnąć z doniczki i dokładnie sprawdzić stan korzeni oraz trzonu.

Alkohol nie pomoże na ew. chorobę grzybową, a wysokim stężeniu może popalić liście.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Ten storczyk okazało się że miał pozornie zdrowe korzenie dodatkowo miał w stożku wzrostu dziwny plastikowy koszyczek przez który wyciągając uszkodziłam jedyny zdrowy korzeń w dwóch miejsach... :-( czy istnieje szansa że ten korzeń jakoś przetrwa? Może go zostawić bezpieczniej na kamieniach z piaskiem i odczekać na nowe korzonki? Dodatkowo miał dziwne długie stawonogi w ziemi. Czy on może mieć jakieś szanse na regenerację?

Obrazek

Obrazek
Mam też pytanie co do drugiego zakupu... Po wyciągnięciu byłam przerażona jak pozornie zielone korzenie okazały się po-uszkadzane... Wycięłam wszelkie korzenie podgnite a nawet jeden liść był podgnity. Czy te korzenie które zostały mogą być i czy mogę go posadzić w ziemię po zabezpieczeniu cięć sproszkowanym węglem?

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Tak, korzenie posyp sproszkowanym węglem przed posadzeniem do kory. Tutaj uwaga, lepiej nie używać marketowych mieszanek.
Ten pierwszy możesz dać na razie do keramzytu, kamyków, niż do kory. Jak w tym wątku:

viewtopic.php?f=29&t=35814
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

A co z tym uszkodzonym korzeniem zostawić go, a w tych dwóch miejscach delikatnie zasypać węglem sproszkowanym? A te liście obserwować i jak będzie konieczność zakupić środki na szkodniki/grzyby?
Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Tak, dokładnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ola_102
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 kwie 2018, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Plamy na liściach

Post »

Cześć.
Podczas wczorajszego moczenia odkryłam to coś ze zdjęć. Czy to popalenie? Storczyki moczę średnio co 10 dni (zależy od koloru korzeni) w deszczówce. Stoją na parapecie okna zachodniego. Co każde moczenie dokładnie oglądam im liście i szukam pędów - zmiany wcześniej nie było. Czy mogło przypalić go pierwsze wiosenne słońce? Prawdopodobne jest, że liść niefortunnie "przytulil" się do szyby, czego nie zauważyłam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Poparzenie słoneczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ola_102
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 kwie 2018, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Plamy na liściach

Post »

Dziękuję za odpowiedź!
mspalek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sie 2020, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu ze storczykami.
3 pierwsze zdjęcia storczyka, który ma skarłowaciałe liście. Nowe liście się pojawiają ale są jakby skarłowaciałe, o wiele mniejsze niż powinny. Dodatkowo, na liściach widać jakby uszkodzenia mechaniczne. Myślałem, że to jakieś szkodniki. Przesadziłem do nowego podłoża i zastosowałem oprysk Target Agrocover.

Obrazek_ Obrazek_Obrazek

Na zdjęciu poniżej, coś zaatakowało liść.

Obrazek

Kolejna zdjęcie, to zdjęcia storczyka, który zaraz po wypuszczeniu małego listka zasechł i taki stan jest już od ponad miesiąca

Obrazek

Generalnie, wszystkie storczyki jakby zapadły w hibernację. Nie widać nowych liści czy tez nowych korzeni, o pędach nie wspominając.

Może ktoś z szanownych Forumowiczów, spotkał się z podobnym problemem i sobie z nim poradził.
Za każdą sugestię z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Pierwsze pytanie do jakiego pojemnika posadziłaś te falenopsisy? Pierwsza ta czarna to jakaś osłonka, a drugi to szklany wazon?
Storczyki powinny być posadzone do dedykowanych dla nich przeźroczystych doniczek. Doniczki stawiamy na podstawce.
Trzeba je jeszcze raz przesadzić.
Z drugiego storczyka, od góry już nic nie wypuści, może tylko keiki u nasady trzonu.

Marszczenie liści i ich karłowatość świadczy o zbyt suchym powietrzu oraz braku regularnego nawożenia. Storczyki, pomimo tego że są epifitami wymagają nawożenia mineralnym nawozem albo do nich dedykowanym albo do roślin kwitnących. Połowa albo 1/4 zalecanej dawki co każde namaczanie.

Kreski na liściach świadczą o bliznach, czyli popękaniach podczas rozwijania się liściach wskutek błędów uprawowych.

Poczytaj tutaj o uprawie falenopsisów i porównaj do swojej pielęgnacji i warunków uprawy:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plamy na liściach

Post »

Witam.
Takie same Norbercie objawy miałem przy wciornastkach.
Suche powietrze sprzyja atakowi wciornastków.
Po zastosowaniu chemii, zwiększeniu wilgotności i pozbyciu się wciornastków rozwijające się młode liście właśnie takie rosły.
Dopiero kolejne rozwijają się prawidłowo.

pozdr.
Grzegorz
MariannaMari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 30 mar 2021, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nadgryziony storczyk

Post »

Cześć, mam problem ze swoim storczykiem. Zauważyłam na niektórych liściach jakby drobne rowki/zagłębienia i jak patrzę pod Słońce to wydaje się, że te liście są cieńsze w tym miejscach (to nie są dziury). Dodatkowo dzisiaj zauważyłam kropelkę czegoś pod jednym z liści, na pozostałych nic takiego nie było. Kropelkę starłam chusteczką, ale była bezbarwna. Storczyk jest aktualnie w procesie przekwitania, akr wypuścił sporo nowych korzeni i nowy liść. Poniżej zdjęcia tego najbardziej poszkodowanego liścia.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nadgryziony storczyk

Post »

Plamistość liści może być zarówno z powodów fizjologicznych, np nieprawidłowe podlewanie, namaczanie, narażenie na niskie temperatury, spryskiwanie liści - czego nie wolno robić, o podłożu grzybowym, przy ataku szkodników, bakteryjnym czy najgorzej wirusowym.
Opisz warunki uprawy i pielęgnacji, dobrze jest zajrzeć do korzeni czy z nimi jest wszystko w porządku, sprawdź dokładnie liście czy nie ma szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”