Jabłoń - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Jolu, tak jak kolega pisał powyżej w sadach towarowych (gdzie są hektary do obrobienia) zaczynają cięcie pod koniec stycznia (jeden z kolegów tam przez wiele lat pracował stąd to info). Ale w małych ogrodach, gdzie cięcie da się zrobić w 1-2 dni to najlepiej (moim zdaniem) zacząć na przedwiośniu. Ja osobiście tnę na początku marca (no chyba ,że luty dowali plus kilkanaście stopni to wtedy wcześniej). Przy czym cięcia u młodych drzewek (1-3 letnie) zabezpieczam od razu Funabenem (można też emulsją) więc temperaturę muszę mieć powyżej zera by maść nie skaszała. :)
jagusia111

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

W sadach towarowych obecnie tnie się praktycznie od początku grudnia, byle tylko liście jako tako spadły, a kończy nawet w kwitnienie. Taka rzeczywistość niedoborów siły roboczej. W uprawie amatorskiej najlepiej zrobić to jak najpóźniej, przed samym ruszeniem wegetacji. Raz, że minimalizuje się ryzyko uszkodzeń mrozowych, a dwa, że późne cięcie nieco wyhamowuje bicie w pędy.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Dzięki wszystkim, wobec tego czekam :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Proszę o poradę. Mam jakąś czeską kolumnową jabłoń podarowaną przez znajomych, którzy nie mają zacięcia ogrodniczego. Mam pytanie, czy mogę przyciąć jabłoń, gruby, pionowy pęd, tuż nad pąkami w celu uzyskania odgałęzień? Nie mam doświadczenia w drzewach kolumnowych.

ObrazekObrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Dolnoslonzok można prosić o całość drzewa na zdjęciu? Wiesz może jaka to odmiana i na jakiej podkładce? Oczywiście przewodnik skraca się w celu uzyskania rozgałęzień, natomiast na tych krótkopędach prawdopodobnie będzie chciała kwitnąć.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

KamilK02, to już jutro postaram się po południu wgrać zdjęcie. Odmiany nie znam niestety, a znajomi też nie wiedzieli, co to, poza tym, że czeska. Rozumiem, że mogę zatem przyciąć ją jak każde inne drzewo z przewodnikiem?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Jak bym zobaczył zdjęcie, to mógł bym zaproponować cięcie jakie bym sam zrobił ;)
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

OK. :).
Grzewela
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lut 2022, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Szkoda, że to forum znalazłam tak późno... Nie znam się na cięciu, posłuchałam się rady rodziców i nie wiem czy zabytkowa jabłonka nie została zmarnowana. Nie zależało nam na mocnym cięciu, ale raczej na prześwietleniu. W dodatku zastanawiam się czy zostawianie takiego grubego kikuta jest dobrym pomysłem. Czy taka rana się zagoi? Pierwsze zdjęcie przedstawia stan drzewa przed cięciem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1188
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Kup w ogrodniczym Funaben w paście i zasmaruj dokładnie wszystkie rany po cięciu - jak najszybciej, żeby infekcja się jakaś nie wdała. Powinno się ładnie zagoić, bo cięcia wyglądają na czyste - niepostrzępione.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Kikut do usunięcia na gładko.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
mateo123
100p
100p
Posty: 127
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Witam poproszę o poradę w sprawie cięcia tej młodej jabłoni. Jest to Grafsztynek Prawdziwy podkładka M26 sadzony w zeszłym roku z doniczki pod koniec września. Nie wiem czy usunąć górne mocne pędy rosnące jednak pod dużym kątem i zostawić tylko przewodnik czy zostawić drzewko tak jak było uformowane w szkółce?

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń - cięcie

Post »

Ja bym obciął dwa oczka na przewodniku łącznie z pakiem szczytowym, czyli maksymalne skrócenie o 5 cm, żeby pojawiło się kolejne piętro i skrócił bym o 1/3 ten mocny przyrost pod ostrym kątem.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”