Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Literatura o drzewach i krzewach owocowych (dla początkujących).

Post »

Witam!
Zaczynam pierwszy sezon w ogrodzie i tak naprawdę nie bardzo wiem jak się do tego wszystkiego zabrać. Próbowałem czytać FORUM ale szczerze się gubię z braku wiedzy nt nazewnictwa i w ogóle. Pomyślałem, że oprócz Waszego wsparcia przydałaby mi się jakaś książka na którą będę mógł liczyć stojąc pośrodku trawnika i nie widząc co dalej.

Dodam, że mam kawałek terenu wokół domu. Okala go żywopłot ze świerków. Na działce są też brzozy, cztery jabłonie- dwie chciałbym usunąć, dwie prześwietlić, grusza, dwie czereśnie, które nic nie urodziły (zeszłego roku kiedy się tu wprowadzałem), podobnie jak dwie śliwy. Chciałbym tez uratować agrest i pigwę, sąsiad obiecał mi porzeczki.

Ogólnie chciałbym stworzyć miejsce przy domu gdzie cała rodzina będzie miała trochę wypoczynku. Nie mam za wiele czasu na prace ogrodowe, a żona z małymi dziećmi jest raczej też niezbyt dyspozycyjna, więc odpadają jakieś super czasochłonne zabiegi i reżimy czasowe odnośnie nich. Nie chcę posadzić czegoś co potem będzie marnieć, bo mnie akurat praca zawodowa wygna mnie z ogrodu na dwa czy trzy tygodnie.

Gdzieś, kiedyś trafiłem na książkę "Ogród dla zapracowanych" ale wtedy mnie nie interesowała. Proszę, podzielcie się swoimi bibliotekami, tylko weźcie pod uwagę, że staje przed Wami totalny laik:)

Wszystkim, z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

"Elementarz" - Wielka Ksiega Ogrodów - sztuka zakładania i pielęgancji" John Brookes; wyd. Wiedza i Życie
i inne jego ksiązki
" Cięcie drzew i krzewów ozdobnych" Jean-Yves Prat, Denis Retournaud, wyd, Delta
i inne ksiązki każdego z tych autorów
( podają odmiany, terminy cięcia zachowawczego, sposoby kształtowania- rysunki, wymagania odmian. Wszystko prosto i organoleptycznie :)
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Elementarz internetowy :D
nawet do wydrukowania !

http://uprawopis.w.interia.pl/
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

"Katalog roślin II"drzewa, krzewy,byliny wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich.Zawiera skrótowy opis ze zdjęciami :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A tu masz pigułkę o cięciu krzewów: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=2703
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
WuKa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 13 lut 2008, o 14:16
Lokalizacja: Strzebielino
Kontakt:

Post »

:roll: alleeeeeeeeeeee tego jest!

Grazie grazie di tutti! :lol:
Pomóż, wspomóż, dopomóż wyjątku czuły,
Odpędzić tłumne armie reguły,
Awatar użytkownika
Luka85
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 lip 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubuskie

Literatura - uprawa i nowe odmiany pomidorów

Post »

Witam. Może ktoś zna godną uwagi pozycję literatury na temat uprawy pomidorów? Z aktualnymi odmianami.
Zapraszam do Siebie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=101110" onclick="window.open(this.href);return false;
pozdrawiam Łukasz
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Literatura - uprawa i nowe odmiany pomidorów

Post »

Jedna z lepszych pozycji to wydana w 2010r przez Wydawnictwo Hortpress "Uprawa pomidorów w szklarniach i tunelach foliowych" Maria Wysocka-Owczarek (ok. 50zł). O pomidorach polowych jest książeczka wydana przez Plantpress (15-20zł) ale nie wiem z którego roku. Wejdź na ich strony internetowe i sobie zobacz.
Awatar użytkownika
Luka85
100p
100p
Posty: 134
Od: 8 lip 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubuskie

książka

Post »

Dziękuje Przemku. Zakupiłem pierwszą pozycję , jest nawet obecnie w promocji 39,00 zł. Pozdrawiam
Zapraszam do Siebie
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=101110" onclick="window.open(this.href);return false;
pozdrawiam Łukasz
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Literatura -rozmnażanie krzewów, pnączy oraz drzew

Post »

Witam

Szukam dobrej literatury do wegetatywnego rozmnażania krzewów, pnączy oraz drzew. Chodzi mi tutaj o terminy, stosowane zabiegi etc. Interesuje mnie jak największy zbiór gatunków (oczywiście może być kilka pozycji, szukałem w internecie ale po samym tytułach trudno cokolwiek powiedzieć, jeżeli nie widziało się zawartości).
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
krzewywpaski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 5 mar 2013, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko
Kontakt:

Re: Rozmnażanie krzewów, pnączy oraz drzew (wegetatywnie) - lite

Post »

Jeśli szukasz dobrej dla amatorów to polecam "Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki" Denis Retournard.
Jeśli bardzo dobrej to polecam "Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych" Andreas Bartels - uwaga... ostatnie wydanie 1982 r.
ewentualnie "Rozmnażanie drzew i krzewów liściastych" oraz "Rozmnażanie drzew i krzewów nagozalążkowych" Jerzy Hrynkiewicz-Sudnik, Bolesław Sękowski, Mieczysław Wilczkiewicz.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Rozmnażanie krzewów, pnączy oraz drzew (wegetatywnie) - lite

Post »

Szukam literatury profesjonalnej, chciałbym, aby służyła mi przez lata (w razie jakiegoś problemu). Celuję w ten zawód przyszłościowo, także teraz już kształcę się i próbuję w domu na małą skalę coś tam rozmnażać. Oczywiście jeżeli chodzi o iglaste to także, wobec tego kupiłbym te dwie książki albo tą jedną z 1982. Tylko pytanie - które lepsze? Wielkie dzięki po za tym za odpowiedź, ekspresową odpowiedź.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”