Kopczyki w trawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Obecność tych pracowitych stworzeń świadczy, że masz dobrą i zdrowa glebę w ogrodzie. Tylko się cieszyć.
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Post »

Wronek 89...proszę nie komentuj ponieważ nie masz pojęcia najwyraźniej jak to wygląda. Myślisz że o grabkach nikt nie pomyślał.....? Ten trawnik jesienią jest pod ziemią rozumiesz..? Grudki są jedna przy drugiej w odleglosci kilku cm od siebie i tak na calym bez wyjatku trawniku.

Dziwne że ich obecność świadczy o dobrej glebie poniewaz u nas jest po prostu sama glina, niemniej jednak dziękuje za podpowiedź że są to dżdżownice, przynajmniej teraz wiemy że nie są to jakies szkodniki.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Co pewien czas możesz wałować trawę po skoszeniu.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

muyo- a może masz w ziemi turkucie ,poczytaj trochę o ich działalności, dżdżownice nie zostawiają tak dużych kopczyków, w sierpniu na swoim trawniku zawsze zauważam zwiększoną działalność turkuci. Oby to nie były turkucie, bo to trudne do usunięcia szkodniki. Pozdrawiam . Tadeusz.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

Co to może być? Jesienią pojawiły mi się w klikunastu miejscach na trawniku takie miniaturowe kopczyki ziemi. Jakby ktoś palcem wypchnął trochę ziemi od spodu na wierzch. Gdy rozgrzebię taki kopczyk, nie widzę tam żadnej norki ani korytarzyka, ale niewątpliwie jakaś mała bestia wyczynia harce pod korzonkami trawy :( . Wokół tego miejsca trawa nie wygląda gorzej niż gdzie indziej.
Jakieś sugestie, porady ?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

Jeśli to dżdżownice, to gratuluję, czyli masz urodzajną glebę, a te najlepsze pomocniki ogrodnika jeszcze napowietrzają Tobie trawnik.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

U mnie jest co roku pełno tego na najbardziej zbitym trawniku w podwórku.Też chciałabym wiedzieć dlaczego właśnie o tej porze roku tak chętnie dżdżownice napowietrzają.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

Może drążą korytarze w głąb ziemi a urobek wynoszą na powierzchnię ?
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

Waleria pisze:Jeśli to dżdżownice, to gratuluję, czyli masz urodzajną glebę, a te najlepsze pomocniki ogrodnika jeszcze napowietrzają Tobie trawnik.
No, jeśli to dżdżownice to nie mam zastrzeżeń :D Bałem się raczej, że to jakieś miniaturowe gryzonie.
Inna sprawa, że moja gleba urodzajna nie jest. Raczej piaszczysta, i jeszcze te drobne pozostałości po budowie w niej tkwią, tak więc nie wiem co te dżdżownice tu widzą ciekawego :wink: Może wilgoć im odpowiada. Fakt, u mnie w ogrodzie przez ostatnie miesiące jest dość wilgotno.

Pozdrawiam
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

U siebie widziałem kilka piaskowych kopczyków, ewidentnie wypchniętych z głębszych warstw, i podejrzewam, że to jakies osy, które budują gniazda w ziemi. A może trzmiele?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Grudki ziemii w trawie

Post »

Pozwolę sobie odświeżyć stary temat bo ciekawi mnie co inni na to, czy też sie przychylą do zdania, że to dżdżownice ??
Ja mam czasami część trawy w tysiącach górek. Było tak np w zeszły weekend jak byłam na działce. Sporo wcześniej padało.
Wygląd to brzydko, czuje się te górki pod nogami , jest nierówno i mocno mnie to denerwuje i niepokoi czy to nie jakiś turkuć czy coś :(
Jednak tak naprawdę to również podejrzewam, że to te małe pożyteczne stworki buszują i jeżeli potwierdzicie to się uspokoję i pozwolę im działać bo dżdżownice sobie cenię, choć przyznam, że trawa w tych miejscach nie rośnie wcale ładnie (łysieje, czasem wypada przy grabieniu), tak jak to twierdził ktoś z przedmówców :/

Jakie jest Wasze zdanie?
M.
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Grudki ziemii w trawie

Post »

Podbijam bo zależy mi na odpowiedzi.
Poza tym - doszłam do wniosku,że to chyba nie dżdżownice bo ziemia tam jest zbita i sucha, mocno nasłoneczniona.
Zastanawiam się czy to nie mrówki. Tyle,że rozgrzebałam parę tych górek i mrówek nie widzę, ale fakt, że był okres czasu, że miałam w trawie mrowiska.
Może mrówki drążą kanały, robią mrowisko a potem się wynoszą zostawiając takie górki ?
???
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Grudki ziemii w trawie

Post »

Przede wszystkim foto proszę. Otworki dżdżownic mają ok. 8 mm srednicy i - jak już zaznaczano - znajdują się tam grudki, natomiast mrówki nie wydalają koprolitu lecz wynoszą ziarenka, a wygląda to niczym wysypana mikro dróżka.


Pozdrawiam, Francik
Francik
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”