Usychający storczyk

Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Raczej to według mnie nie choroba zakaźna. Pytanie jest następujące; A jaka to jest odżywka z biopona, może stężenie jest za wysokie i po prostu popaliło korzenie? Przez co roślinka wydaje być taka wiotka(jak ugotowana), bo korzeni nie ma i nie ma czym pobierać wody. Teraz to tylko nadaje się do reanimacji.
Najlepszym nawozem są te naturalne, biohumus itp.itd. one nie palą korzeni.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
leniek644
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 31 mar 2014, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Używam specjalnej odżywki BIOPON do storczyków AZOT 6%, FOSFOR 4%, POTAS 5%. Zastanawiam sie i chyba reanimacja to bedzie jedyne wyjscie
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

A w poprzednich storczykach też jej używałaś, według przepisu na opakowaniu, co ile podlań?
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
leniek644
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 31 mar 2014, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Tak we wszystkich moich storczykach ja stosowalam juz od ladnych paru lat, wg przepisu co drugie podlanie, co trzecie a czasem nawet co czwarte, roznie to bywalo.
ageo_85
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 4 lis 2013, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Kurcze, moim zdaniem to jakaś choroba dopadła storczyka... Wydaje mi się, że to nie wina odżywki. Większość dostępnych na rynku odżywek do storczyków mają podobne składy, też używam tej z Bioponu i nie miałam nigdy problemów z roślinkami.
Pozdrawiam, Agas
leniek644
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 31 mar 2014, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Wyjelam wczoraj storczyka z doniczki, okazalo sie ze wszystkie korzenie sa zgnite, poobcinalam, oczyscilam i zaczynam jego reanimacje, moze pomoze :)
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Choroba na pewno nie, raczej niewiedza w stosowaniu odżywki. Dawka była za duża, ta podana przez producenta. Stosuje się 1/4 lub 1/2 dawki, by nie popalić korzeni. Jak wcześniej pisałam najlepsze są te nawozy naturalne. One nie uszkadzają korzeni jak te chemiczne. Ja stosuje z rzadka nawozem z firmy Agrekol 1/4 dawki na 1,5l. wody. A ostatnio nawet nie podlewałam ich z dodatkiem nawozu, a mimo to ładnie rosną, a jeden nawet ciągle kwitnie. :D

-- 2 kwi 2014, o 08:46 --

Przy reanimacji nie używaj nawozów. ;:131
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
leniek644
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 31 mar 2014, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

tak wiem zeby nie uzywac, ja nawet od ok 2 miesiecy podlewalam go sama woda bo tak wlasnie myslalam ze to moze od tego nawozu...
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Hmm, nie wydaje mi się, żeby to była jakaś choroba, tylko raczej popełniłaś jakieś błędy w pielęgnacji storczyka. A może storczyk stał blisko kaloryfera? Sama używam teraz nawozu z Bioponu, jest ok, ale trzeba bardzo uważać z dawką, osobiście wolę używać naturalne nawozy z guano.
Proponuję wyjąć storczyka z podłoża, zrobić przegląd korzeni i poodcinać te, które nie są zdrowe (ewentualne ranki zasypac cynamonem dla dezinfekcji, tylko nie przesadzac z ilością), wymienić podłoże (proponuję zaopatrzyć się w to z OS, mozna kupic w LM, albo w sklepach internetowych - u mnie świetnie się sprawdzało. Chyba, że zdecydowałaś się na reanimację w keramzycie - wtedy przez pierwsze dni nie podlewać, tylko zraszać górną warstwę keramzytu). Na jaki sposób reanimacji się zdecydowałaś? Przejrzyj sobie wątek o reanimacji w keramzycie, którego autorką jest Magdzia - ja w ten sposób uratowałam kilka roślinek :D
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

To jest skutek poparzenia nawozem przy stosowaniu dawki takiej jak radzi producent. Nawóz, nawozowi nie równy. Na jednym z korzeni widoczne są skutki. Ja choć używam 1/4 dawki(może trochę większą dałam wtedy, dokładnie już nie pamiętam), to mi jednemu ze storczyków udało się poparzyć górny korzeń przy kąpieli, który mu wystaje za doniczkę. Zielona byłam i sądziłam ze skoro jest rozcieńczony w wodzie to będzie ok. i palcami równomiernie mu naniosłam, bo ten korzonek był nadłamany w połowie. Z cynamonem też ostrożnie, on także może poparzyć zdrowe korzenie. Więc tylko na rany otwarte, a nie na całe zdrowe, jak to niektórzy robią.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
leniek644
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 31 mar 2014, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moje storczyki po kolei usychają.

Post »

Zaczęłam reanimację w kamykach, mam nadzieję, że się uda. Zmniejszę też ilość nawozu do pozostałych storczyków.
sowa11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2014, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychający storczyk

Post »

Od pewnego czasu mam problem ze storczykiem. Szukałam już informacji na ich temat w internecie, jednak mimo wszystko nie wiem jak go ratować.
Problem mojego storczyka polega na tym, że jakoś na zimę opadły mu kwiaty, ale było z nim wszystko w porządku nawet od czasu do czasu pojawiały się jakieś nowe pąki, które jednak po czasie usychały :| Znalazłam informacje żeby taką uschniętą część łodygi obciąć i tak też zrobiłam. Po pewnym czasie na nowo zaczęła odrastać, jednak po raz kolejny usechł :/
Stąd też moje pytanie do forumowiczów znających się na hodowli tego kwiatu, co powinnam zrobić, jak go pielęgnować, co zrobić, żeby go uleczyć :) ? Załączam zdjęcia mojego uschniętego storczyka. Bardzo proszę o odpowiedzi.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: usychający storczyk

Post »

Problem polega chyba na tym, że stoi w zbyt zacienionym miejscu. Ogólnie ze storczykiem nic złego się dzieje. Kiedy jest zbyt ciemno, za gorąco, paki opadają. Storczyki lepiej rosną na oknie lub w jego pobliżu. Uwielbiają świeże powietrze, dlatego wietrzenie jest niezbędne. No i zraszanie połączone z nawożeniem. Podlewaj tylko wtedy kiedy kora w donicy przeschnie i to najlepiej po całej roślinie. Rób to nad miską lub wanną. Woda swobodnie odcieknie, a ze storczyka pozbędziesz się kurzu, nawilżysz go.

Teraz zetnij ten badyl (zielony pęd) i podnawoź storczyka. Może być florovit tylko niskie stężenie. Warto tez postawić go w jaśniejszym miejscu.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”