Tuje, żywotniki - nawożenie

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
kubihondka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Swiatniki Gorne

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Sprawdziłam teraz w domu i to jest substral działa do 100 dni. na opakowaniu napisane jest długo działający a azotu 19 %. .to teraz nie wiem czy podsypywać je można ponownie ?
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony,zalecane zdjęcie iglaków.Ja jako,że też nabywam wiedzę o ogrodnictwie trzymam sie zasady iż lepiej mniej nawozu niż za wiele.
pozdrawiam
Grażyna
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

kubihondka pisze: substral dziala do 100 dni. .to teraz nie wiem czy podsypywac je mozna ponownie ?
Nawozy otoczkowane w niższych temperaturach "rozkładają" się wolniej. W glebie znajduje się teraz wystarczająca ilość składników pokarmowych (oby nie nadmiar). Błędem było zastosowanie tego nawozu jesienią - ponownie absolutnie nie podsypywać. Koniecznie systematycznie podlewać tak aby gleba była wilgotna.

Proszę uzupełnić w profilu Lokalizację, łatwiej wtedy doradzać w prowadzeniu ogrodu.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
kubihondka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 kwie 2014, o 09:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków /Swiatniki Gorne

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Dziękuję bardzo za wiadomość, teraz wiem co robić.
Natomiast myślę żeby nie zamęczać forumowiczów moim "problemem" poproszę o ostatnia wiadomość
przy takich rocznych tujach maleńkich czy w ogóle jeszcze je czymś nawozić w najbliższym czasie ?
Lokalizacja jest już ;)
pozdrawiam
ppepina
100p
100p
Posty: 168
Od: 12 sie 2009, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik/Śląsk

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

To zależy kiedy rośliny były sadzone i jaki miały cały system korzeniowy(takie doniczkowane)czy z gołym korzeniem(to takie które są kopane z gruntu).Przy tych drugich nie zaleca się nawożenia bezpośrednio po posadzeniu,by roślinka odbudowała system korzeniowy,natomiast bardzo ważne jest podlewanie.
pozdrawiam
Grażyna
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam
Myślicie że maj jest dobrym miesiącem na nawożenie żółtych Thuji?
I czy Substral osmocote wart jest swojej ceny?
Lenna81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 sie 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam.Mam pytanie odnośnie nawożenia tuji, w drugiej połowie sierpnia były sadzone pani od której kupowaliśmy powiedziała że teraz na jesień już ich nie nawozić tylko dopiero w kwietniu tylko nie zapytałam czym je nawozić i w jakich odstępach czasowych.Rozglądałam się na google w tym temacie ale jest tyle tych nawozów(a ceny tak bardzo rozbieżne) że ręce mi opadły bo nie wiem który będzie odpowiedni,
czy moglibyście mi coś polecić??? Pozdrawiam Irena
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tuja szmaragd-proszę o pomoc

Post »

Bezpieczna i uniwersalna jest Azofoska, tyle że stosunkowo droga
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11514
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tuja szmaragd-proszę o pomoc

Post »

Moja znajoma ogrodniczka powtarza początkującym, że żywotników przez pierwsze 12 miesięcy od posadzenia się nie nawozi. Mają wykształcić sobie dobry system korzeniowy, a podanie nawozu powierzchownie je rozleniwia. Posadziłam 38 sztuk szmaragdów i w drugim roku podsypałam delikatnie Polifoską z niedużą zawartością azotu, bo mam piaszczystą glebę. Po trzech latach z pewnością są dobrze ukorzenione, więc już nie nawożę. Dostaną trochę nawozu z rosnących w pobliżu innych roślin. Będzie to gnojówka z pokrzyw i kurzeńca. Staram się nie używać sztucznych nawozów w ogrodzie. Mocno nawożone żywotniki tracą ładny pokrój i są wyłamywane przez śnieg. Można je ciąć co roku, wtedy nawet nawożone się zagęszczą.
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tuja szmaragd-proszę o pomoc

Post »

Zywotnikow nie trzeba nawozić, rosną ładnie bez odzywek :wink:
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

Witam,
Poczytałam trochę i co nieco już wiem o sadzeniu tui :)

Planujemy posadzenie ok 80 sztuk w odstępach 60 cm, 50 cm od siatki. Wiem, że nie WOLNO nawozić dopóki nie rozbuduje się system korzeniowy ( myślę, że za rok będzie można czymś podsypać). Ważne jest tez podlewanie, zwłaszcza przez pierwszych parę tygodni- obficie a nie po wierzchu.

Moje pytanie dotyczy samego sadzenia. Otóż co dać w dołek i obok??? Ziemia u nas ilasta (???), sporo białych kamyków, zaskorupiająca się podczas suszy.... Pomysł jest taki, żeby dać ziemie ogrodniczą ( nie mam kompostu), dalej agrotkanina i kora.....

Co o tym myślicie???
Pozdrawiam, Ela
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

I dalej grzyb oraz zamieranie pędów idące od przegniłego korzenia.
60 cm to zdecydowanie za bogato . co 75- 80 nawet. I nie kładź na teren wilgotny agrowłókniny etc. Zaprawić można piachem. Bo gotowiec z worka to przeważnie torf który można otłuc o kant pewnej częsci ciała.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
elissa
200p
200p
Posty: 223
Od: 10 mar 2011, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tuje żywotniki - nawożenie

Post »

robertP2 pisze:Zaprawić można piachem
Robercie czy pisząc o piachu masz na myśli piasek żółty czy też tę ziemię wykopaną z dołka??? :lol: Bo z tym kantem, to zrozumiałam :wink: :wink: :wink:

Ta ziemia u nas trzyma wilgoć, ale się zaskorupia przy suszy...Jak długo nie pada , to pęka. Przy nadmiarze wody oblepia buty niczym plastelina... takie uroki margla ;:223

Mam nadzieję, że sama wyściółka korą ograniczy chwasty, bo z trójką małych dzieci to raczej w ogrodzie za dużo nie napracuję.... ;:185
Pozdrawiam, Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”