Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Tundra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 14 kwie 2022, o 20:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie. Może głupie ale jestem laikiem:)Chodzi mi o nawóz mineralny- które to są te mineralne? Bo mam w domu taki i zawiera minerały. Czy on będzie ok do syngonium?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Tak.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Witam, czy syngonium powinno mieć podłoże typu "podłoże" jak do philodendronów, monster czy może mieć nieco mniej luźne? (Takie nieco - ale tylko nieco mniej luźne stosuję do epipremnum) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Może mieć takie i takie. Zależy jaką masz rękę do podlewania, przy "cięższej", lepsza pierwsza opcja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Eh, mam znowu głupie pytanie, przygarnęłam syngonium variegata, roślinę która została pocięta na sadzonki i ten ostatni liść z korzeniem nie interesował właścicielki z powodu licznych uszkodzeń mechanicznych. Mimo mojej niezdarności urósł nowy pęd zaraz nad korzeniem i wygląda ładnie, ale stary liść zaczął żółknąć i brązowieć. Przesadziłam roślinę, korzeń to właściwie jeden długi ponad metrowy sznurek z wąsikami, jeszcze czegoś takiego nie widziałam, ale wygląda dobrze, roślina jak i stara ziemia nie pachniały zgnilizną i sobie myślę, czy może ten liść tak zwyczajnie pada ze starości i nie powinnam się przejmować?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Zgadza się, liść umiera bo nowy pęd pobrał składniki odżywcze na swój rozwój. Jak już jest brązowy to możesz go spokojnie odciąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Ok, dziękuję.
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

To może i mi ktoś podpowie co może dolegać moim Zroślichom?
Nr1 . tą mam już jakiś czas i od początku jest z nią taki problem że ma mnóstwo pączków, ale one się nie rozwijają. Wręcz dochodzi do sytuacji, że nierozwinięte listki gniją lub brązowieją i trzeba je odcinać. Takich w pełni rozwiniętych jest może z 5 , reszta to właśnie pączki

Obrazek
Nr2.Mimo naprawdę ostrożnego obchodzenia się z nią listki zaczęły dostawać takich brązowych plam. Gdyby tylko na końcach liści to za sucho, ale one też pojawiają się z drugiej strony liści lub w środku.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Siedzą oba w ziemi wymieszanej z perlitem, podlewam je raz na tydzień niedużą ilością (pamiętny utopienia mojej poprzedniej Zroślichy przez przelanie) przegotowanej wody, ta pierwsza na samym parapecie czyli dużo światła, druga dalej od okna.
Macie jakieś pomysły?
Aha jeszcze jedno: czy dwie różne odmiany mogą rosnąć w jednej doni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Nr. 1 Zbyt niska wilgotność powietrza, problem dotyka zwłaszcza gatunków z różowymi liśćmi. Nawilżacz powietrza, wilgotność minimum około 60%. Możesz próbować po wyjściu nowego liścia założyć dopasowany worek foliowy i szczelnie zamknąć. To może coś dać i liście mogą się w miarę normalnie rozwijać.

Nr. 2 Podlewanie - jeśli chodzi o to, to wielu amatorów popełnia klasyczny błąd przechodząc z jednej skrajności w drugą. Tutaj przede wszystkim podstawą jest odpowiednio przepuszczalne podłoże. I to zbyt mało przepuszczalne
jest najczęstszą przyczyną przelania. Drugą, zbyt regularne podlewanie.
Natomiast zawsze podlewasz taką samą ilością wody, taką żeby całe podłoże namokło, a istotą żeby zachować odpowiedni odstęp czasu, czyli w przypadku Syngonium możesz podlewać wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Skąpe podlewanie to cios dla korzeni, bo one rozwijają się tam gdzie jest wilgoć, tam gdzie jej nie ma, korzeni nie będzie albo będą słabo rozwinięte, co oznacza nieprawidłową gospodarkę wodną, co będzie się objawiać obsychaniem liści.

Stanowisko, Syngonium preferuje jasne stanowisko, parapet albo tuż przy nim, zwłaszcza odmiany variegata czy tzw. kolorowe.

Czyli, odpowiednie podlewanie, stanowisko z większą ilością światła dla tych pozostałych oraz podwyższona wilgotność powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Czyli brązowienie liści (przypadek drugi) z powodu zbyt suchego podłoża?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Tak jak napisałem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Irenko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2023, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Czy to choroba grzybicza czy skutki suchego powietrza w mieszkaniu?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Syngonium (Zroślicha) - problemy w uprawie

Post »

Przelanie. Nieprawidłowe podłoże, albo brak przesadzenia po zakupie, albo posadzenie do samej ziemi uniwersalnej bez dodatku rozluźniacza. Do tego doniczka wsadzona do ciasnej osłonki plus zbyt regularne podlewanie oraz zbyt ciemne stanowisko.

Podłoże powinno być mieszanką ziemi i dużej ilości żwirku/perlitu. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Stanowisko blisko okna, może być nawet na parapecie, o ile to nie południowa wystawa.

Zbyt suche powietrze to osobna sprawa, ale te tzw. mokre zmiany to od przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”