Bzy (Sambucus) jako rodzime " klony palmowe"

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Też mam ten problem . Mam któregoś i nie wiem którego a kupiłam na targu bez oznakowania .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Mój czarny bez 'EVA' Black Lace. Jak rozwiną się pączki będzie wyglądał piękniej. Jest młody, malutki dość.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Menysek pisze:Czy możecie mi łopatologicznie przybliżyć różnicę między
sambucus racemosa plumosa aurea a
sambucus racemosa sutherland :roll: gold?
Mam Sambucus racemosa plumosa aurea i nawet się przymierzałam do tego drugiego, ale przeszukując internet za Chiny nie mogłam znaleźć różnicy i odpuściłam.
Byłoby fajnie, jakby odezwał się ktoś, kto go ma i można byłoby porównać fotki na każdym etapie- kwitnienia i owocowania.
U mnie na razie dość paskudnie, znalazłam tylko takie fotki z początku maja
ObrazekObrazekObrazek

Spacja, śliczna jest Twoja 'Eva', moja w tym roku chyba jeszcze nie zakwitnie :roll:
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Klony palmowe jesienią pięknie się przebarwiają a bzy i już ktoś wcześniej pytał czy wyglądają tak jak te w lesie to powiem , że tak już w pażdzierniku zasychają im liście . A do klona podobna jest tylko Eva no i może bez koralowy Goldenlocks .

bez czarny black tower związany sznurkiem bo miał być kolumnowy a rozrasta się na boki .
Obrazek

Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

...ale taki plumosa aurea wiosną na przykład zdecydowanie wygrywa z klonem shirasawanum :wink:

nie jestem obiektywna- mam bzika na punkcie sambucus :D
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Właśnie w miejsce bza koralowego z jasnymi liśćmi około 1,5 metrowego wsadziłam klona shirasawy aureum , ale to też przez to ,że pierwszy poszedł za bardzo w szerokość i przypalało mu liście no i jesienią był marny .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3752
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Należy zaznaczyć iż te dwa gatunki mają różne wymagania glebowe.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Nigdy niczego nie sadziłam do jakiejś specjalnej ziemi i wszystko rośnie a mam dużo różnorodnych roślin , śmiać mi się chce jak ktoś coś sadzi i kopie wielki dół z ziemią z worka , chyba że ma piasek to mogę zrozumieć . Póżniej w takim dole zbiera się woda i po np.klonach palmowych .
Pozdrawiam :wit Beata
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Spacja -
Śliczny czarnuszek - kusi mnie! Choć mam miejsce na jasny ;:224

lelumpolelum -
nie jest tak źle ;:3 może trzeba go trochę przyciachać :wink: ale ma szansę na kolumnowy :)

Beatazg -
no cóż, fotki zwykłych ludziów 8-) a nie profesjonalne wygibasy z netu - jasno pokazują, że bzom do klonów trochę jednak brakuje...
Śliczne listki i kwiatki, ale pokrój... :? chyba trzeba nad nimi trochę pracować...

Myślę żeby swojego (jak kupię) baaaardzo ostro ciąć i utrzymać do wysokości 0,7m. Co o tym sądzicie?
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1072
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

A o której odmianie mówisz ,że chcesz tak radykalnie ciąć .?
Beata
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Menysek, mi nie zależy na pokroju kolumnowym :wink: Posadziłam go w takim miejscu, że może szaleć :D
Co do ostrego cięcia, nie wiem jak będzie z koralowym ale czarny ciężko będzie utrzymać- cięcie wpływa na niego wybitnie motywująco do wzrostu :D Próbowałam z aurea ale musiałam zmienić koncepcję, bo mnie pokonał ;:306 Jest jeszcze taka opcja, bardziej skarlajaca niż 'palmowa', żeby formować na drzewko, robię tak z bzem czarnym variegata i da się. Mogę wkleić fotkę ale dopiero w przyszłym tygodniu, bo mam teraz lekki młyn w domu a net beznadziejny :oops:
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

lelumpolelum -
wiem, że Ci nie zależy, ale mnie rozbawiła myśl, że możesz mieć bez chęci :wink:

beatazg -
ano muszę wybrać o jaką odmianę mi chodzi :D szukam jasnego żółtego, więc i pytam o te różnice, których jak widać nikt nie widzi ;:173
Kusi mnie ta Eva - jak to Ewa, ale dla niej musiałabym znaleźć inne miejsce.
Tak czy inaczej żółty w poszukiwaniu.

Piszecie, że żółty przypala - to co, słońca mu raczej nie zapodawać za wiele? Miejsce mam akurat eksponowane na południe, ale przed i po południu ocienione ;:306
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bzy sambucus czyli rodzime " klony palmowe"

Post »

Menysek, z tym przypalaniem wydaje mi się, że im roślina starsza, tym mniejszą ma wrażliwość na słońce. Bez czarny aurea przypalał mi się tylko w pierwszym roku, nawet narzucałam na niego siatkę maskującą męża i myślałam o zmianie miejsca- żadna nowa opcja się nie napatoczyła, został i teraz już nic go nie rusza. Plumosa aurea też się przypalał w tamtym roku(swoim pierwszym) ale nauczona doświadczeniem postanowiłam zaczekać i słusznie, teraz jest ok.
Żaden z nich jednak nie rośnie na patelni- czarny ma słońce od zachodu, czyli długo i gorąco, koralowy od wschodu i troszkę od południa.
Wbij może kijek w miejsce, gdzie chcesz posadzić swój bez i sprawdź dokładnie jak długo słońce pada prosto na niego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”