Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

toldi pisze:Na marginesie mierzenia pH trzeba jeszcze dodać że jak na razie rozmawiamy o pomiarach kwasowości czynnej która jest zmienna w zależności od pory roku.
Jak jest zmienna?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

pH metry mierzą kwasowość czynną czyli rzeczywistą ale pomiar musi być dokonany kiedy temperatura mierzonej gleby jest zbliżona do 23 stopni. Czyli zmienna to temperatura.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Jak na wynik pomiaru wpływa jego przeprowadzenie w temperaturze dużo niżej niż te standardowe 23 stopnie?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Jeżeli pH metry zostały skonstruowane w oparciu o równanie Nernsta gdzie temperaturę mnoży się przez stałą gazową a to z kolei dzieli się przez stałą Faradaya to zmienna jest jest tylko temperatura w stopniach Kelwina. Mamy w rękach woltomierz który w tym przypadku mierzy SEM czyli siłę elektromotoryczną i od tej wartości odejmowana jest wartość zadeklarowana w elektrodzie porównawczej i dalej jak we wzorze.
Rozpatrując ten pomiar jedyną zmienną jest temperatura która zmieni nam wynik dla tej samej siły elektromotorycznej.
Kiedy nie wiemy co badamy i nie potrafimy doprowadzić wilgotność próbki do właściwego poziomu badamy w niewłaściwej temperaturze to mnożymy dwa błędy.

Wynik jak w zepsutym zegarze ! zegar który jest zepsuty jest lepszy od tego który spóźnia się 5 minut bo jeden nigdy nie pokazuje dokładnego czasu a drugi ?? Tak dwa razy na dobę.

Producenci wyliczyli że pH metry powinny działać poprawnie od 20-25 stopni więc średnia około 23 stopni to taka gdzie błąd jest nieistotny.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Ile powinna wynosić właściwa wilgotność próbki?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Czy ktoś tu pisze pracę doktorską o badaniu odczynu gleby, względnie zasad działania kwasomierzy?
Bo to już jest chyba jakieś przegięcie tematu i wypuszczanie się wzajemnie w tzw. maliny.

Przecież nie bez powodu podaje się we wszelkich informacjach, że roślina lubi odczyn w przedziale.
Czy spotkał się ktoś z zaleceniami, by odczyn wyregulować do .." 5 miejsca po przecinku.." :?:

Ta dyskusja to już totalne dzielenie włosa na czworo.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

dziadek22 pisze:Ile powinna wynosić właściwa wilgotność próbki?
Na youtube pokazują jak to zrobić prawidłowo a podobno 1 obraz zastępuje 1000 słów. https://www.youtube.com/watch?v=mZgxUqoJMcg
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Dziękuję! :D
Mam dokładnie taki sam Three Way Meter. :)
Gość używał wody destylowanej.
W przypadku zraszania ziemi wodą ze studni buforowanie próchniczej gleby powinno po pewnym czasie zniwelować wpływ odczynu wody ze studni. Jakie masz doświadczenia w tym zakresie?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Właśnie dla tego żeby nie przeginać nadal wszystkim nie robiącym doktoratu z pH ziemi będę proponował odczynnik Helliga chyba prawie każdy odróżni czy kolor jest żółty zielony czy pomarańczowy i to wystarczy nikt nie będzie wsiadał na rower żeby pojechać 20m do sławojki tym bardziej jak go mocno przyciśnie :;230 . Skończmy filozofować. A na zakończenie dla tych którzy już się zgubili w przeliczaniu SEM podam sprawdzoną metodę stosowaną w laboratoriach bez udziału wyśmianego Helliga.

1. Pobieramy próbkę ziemi (nie z wierzchu !) tylko z głębokości między 5-25 cm pod powierzchnią, (ciągły pasek!)
2. Suszymy w temp pokojowej aż całkowicie wyschnie.
3. Przesiewamy przez sito o oczkach 1 mm wcześniej wszelkie grudki staramy się rozetrzeć w palcach.
4. Odważamy 10g przesianej ziemi.
5. Zalewamy ją 25 ml wody destylowanej lub demineralizowanej.
6. Mieszamy zawartość i zostawiamy na ok 15 min.
7. Po odczekaniu robimy pomiar zawiesiny nad osadem pehametrem do pomiaru cieczy podaję przykładowe tanie dostępne na ALL..(foto) i wreszcie mamy upragnione pH :heja

Obrazek
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Asprokol dziadek22 pytał jakzmienna a Ty nadal piszesz doktorat, po co to komu czy ktoś na tym forum wie o co chodzi z tymi wzorami proszę się zgłosić. To może ja odpowiem bardziej "po ludzku". Kwasowość czynna związana jest z biochemiczną aktywnością gleby i późnym latem będzie inny niż wiosną niezależnie od zastosowanego kwasomierza. Sam na swojej ziemi doświadczyłem tego zjawiska. A o ile sie zmieni u mnie ok 0.5 ale to wszystko zależy od wielu czynników i warto to wiedzieć mając na uwadze wapnowanie.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

Nie mam studni więc nie mam doświadczeń w tej dziedzinie. Nie mam doświadczeń w zakresie wapnowania bo w moim ogrodzie tylko 15 metrów kwadratowych jest powyżej zakresu 6,5 pH.
Wyznaję zasadę po co mierzyć jak złe przygotowanie da zły wynik.
Wszyscy tu mamy jakiś zielony placyk pod opieką i jak z pomiarem pH jedni mają to co mają inni to co chcą.
Jedni starają się zrozumieć i czytają kilka artykułów na dany temat innym starczy jedno zdanie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Korab
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 mar 2017, o 07:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kwasomierz Helliga a dokładność badań.

Post »

Zawsze uważałem, że kwasomierz Helliga ma dokładność w zupełności wystarczającą dla potrzeb ogrodowych. Obecnie zrobiłem badania gleby w OSCHR i wyniki pomiarów są co najmniej zastanawiające. Kilkukrotne samodzielnie wykonane pomiary tej samej próbki gleby kwasomierzem Helliga dają wynik bliski pH 8 natomiast badanie w stacji rolniczej wykazuje pH 6,7. Zastanawiam się dlaczego jest taka różnica i na ile pomiary płynem Helliga są wiarygodne. Stacje rolnicze wykonują dwa rodzaje badań: pH w KCL oraz pH w H2O. Te w KCL są dużo bardziej dokładne i wiarygodne niż badanie w wodzie. Moje badanie było wykonane w KCL, wydaje się więc, że płyn Helliga zawyża rzeczywistą wartość pH o ok. 1 stopień. ;:131
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Korab odczynnik Helliga ma dokładność właśnie ok 1 pH natomiast badanie pH w KCl to kwasowość wymienna czyli wypieranie przez kationy tej soli jonów H i Al które są zasorbowane przez kompleks glebowy. W normalnych warunkach ww jony nie biorą udziału. Stąd mogą występować różnice w kwasowości czynnej (w wodzie) i wymiennej (w KCl), zresztą kwasowość czynna jest zmienna w zależności od biochemicznej aktywności gleby a to jest związane z porami roku (temperatura). Jeżeli chcesz wykonać samodzielnie badanie w KCl wystarczy w opisanym powyżej przeze mnie sposobie wodę destylowana zastąpić 1M KCl.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”