Gunnera olbrzymia - największa bylina świata.

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Gunera lubi żyzną ziemię. Na zimę trzeba stanowisko gdzie rośnie osuszyć i okryć solidną warstwa liści bukowych i zabezpieczyć przed wilgocią. tym roku w maju kupiłem sadzonkę w Berlinie w kwietniu na kiermaszu bylin. Na razie rośnie w doniczce, liście ma już wielkości parasolki.
Zolinka
100p
100p
Posty: 124
Od: 23 sty 2009, o 13:12
Lokalizacja: woj. pomorskie

Post »

xipe pisze:.... Na zimę trzeba stanowisko gdzie rośnie osuszyć ...
osuszyć ????? hmmmmmmm ...jak to zrobić kiedy gunnery rosną głównie nad stawami i oczkami wodnymi :?

pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Osuszyć - autor miał na myśli, żeby wilgoć nie dostała się pod ciepły zimowy kożuszek. W takiej sytuacji przykryta na zimę sadzona Gunnery mogłaby zgnić.


Po przeczytaniu jednego z poprzednich postów zdecydowałam się na posadzenie mojej Gunnery w donicy. Dostanie żyzna ziemie, tylko czy ona może zimować w tej donicy w chłodnym garażu?
Awatar użytkownika
barakuda
100p
100p
Posty: 159
Od: 16 lut 2007, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

Moją posadziłem w maju .Pierwsza fotka przedstawia ją zaraz po wsadzeniu.
Obrazek



Pod koniec maja wyglądała już tak
Obrazek

Połowa lipca prezentuje się całkiem dobrze
Obrazek


Na dzień dzisiejszy przedstawia się jaszcze okazalej oczywiście jak na sadzonkę .
Podlewam ją dwa razy dziennie 10 l jednorazowo ,rano i wieczorem.A co do nawożenia to podlewam ją dwa razy w tygodniu nawozem gołębim i kurzym na zmianę .
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

To ona aż taka żarłoczna jest ...? A ja sie dziwię, że mi lekko zmarniała (lekko podsuszone końcówki liści).
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Barakuda- rozumiem, że rośnie w pełnym słońcu? A ziemia jakaś specjalna?? No i jak z tymi nawozami- rozumiem, że są jakoś "przerobione"- czy robisz z nich gnojówkę?

Pięknie rośnie ta twoja Gunnera! :)
Amatorka ogrodu
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Moja stała na słońcu i brzegi się jej przypiekły. Teraz postawiłam ją w cieniu.
Awatar użytkownika
barakuda
100p
100p
Posty: 159
Od: 16 lut 2007, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom

Post »

magirl pisze:Barakuda- rozumiem, że rośnie w pełnym słońcu? A ziemia jakaś specjalna?? No i jak z tymi nawozami- rozumiem, że są jakoś "przerobione"- czy robisz z nich gnojówkę?

Pięknie rośnie ta twoja Gunnera! :)
Rośnie w pełnym słońcu,lecz w miejscu odsłoniętym od wiatru.Do nawożenia używam gnojówki.Gołębię i kurze odchody zalewam wodą i czekam parę tygodni aby się przegryzło .Śmierdzi niesamowicie ale co zrobić .A co do ziemi to wykopałem dół dosyć spory i wsypałem około 300 litów mieszanki ziemi ogrodowej i torfu w stosunku jeden do jednego.Poniżej dzisiejsza fotka .

Obrazek

W tym sezonie spodziewam się jeszcze przynajmniej dwóch liści.
Awatar użytkownika
magirl
100p
100p
Posty: 112
Od: 11 cze 2009, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Post »

Barakuda- Twoja Gunnera jest piękna!!! Aż ci zazdroszczę ;) Definitywnie swoją więc przesadzam i nawożę lepiej- jest już po sezonie wprawdzie ale przynajmniej powinna się przyjąć do zimy i oby pokazała na co ją stać w przyszłym roku! ;)
Amatorka ogrodu
Hadrian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2009, o 10:41

Post »

A czy gunnera może rosnąć w cieniu ?
To znaczy pod koronami starych jabłoni :roll:
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Biorąc pod uwagę moje obserwacje - tak. Moja zdecydowanie lepiej rośnie w cieniu, gdzi słońce ma tylko do południa. Gunnera mojej mamy rośnie osłonieta cieniem drzew i pięknie wypuszcza liście. Na słońcu przypalają jej sie liście. Trzeba pamiętać o żelaznej zasadzie: woda, woda, woda. Trochę jej mniej i Gunnera juz pokazuje, co jej dolega.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Masz rację jeśli stanowisko nie jest odpowiednio nawodnione to zazwyczaj gunera na słońcu ma lekko przypalone końce liści. Na stanowisku ocienionym ma zupełnie inny pokrój. Łodygi są bardziej wyciągnięte - liście szukają słońca. Jeśli chodzi o odwodnienie terenu na zimę to tylko gdy rośnie praktycznie w błocie. Moja gunera rośnie w części leśnej ogrodu przy płynacym strumyku praktycznie przez cały rok. Okrywam ją po pierwszych mrozach takich mocniejszych. Jeśli chodzi o dokarmianie to garściami połyka nawozy.

jarek
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

To czy ja ją teraz powinnam jeszcze dokarmiać? Czy poczekać do wiosny?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”