Phalaenopsis - plamy na kwiatach

Sylwia7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 cze 2007, o 19:54
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Dziękuje, wszystkim za pomoc.I za wypowiedzi.Szkoda mi storczyka.Szczególnie ze mam go z troszkę ponad tydzień.Po kwiatach nie polewałam wodą.Może wcześniej był pryskany. Zdjęcia na których jest ten grzyb Botrytis cinerea są takie same jak moje kwiatki to chyba rzeczywiście to będzie to.


Ja znalazłam jeszcze taką informacje o tym grzybie:
Botrytis cinerea.
Grzyb rozwija się zarówno na siewkach jak i na roślinach dorosłych, porażając je w miejscach uszkodzonych podczas pielęgnacji, przesadzania itd. Powoduje szybkie gnicie tkanek, będące następstwem rozkładu związków pektynowych i blaszki środkowej w komórkach miękiszu. Objawy mają charakter szarych, brązowych, okrągłych lub owalnych plam, otoczonych różową albo ciemną obwódką, mogą mieć charakter zgorzeli. W sprzyjających warunkach – wysoka wilgotność powietrza duże wahania temperatury, plamy pokrywają się obfitym, pylącym, szarym nalotem trzonków konidialnych, później tworzą się czarne sklerocja. Stadium workowe nie występuje.
Zwalczanie:
Zapewnić dostęp świeżego powietrza, wycinać porażone części roślin, opryskiwać 2-3 razy co 10 dni, przemiennie jednym ze środków:

* Captan 50 WP 0,2
* Euparen 50 WP 0,2
* Rovral Flo 255 SC 0,2
* Sumilex 500 SC 0,1
* Topsin M 500 SC 0,15
Niestety napisali ze wycinać porażone części to chyba muszę usunąć te kwiaty.
:cry:
"Miłość jest pierwszą wśród nieśmiertelnych rzeczy"
Awatar użytkownika
LittleSol
50p
50p
Posty: 70
Od: 13 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Plamy na kwiatach storczyka, proszę o pomoc

Post »

Witam, na kwiatach mojego storczyka zaczęły pojawiać się plamy, na początku są dość jasne a następnie robią się brązowe i mam wrażenie że większe. Wydaje mi się że na początku była tylko jedna plamka na jednym płatku a teraz jest ich więcej i na wszystkich kwiatach. Proszę o pomoc co dzieje się z moim storczykiem i jak to zwalczyć? Czy może się to przenieść na inne storczyki stojące obok? Dodam jeszcze że wszystkie stoją na wschodnim oknie, nie są za często podlewane tylko wtedy gdy korzenie się wysrebrzą. Poniżej załączam zdjęcia jak to dokładnie wygląda. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Ewelina
Zapraszam do mnie: Moje kaktusy - LittleSol
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plamy na kwiatach storczyka, proszę o pomoc

Post »

Może to byc uszkodzenie, ale też szara pleśń. Czy jest pylący nalot na nich, czy moze jakaś otoczka. Czy na spodzie plam sa jakieś widoczne kropki (zarodnie)? Raczej nie zwilżaj kwiatów podczas podlewania. jeśli to możliwe odizoluj na razie tego storczyka.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
layman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2020, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Plamy na liściach storczyka - pomocy! :(((

Post »

Od kilku dni na kwiatach mojego storczyka pojawiają się i rosną plamy pokazane na zdjęciach.:(
Wiecie, co to za świństwo? Co z tym zrobić? Obcinać zaatakowane kwiaty?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na kwiatach

Post »

Grzyb, najprawdopodobniej Botrytis cinarea, kwiaty do odcięcia i zrób oprysk rośliny Topsinem. Zapewnij lepszą wentylację pomieszczenia. Spryskujesz może kwiaty, czy niedawno kupiłeś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
layman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2020, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na kwiatach

Post »

To jest storczyk, którego mam długo - niedawno wypuścił pęd i te kwiaty. Niczym go dotąd nie pryskałem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na kwiatach

Post »

Czyli zbyt mała cyrkulacja powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwitnienie,przekwitanie storczyków

Post »

Obrazek

Mój storczyk już kwitnie od jakiegoś czasu. Ostatnio zauważyłam, że na kwiatach pojawiają się takie przebarwienia. Po kilku dniach kwiatek usycha i odpada. Czy to jest normalne?
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18600
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Phalaenopsis - plamy na kwiatach

    Post »

    A spryskujesz wodą?
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    Awatar użytkownika
    Florencja1
    50p
    50p
    Posty: 63
    Od: 16 cze 2021, o 09:41
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Phalaenopsis - plamy na kwiatach

    Post »

    Nie, nie spryskuje woda ani kwiatów ani lisci. Ten storczyk już kwitnie około 3 mcy, może nawet dłużej, bo 3 mce temu go kupiłam.
      pozdrawiam,
      Agnieszka
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18600
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Phalaenopsis - plamy na kwiatach

      Post »

      No to w takim razie faza przekwitania.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      ODPOWIEDZ

      Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”