Domek dla owadów

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

brodus
Czy warto za 15zl kupić taki domek dla murarek, albo oba? Czy jak piszesz trzcinę, związać i powiesić pod dużym zadaszeniem, tam jest tylko cień.
Aha, już tej oferty nie ma z kokonami.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Czy warto? Sam musisz sobie odpowiedzieć. Pytanie jakie mają wymiary te domki.

Dla murarek i innych pożytecznych pszczół najlepsza jest trzcina o średnicy od 4 do 10mm i długości ok 15cm.

Osobiście radziłbym zdobyć trzcinę. Nawet jeśli nic nie zamieszka w niej w tym roku to wykożystasz w przyszłym.
Pozdrawiam Paweł
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

alette pisze: Aha, już tej oferty nie ma z kokonami.
W tej chwili nie dostaniesz już kokonów murarek - spóźniłaś się kilka miesięcy. Nastaw się na przyszły rok - zrób domek i w zimie poszukaj kokonów (nawet na tym forum).

Niezależnie od tego, już teraz możesz ustawić domek dla owadów i zobaczysz co się wprowadzi. Zawsze warto. Pamiętaj tylko, że w takim domku może pojawić się różne robactwo - również niechciane.

Ja osobiście mam 4 domki: dwa dla murarek, jeden dla trzmieli i jeden dla różnych owadów.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Już zakupiłam trzcinę, nową, ale domku nie ma, ten biały parę postów wyżej jest super ;:333 Znalazłam ofertę gotowego domku takiego:
Obrazek

Ale czy to dobrze, żeby murarki miały tył otwarty?, znalazłam szafkę drewnianą - tanio ale znowu dostawa kurierem to spore koszty, a z tego co wyczytałam, murarki potrzebują słonecznych stanowisk i raczej powinny tylko z przodu mieć wlot?

Co do domku dla innych owadów pożytecznych zakupiłam z allegro, rodzice pytają gdzie ten domek zawiesić? Wyczytałam, że od strony południowej, wschodniej, lub zachodniej, na wysokości ponad metra - wg mnie powinien mieć jednak dodatkowe zadaszenie przed deszczem. Więc biorę pod uwagę ścianę betonową od strony południowo - zachodniej, ok 1,5 metra dalej rośnie wysoka na ok 8 m choina, więc i zawiesić będzie łatwo, i słońce nie będzie nadmierne. Poszukam fotek ogrodu i wkleję, Wy będziecie lepiej wiedzieć ode mnie, które miejsce jest najlepsze :wink: ;:3

Domek dla trzmieli kupiłam taki
Obrazek
, poproszę tatę by pomalował go akrylową farbą na niebieski kolor, ponoć trzmiele lubią ten kolorek. Dodatkowo zakupiłam 100 g nasion dzika łąka, choć kwiatów wokół nie brak. Jakieś zadaszenie nad domkiem i wg wskazówek, zajmie miejsce w ustronnym zakątku ogrodu, zacienionym, żeby trzmiele miały spokój.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Na YT jest cały wykład na ten temat.
Ale w skrócie: 1. Domek jak najmniejszy. Lepiej kilka małych niż jeden duży. (ochrona przed pasożytami!)
2. Rurki krótkie. W długich jest problem z wydostaniem się dalszych osobników.
3. Rurki różnej długości. Takie ścięte na równo powodują, że pszczoły mają problem ze znalezieniem swojej. W dodatku muszą się przepychać.
4. Rurki ścinać pod kątem 45 stopni. Łatwiej pszczołom operować tyłem. (Muszą wejść tyłem aby zrzucić pyłek z koszyczków).
5. Rurki MUSZĄ być zamknięte z jednej strony.
6. Rurki muszą leżeć luzem aby była dobra wentylacja. Inaczej pleśń i grzyb. (Rurki w plastykowej butelce to ciężkie nieporozumienie!).
7. Między siatką osłonową a wlotem rurek co najmniej 5 cm. Inaczej będzie nie ulik tylko stołówka dla dzięciołów i sikor!
8. Nie za bardzo w słońcu! Inaczej larwy się ugotują. I kolor jak najjaśniejszy.
9. Mocowanie sztywne! Jeśli przekręcisz ulik w okresie larwalnym ( lipiec- wrzesień) to larwy mogą zginąć!
10. Rurki różnej średnicy grupować osobno. Inaczej większe pszczoły będą przeganiać te mniejsze.
No i wyszło 10 przykazań!! ;:306
Jak widać to wcale nie takie proste.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

dziad_Jag pisze:No i wyszło 10 przykazań!! ;:306
Jak widać to wcale nie takie proste.
Nie odstraszaj koleżanki, trochę przesadzasz.

Przejrzyj ten wątek:
viewtopic.php?f=5&t=120021&start=0

Doświadczenia kolegów i koleżanek z kilku lat.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

dziad_Jag
Większość tych przykazań jest nie do końca prawdziwa, a część nieprawdziwa, ale nie to mnie zastanowiło. Powiedz mi jak to jest z tym zrzucaniem pyłku z koszyczków?
alette Trzeba było zamiast zakładać nowy wątek, zadać pytanie na na istniejącym , który wskazał Ci Luck. Dostałabyś rzetelne info.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

dziad_Jag Dzięki za te przykazania :) ;:333 Sporo ich ;:oj I tak dużego domku nie będzie w tym roku, bo za późno się tym zajęłam, w przyszłym roku murarki będą miały porządny domek. A propos tego, tych przykazań, to widzę że zamówiłam złe rurki, bo tylko długie na 15 cm, i niestety nie ścięte pod kątem 45 stopni. (jak na foto)
Obrazek

Co to znaczy, że rurki muszą być zamknięte z jednej strony? W sprzedaży takich nie ma chyba? Z wlotem tylko z jednej strony?
Aha, czyli nie wiązać tych 400 rurek razem mogą leżeć luzem? Przyszły związane po 100 stuk. No to poproszę tatę o pogrupowanie rurek.

A teraz pytanie jeszcze, czy na ten rok takie coś może odpowiednio zabezpieczone posłużyć za domek, głębokość 30 cm?
Obrazek
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Jeśli rurki długości 15cm to są bardzo dobre.

Żeby murarka zamieszkała musi mieć zamknięty jeden koniec rurki. Nie lubi przeciągu :wink:
Dlatego trzcina powinna być ucięta tak aby z jednej strony było kolanko (kolanko jest w miejscu ciemnej obręczy, owad dojdzie do tego momentu i dalej już nie bo tam jest ścianka która zamyka rurkę) a z drugiej strony otwarty wlot. Jeśli rurki będą na wylot to trzeba je z jednej strony zamknąć.

Gdybyś chciał zrobić skos w swoich rurkach to nic nie stoi na przeszkodzie abyś ścioł końce rurek ostrym nożem np: do tapety.

Jak rurki są różnej długości to pszczołom łatwiej jest trafić do swojej rurki.

Jeśli masz wiązane w pęczki to możesz je tak wsadzić do skrzynki.

Edit: niestety trzcinę z pakietów trzeba rozwiązać i posegregować bo widzę że kolanka są raz z jednej raz z drugiej strony. Widać że to maszynowo robione i nikt się nie przejmował czy pszczoła będzie mogła wejśc, sztuka to sztuka :wink:

Skrzynka może być, tylko nie może na nią padać woda z góry.

Wpisz w yutube:

Jak hodować owady zapylające?

Masz w kilku częściach wykład jak hodować murarki, jak o nie dbać, jak wyciągać i przechowywać kokony. Jest też pokazana część praktyczna.

Dużo z niego się dowiedziałem zakładając siedlisko dla pszczół.
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Alette, ja zamówiłam tez i myśle zaangażować działkowego sąsiada, majsterkowicza. Sama bym nie dała rady umocować i zabezpieczyć, a tak podaruje mu jedna wiązkę i zrobi i u nas i u siebie.
Takie zamówiłam :

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

alette i gienia1230, jest już późno więc bez zbędnych ceregieli wystawcie zakupione trzciny. Nie zajmujcie się teraz domkami, nie ma na to czasu. Przede wszystkim rurki muszą być w miejscu suchym (pod daszkiem), raczej z wylotami do południa i tak żeby do zimy ich nie ruszać.
W tym roku zapoznajcie się z tematem, zoorganizujcie jakieś domki (spokojnie może być taka skrzynka po owocach - dodać tylko daszek i siatkę przeciwko ptakom).
W zimie zorganizujemy dla Was jakieś kokony - zapraszam do śledzenia wątku który wcześniej linkowałem.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

alette pisze: Aha, czyli nie wiązać tych 400 rurek razem mogą leżeć luzem?
Zostaw je związane w wiązkach po 50-100 sztuk - jak pisałem wyżej do zimy nie wolno ich ruszać. Położenie ich luzem może spowodować, że się przetoczą - wtedy larwy znajdujące się wewnątrz mogą zginąć.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Luck, ja jeszcze nie mam trzciny. Szukałam po wszystkich sklepach ale nigdzie nie ma i zamówiłam na OLX
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”