Kopczyki w trawie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Szkodniki na trawniku

Post »

Witam, proszę o pomoc w identyfikacji szkodnika niszczącego mi trawnik. Zostawia on na trawie kopczyki ziemi, pod spodem nie ma widocznych tunelów. Kopczyki są male, troszke większe od złotówki, a ziemia wyglada jak przemielona przez "maszynke do mięsa". Jest ich bardzo duzo kolo siebie, jeden prze drugim. Szkodnik jest nieaktywny latem, rozpocząl działalność w tym tygodniu, problem powtarza sie co roku. W tamtym roku kopczyki powstawaly przez cala jesien i na trawniku bylo widac głównie ziemię. Jestem pewna ze to jakis owad nie gryzoń poniewaz kopczyki są za malutkie.
Podczas wykopywania ziemi zauważylam obecność owadów (larw?) które przypominaly wyglądem dżdżownice ale były dużo grubsze oraz krótsze. Było ich dużo w ziemi, jeśli dżdżownice nie robią żadnych kopczyków to może te owady? Czy ktoś miał może podobny problem? Proszę o pomoc ponieważ nikt nawet ogrodnik z naszego osiedla nie ma pojęcia co to jest. Dołączam zdjęcie, gdzie kopczyk znajduje sie koło jednozłotówki.
Może ktoś ma pomysł gdzie mogę szukac pomocy (kilka doświadczonych w ogrodnictwie osób nie potrafiło mi pomóc.) Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

To są odchody dżdżownic.
Awatar użytkownika
Martyna inż.
50p
50p
Posty: 68
Od: 29 cze 2008, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Dziwny szkodnik na trawniku

Post »

czyli nie ma tego złego....... cieszyć się trzeba że są dżdżowniczki i ziemię użyźniają.... :D (o ile to nie pędraki czy inne takie szkodniki :wink: )
Pozdrawiam
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Post »

Dziękuję za odpowiedź, tylko jestem teraz w kropce, bo przez tą ziemię cały trawnik wygląda wstrętnie, widac ziemie a nie trawe. Dżdżownice pożyteczne stworzenia ale one niszczą mi trawe można jakos zmniejszyc ich populację?
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

muyo pisze:Dziękuję za odpowiedź, tylko jestem teraz w kropce, bo przez tą ziemię cały trawnik wygląda wstrętnie, widac ziemie a nie trawe. Dżdżownice pożyteczne stworzenia ale one niszczą mi trawe można jakos zmniejszyc ich populację?
Ludzie, bez przesady, machniesz dwa razy grabkami i po podlewaniu nic nie będzie widać. 8)
Pozabijajmy dżdżownice bo przez nie mój trawnik nie jest idealny...
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Obecność tych pracowitych stworzeń świadczy, że masz dobrą i zdrowa glebę w ogrodzie. Tylko się cieszyć.
muyo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 lis 2006, o 14:23

Post »

Wronek 89...proszę nie komentuj ponieważ nie masz pojęcia najwyraźniej jak to wygląda. Myślisz że o grabkach nikt nie pomyślał.....? Ten trawnik jesienią jest pod ziemią rozumiesz..? Grudki są jedna przy drugiej w odleglosci kilku cm od siebie i tak na calym bez wyjatku trawniku.

Dziwne że ich obecność świadczy o dobrej glebie poniewaz u nas jest po prostu sama glina, niemniej jednak dziękuje za podpowiedź że są to dżdżownice, przynajmniej teraz wiemy że nie są to jakies szkodniki.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Co pewien czas możesz wałować trawę po skoszeniu.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

muyo- a może masz w ziemi turkucie ,poczytaj trochę o ich działalności, dżdżownice nie zostawiają tak dużych kopczyków, w sierpniu na swoim trawniku zawsze zauważam zwiększoną działalność turkuci. Oby to nie były turkucie, bo to trudne do usunięcia szkodniki. Pozdrawiam . Tadeusz.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

Co to może być? Jesienią pojawiły mi się w klikunastu miejscach na trawniku takie miniaturowe kopczyki ziemi. Jakby ktoś palcem wypchnął trochę ziemi od spodu na wierzch. Gdy rozgrzebię taki kopczyk, nie widzę tam żadnej norki ani korytarzyka, ale niewątpliwie jakaś mała bestia wyczynia harce pod korzonkami trawy :( . Wokół tego miejsca trawa nie wygląda gorzej niż gdzie indziej.
Jakieś sugestie, porady ?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

Jeśli to dżdżownice, to gratuluję, czyli masz urodzajną glebę, a te najlepsze pomocniki ogrodnika jeszcze napowietrzają Tobie trawnik.
Waleria
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

U mnie jest co roku pełno tego na najbardziej zbitym trawniku w podwórku.Też chciałabym wiedzieć dlaczego właśnie o tej porze roku tak chętnie dżdżownice napowietrzają.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Miniaturowe kopczyki na trwawniku.

Post »

Może drążą korytarze w głąb ziemi a urobek wynoszą na powierzchnię ?
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”