Tuje, żywotniki - nawożenie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nawożenie - Tuje żywotniki

Post »

majki pisze: Tak pomyślałem, że może by tak przyciąć tuje od góry, tak żeby przyrosty szły na boki?

proszę o radę.

Wstaw zdjęcia. Jeżeli obgryzły do pnia to możesz wywalić.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie - Tuje żywotniki

Post »

A co powiecie na florawit jesienny do iglaków N 4,5 P 8 K 27?? Czy lepiej dać na jesień siarczan potasu i superfosfat? :D Proszę o opinie.
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie - Tuje żywotniki

Post »

Czy mogę podsypać iglaki jesiennym uniwersalnym i jesiennym do trawnika z żelazem bo takie aktualnie mam?
Grzegorz43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2017, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sanok

Czy przenawoziłem krzewy?

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Posiadam w swoim ogrodzie między innymi świerki pospolite i tuje. Świerki rosną na trochę zacienionej skarpie, dlatego któryś rok z kolei pewnie ciężko im się wybić. Co rok zarastają trawą i chwastami, a koszenie na sporej pochyłości skarpie jest bardzo uciążliwe. Więc pomyślałem sobie użyję nawozu typowego na wzrost, i świerki pójdą jak oszalałe!!. Poszedłem do sklepu rolno-ogrodniczego i pan polecił mi mocznik w granulkach, jako najlepszy nawóz na wzrost. Końcem marca, pod każde drzewko, zrobiłem dziurę łopatą i wsypałem ok. 1 szklanki nawozu. Teraz obserwuję na tujach,czarne przebarwienia i zawijanie się ''liści''. Na świerkach jest na razie ok. Czy one się odrodzą,czy już po nich? Tuje mają ok.2 m. wysokości.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Grzegorz43 pisze:... Końcem marca, pod każde drzewko, zrobiłem dziurę łopatą i wsypałem ok. 1 szklanki nawozu...
Nie rozumiem, jak można punktowo dawać nawóz sztuczny, nawet obornik wypali korzenie, a co dopiero taki skoncentrowany nawóz. To podobnie, jakby zjeść pół szklanki soli kuchennej, gwarantuję, że taki delikwent umrze od zasolenia. Może wyszukać to miejsce, gdzie jest ten nawóz i przelać choćby 100 litrami wody, wówczas gleba stanie się przyjazna dla drzewek.
Grzegorz43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2017, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sanok

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

No tak. Wszystko jasne..
de5151
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Po jakim czasie mogę sadzić tuje na glebie opryskanej roundupem?
Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ znajomy opryskał mi chwasty czystym , nie wymieszanym z wodą roundupem na glebie na której chciałbym zasadzić trawnik i wspomniane wyżej tuje. Czy mam spodziewać się jakiś konsekwencji??
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Hej kupiłem nawóz substral osmocote extra długo działający do iglaków działa do 6 miesięcy. Na etykiecie pisze 75 g na metr kwadratowy jak również że można stosować 50 gram na metr bieżący rośliny czyli jeżeli iglak na 3 metry to trzeba sypnąć 150 g???? W takim razie jaką dawkę dać i ile dać dla roślin posadzonych bliżej jak metr od siebie?? Na opakowaniu pisze że przeciwdziała brązowieniu iglaków ale w składzie ma tylko 2% siarczanu magnezu czy to wystarczy bo typowe nawozy na brązowienie mają do 16% pomocy????
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Ja w zasadzie nawet nie czytam co dział marketingu pisze o dawkowaniu bo potrafię samodzielnie ocenić wartość nawozu ale jeżeli mogę doradzić to dodatkowo warto podać siarczan magnezu.
Trudno zaakceptować aby pod 2 metrowe drzewo starczyło 12 gram siarczanu magnezu (tak wynika z przelicznika 2 % magnez w nawozie). Ja stosuję dawki 8 razy większe.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Rozumiem a co doradzicie w sprawie dawkowania nawozu substral osmocote??
GrzesMis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 kwie 2018, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Witam. Chciałbym prosić, bardzo prosić o pomoc. Jestem amatorem który zna sie nie duzo na tujach. Oto historia i problem:
Tuje ok 40-50 cm w doniczkach kupiłem z myślą o pięknym żywopłocie. Posadziłem je w czystej ziemi razem z glina z doniczek w końcem lipca 2017 w godzinach wieczornych(pani sprzedawczyni powiedziała że tylko z ziemia z doniczki i wystarczy. Zrobiłem wszystko według jej wytycznych) poklepałem lekko ręka, gdy temperatura się obniżyła podlałem lekko woda. Po tygodniu podsypałem lekko nawozem Target do tui. Po czym wyjechałem do pracy za granica. Moja mam podlewała tuje wieczorami gdy ziemia była bardzo sucha. Kilka tuj obumarło(pani mówiła ze może się to zdarzyć) reszta ładnie rosła, była zielona. Ostatni nawóz był w pod koniec sierpnia potem nic. Po zimie okazało się ze tuje zaczynają żółknąc/brązowieć. Teraz gdy przyjechałem wyglądają tak:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/LEfz ... uusx1cW~Jk
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/ZBq ... 7ERi9cOJuS
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/J73 ... 5qOXGR4Yg2

tuje są posadzone prostopadle do drogi krajowej sypanej sola w zimie.Pierwsze zdj tuja ok 10 m od drogi następne są kolejne do niej. Im bliżej domu tym tuje wyglądają lepiej ale nie tak jak maja. Tuje wydaja się coraz brzydsze im bliżej drogi chociaż te położone 100 m od drogi tez są lekko żółte. Teren to Beskid Żywiecki blisko rzeki Soły, lecz teren nie jest podmokły ziemia w dużej mierze z kamieniami(starałem się wybierać ile mogłem) Tuje wg mnie żółkną od młodych pędów czyli z tego by wynikał niedobór żelaza. Sam nie wiem, niestety nie znam się. Kupiłem następujące specyfiki:

-TARGET nawóz SPECJALNY do TUI 20kg tuje iglak tuji
KORA SOSNOWA frakcja średnia 70L zrębki mulcz
-BIOSEPT ACTIV 750ml STORCZYK natural eko
-TARGET EMULPAR 750ml eko owadobójczy spray oprysk
-TOPSIN 100ml MĄCZNIAK PLAMISTOŚĆ ZARAZA RAK GRZYB

Błagam Panowie i Panie o pomoc.

Ps. Posiadam inne tuje ok 5 metrów od nich. w tych samych odległościach do drogi, są one jednak bardzo piękne i duże ok 18lat Były jednak sadzone przez mojego nieżyjącego Tate wiec. NIe wiem dlaczego one nawet te 1,5 metra od drogi sa piękne duze soczyście zielone.
Dareku
200p
200p
Posty: 336
Od: 14 lut 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Może to być efekt suszy mrozowej. W tym roku było dużo dni ze słońcem, wiatrem i mrozem. Do tego suche powietrze. W takich warunkach, jak ziemia jest głęboko zamarznięta to młode tuje nie mają możliwości pobierania wody i po prostu usychają igły. Sól tylko dopełniła dzieła. Dlatego ważne jest aby krzewy przesadzać/sadzić wiosną - system korzeniowy zdąży się rozbudować przed zimą.

ten nawóz pod koniec Sierpnia pod młode nasadzenia też raczej im nie pomógł.
GrzesMis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 23 kwie 2018, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje, żywotniki - nawożenie

Post »

Wiec czy mogę je jakoś uratować? Którymś ze specyfików jakie posiadam?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”