Domek dla owadów

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Domek dla owadów

Post »

Ładne! W domku dla owadów to problem jest nie z obudową (dwie godziny starannej roboty bez pośpiechu) ale z owym wypełnieniem. Na Mazowszu raczej jest problem ze zdobyciem trzciny lub czegoś tam na rurki. A to wypełnienie nie jest wieczne! Dwa lata (tak radzą znawcy) i trzeba je wymienić na nowe. Inaczej grzyby, pasożyty itd. Gotowe domki wcale tanie nie są!
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Domek dla owadów

Post »

Dlatego zamiast płacić za gotowy domek można iść np: do OBI, tam kupić docięty na wymiar materiał za ktury zapłacimy grosze.
Troche trudniej będzie z wypełnieniem.
Można trzcinę kupić. Jednak naprawdę warto się rozglądać bo trzcina rośnie nawet w miescie.
Zresztą polecam mieć w samochodzie nóż do przycinania i jadac przy okazji naciąć trzciny.

Jeśli ktoś będzie w pobliżu Włocławka to niech da znać to pokażę gdzie można nacić rurek. 1-2h i mamy b. dużą reklamówkę trzciny za darmo.
Pozdrawiam Paweł
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Domek dla owadów

Post »

dziad_Jag pisze:Na Mazowszu raczej jest problem ze zdobyciem trzciny lub czegoś tam na rurki
Wszędzie można znaleźć "rurki" (szerej mówi się "pomoce gniazdowe" ). Jeżeli nie trzcina to rdestowiec, miskant, bambusy, czarny bez itd. Można też nawiercić pieńki, cegły, użyć gliny. Murarka potrzebuje otworów ok. 8 mm. Jednak są pszczoły, które włażą w otwory 4mm. I cała masa jeszcze mniejszych owadów.
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Domek dla owadów

Post »

A niech mi ktos podpowie czy rura pex 16mm czyli w środku jakieś 13mm nadaje się dla pszczółek ? zostało mi po instalacji kilka odcinków po parę metrów i chętnie bym to pociął na kawałki nie wiem czy 20cm odpowiednie , chciałbym tym biedaczkom stworzyć jakieś warunki bo widze że szukają gdzie się da aby coś zbudować , domek zrobię z resztek osb tylko dylemat z tymi rurkami pex mam .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Witajcie forumowicze :wink: Nie mam jeszcze żadnego domu dla owadów pożytecznych w ogrodzie, chwilowo tzn w tym roku sama nie zbuduję, bo nie ma mnie w Polsce. Ale że na działce rodziców jest sporo drzew owocowych, warzyw, nawet jest zakątek z kwiatami dla pszczół, pomyślałam, że koniecznie potrzeba lokum dla zapylaczy. I już mam dość szukania, nie potrafię się zdecydować... :( Bardzo bardzo proszę uprzejmie tych z Was, którzy maja te samodzielnie zrobione (przepiękne! ;:167 ) ogromne domki dla murarek, o pomoc w wyborze domku. Tylko na ten rok, bo za rok zrobię sama, no ok z pomocą :wink: Skoro jestem zmuszona kupić domek, chciałabym wskazówkę, poradę, który kupić :?: Na allegro jest tych domków od groma, czy warto tam kupić? Dla trzmieli już wybrałam domek z allegro, koszt ok 40 zł, otwierany, ale bez koloru, i otwór 14 mm - a przeczytałam, że powinien wynosić 1,5 - 2 cm. Czy uważacie, że ten domek dla trzmiela, pomalowany zwykłą akrylową niebieską farbą, może być?
Kolejna sprawa, który z tych domków, będzie odpowiedni dla murarek, złotooków, biedronek? Nie wiem czy można, wklejać, ale jak inaczej Wam te domki pokażę, abyście pomogli mi w wyborze?
Proszę admina o nieusuwanie tych fotek, póki nie otrzymam pomocy fachowej tutaj ;:167 Będę bardzo wdzięczna.

To te domki, (niektóre z allegro) fotki, który kupić?? Czy może mam kupić dla każdych owadów osobne domki?? Pomocy ;:167

A może wcale nie kupować z allegro? :? Te domki tam oferowane mają gł. ok 9-10cm szerokości.
A może ktoś tutaj z forum robi sam takie domki tzn domki dla owadów? Jeśli tak proszę o kontakt :) Dziękuję z góry za Waszą pomoc! :) ;:167 ;:3

Nie chce jak to sie mówi " wyrzucać pieniędzy w błoto".
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Te które pokazijesz na zdjęciach są bardziej dla ozdoby :idea:

Jak masz na siłe kupować to lepiej na spokojnie zrób sam a koszty będziesz miał praktycznie zerowe.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

brodus pisze:Te które pokazijesz na zdjęciach są bardziej dla ozdoby :idea:

Jak masz na siłe kupować to lepiej na spokojnie zrób sam a koszty będziesz miał praktycznie zerowe.
brodus
Dziękuję Ci bardzo za tak szybką odpowiedź ;:167 Więc malutkie są szanse, ze coś w nich zamieszka? Albo żadne?? Czyli radzisz nie kupować tych z allegro? Tyle, że ja w tym roku, teraz i przez najbliższe miesiące nie będę w Polsce, więc samodzielne wykonanie odpada niestety :( Po prostu w tym roku jestem skazana na "sklepowy domek dla owadów", domki są w różnych sklepach - osobne dla złotooków, osobne dla biedronek, i murarek, czy to jest dobre rozwiązanie? - dla każdej grupy owadow kupować osobny domek, koszta będą ogromne....

Może znasz kogoś kto takie domki dla kilku owadów sam robi i mógłbyś podać mi namiary? Będę ogromnie wdzięczna ;:3
Ciekawe z tym allegro - tyle osób kupiło tam domki :) Jak dotąd nie znalazłam nikogo kto sprzedawałby takie domki samemu wykonane, i nie będące dla ozdoby, ale spełniające swoje zadanie.
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Tak jak pisze brodus, to nie są domki dla murarek. Ogólnie dla różnych owadów.
Dla murarek wkładasz trzcinę (byle domek był suchy i położony w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu) i w zimie wyciągasz z niej kokony. I za rok na nowo.

Poszukaj, na forum jest sporo info o tym.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Obrazek

Obrazek

Zrobić domek nie jest trudno. Powyżej moje domki zrobione w tym roku. Wykożystałem płytę meblową która mi została ze starych mebli. Dokupiłem tylko siatkę zabezpieczającą przed ptakami a trzcinę uciełem sam.

Można też obciąć butelkę plastykową i do niej włożyć trzcinę a następnie umieścić na działce.

Nie byłoby dla mnie problemem zrobienie domku dla Ciebie ale po co masz płacić za domek i koszty przesyłki (trochę to waży). Jak możesz zrobić sam.
Kokonów już nie dostaniesz bo za późno (pozyskuje je się najlepiej w zimie).

Trzcina która wystaje z domku została skrócona bo przygotowując pierwszy raz w życ, zrobiłem za długą trzcinę i musiałem ją ciachnąć do ok. 15cm.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Luck pisze:Tak jak pisze brodus, to nie są domki dla murarek. Ogólnie dla różnych owadów.
Dla murarek wkładasz trzcinę (byle domek był suchy i położony w słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu) i w zimie wyciągasz z niej kokony. I za rok na nowo.

Poszukaj, na forum jest sporo info o tym.
Luck więc w takich domkach na pewno nie zamieszkają murarki?? choć na ten rok, choć i tak za późno, choć znalazłam ofertę domku z kokonami na olxie. Ale cena....... ;:145

Znalazłam ofertę ul, w środku te rurki trzcinowe, sporo, ale znowu cena ok 150zł...

Mi chodzi tylko o domek na ten rok, w przyszłym będzie ręcznie robiony.

brodus Rodzice nie zajmą się budową domku dla murarek, mnie nie ma, więc jestem skazana na zakup gotowca. Masz rację, domki dla murarek swoje ważą, nie te z allegro. Poszukam jeszcze - w różnych sklepach szerokość gotowych domków dla murarek, to do 10-15 cm, czy to jest warte zakupu?

A możne taki domek warto na jeden rok kupić? Jak sądzicie, murarki zamieszkają go?
Obrazek Obrazek

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi ;:333 Widziałam Wasze domki są przepiękne ;:3 ;:167 ;:3
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Kokonów już nie dostaniesz bo murarka już się wygryzła.

Jeśli koniecznie chcesz to kup trzcinę albo sam utnij i wsadź do butelki plastikowej albo samą trzcinę związaną w pęczek powieś pod jakimś daszkiem aby nie padał na nią deszcz.
Może jakaś murarka zamieszka.

Na forum są super osoby wiec w zimie jest szansa że ktoś podaruje Ci kokony.

Jeszcze raz podziękowanie dla zagiel za podarowane kokony ;:180
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
alette
100p
100p
Posty: 179
Od: 11 kwie 2013, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie& Niemcy

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Super, że jest takie forum, bo ludzi którzy się wcale nie znają w temacie można naciągać na kasę, nawet w tych sklepach nic nie piszą o kokonach i konieczności zakupu w zimie, robią domki dla murarek i tyle. Cieszę sie, że zdobyłam nowej wiedzy. Hmm, jak to możliwe, że na olxie wciąż są oferty zakupu domków plus kokony gratis?

Więc kupię jakis domek dla owadów pożytecznych, ktoś mam nadzieję w nim zamieszka, jeśli będą szyszki, trociny, rurki trzcinowe, nic wymyślnego.
Aha, a czy kolory takiego domku mają znaczenie w ogóle?
Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni.
Marcin Luter
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Proszę o pomoc - jaki domek dla owadów pożytecznych polecają znawcy tematu?

Post »

Kolory mają znaczenie przede wszystkim dla naszej estetyki. Owady inaczej widzą barwy ;-)

Sprzedający wszystko napisze żeby sprzedać.
Jak
Jak się przechowuje kokony w zbyt wysokiej temperaturze to pszczoły mogą wygryźć się w środku zimy np: w domu/garażu/piwnicy albo podczas dostawy.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”