Magnolia problemy w uprawie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Skala
50p
50p
Posty: 50
Od: 23 maja 2017, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Przyczyną mogą być duże amplitudy temperatur, za dnia ciepło pobudza krążenie soków a w nocy mróz powoduje pęknięcia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Nie wszystkie pęknięcia pni powstają na skutek połączenia mrozów i słońca.Przyczyną może być też gliniasta, wilgotna gleba, kiedy sadzi się na nich rośliny, które wymagają gleb przepuszczalnych, mniej wilgotnych.Magnolie i drzewa owocowe do takich się zaliczają. Kiedy jesienią, lub wczesną wiosną gleba gliniasta jest bardzo uwodniona, wówczas ciśnienie wody w glebie pompuje ją do drzewa i w efekcie zewnętrzna tkanka pęka pod jej nadmiarem, a mróz w tym pomaga. Takie pęknięcia w większości przypadków regenerują się same, ale to osłabia drzewko, no i problem będzie się powtarzał.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

selli7 To może być ta przyczyna. Pęknięcia zawsze powstawały gdy gleba była bardziej wilgotna.
Pozdrawiam Lucyna
Einfall
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2023, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzonki magnolii - kilka problemów

Post »

Witam. Postanowiłem pobawić się w wyhodowanie magnolii z nasion. Aktualnie posiadam siedem sadzonek różnego rozmiaru. Niestety chyba każda z nich ma jakiś problem:

1. Dwie górne - pojawił się biały nalot na liściach.
2. Trzy najmniejsze i środkowa - liście brązowieją na brzegach, a u lewej dolnej oklapują
3. Prawa dolna - liście jakby jaśnieją (?)

Magnolie na pewno nie mają sucho. Stoją na balkonie, ale nie miały kontaktu z deszczem. Podlewam nie po liściach. Były narażone na pewno na kilka dni upału w pełnym słońcu. Około tygodnia minęło od rozsadzenia ich ze wspólnego pojemnika (może uszkodziłem przy tym niektóre korzenie). Dałem im parę ziarenek nawozu (może za dużo?).

Proszę o podpowiedzi co może być nie tak z moimi sadzonkami.

Obrazek
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Wygląda na mączniak. Często tak się dzieje gdy podlewamy magnolię po lisciach
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Może mi się wydaje ale ziemia w doniczkach nie jest wilgotna tylko przemoczona i przypomina błoto. W tych warunkach "złapanie" grzyba jest dość łatwe, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Dodam do Poprzedników, że widać objawy chlorozy. Magnolie lubią kwaśną glebę. Sadzone w ziemię uniwersalną o pH 6,5 i podlewane alkaliczną wodą z kranu, będą chorować i biedować. Ja bym przesadziła, do dotychczasowego podłoża dodając sporo torfu kwaśnego, przy podlewaniu do wody można dodawać kwasek cytrynowy.
Pozdrawiam Lucyna
Einfall
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lip 2023, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi
UnaLailah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2023, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia uschła

Post »

Witam serdecznie.
Jestem posiadaczem magnolii Genie od końca kwietnia. Przesadziłam ją do dużej skrzyni..ziemia jest mieszanką ziemi uniwersalnej, kwaśnej, torfu kwaśnego..na dnie wysypana jest gruba warstwa kermazytu. Do ziemi wg porad w necie dodałam nawozu do magnolii.Warstwa wierzchnia została odkryta korą sosnową. Magnolia miała 4 kwiatki i zaczęły rozwijać się listki. Przekwitł ostatni kwiatek po czym w przeciągu miesiąca magnolia uschła 🤦. Pilnowałam aby miała wilgotno choć w pewnych momentach wydaje mi się że miała za mokro, a po ostatnich deszczach to już zupełnie. Wysypałam nawóz na początku lipca na ziemię...nic się nie zmieniło. obcięłam magnolię tak z 10 cm nad ziemią. pień ma zupełnie suchy.
Czy uda mi się ją w jakikolwiek sposób uratować ? Nie wiem co robić i na czym polegał mój błąd. Może ktoś mi coś doradzi, bardzo proszę.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Jeśli uschła, to już nic z niej nie będzie. Magnolia mogła "ugotować" się w donicy. Mogła też mieć za mokro i się "udusiła".
Pozdrawiam Lucyna
UnaLailah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 sie 2023, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przyznam że bardzo mi jej szkoda.. Kilka razy próbowałam już posadzić u siebie magnolię ale nigdy mi się nie przyjęła.. Widać nie jest mi pisana ;(
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

A dlaczego Chcesz koniecznie sadzić magnolie w skrzyni? To są przecież spore drzewa lub krzewy, najmniejsze dorastają, wg opisów, po 10 latach do 2-3m. Poza tym mają płytki ale dość szeroki system korzeniowy. Genie poza tym w młodości jest dość kapryśna. Mi notorycznie przemarzały pąki kwiatowe, mimo, iż posadzona była w miejscu osłoniętym. Przesadziłam ją pod płot i dopiero po kilku latach zaczęła kwitnąć przyzwoicie, tzn. pąki zimują mimo okrywania (część usycha ale ma ich tyle, że nie robi to większej różnicy), powtarza kwitnienie w sierpniu. Posadź ją do ziemi, jeśli mieszkasz w bloku, to może Znajdziesz kawałek ziemi przed blokiem, żeby ją tam posadzić? U nas w Toruniu prywatne osoby sadziły magnolie nawet w pasie zieleni przy ulicy, obecnie są już spore i świetnie wyglądają :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Magnolia problemy w uprawie

Post »

Pytanie. Była wilgotna ziemia, jest magnolia która ma około 50 cm wysokości. Niewiele urosła. Wystąpiło wcześniej wspomniane pęknięcie około 10 cm nad ziemią. Niewiele urosła.

Na jesień przesadzona została w nowe miejsce, bardziej suche, pąki aktualnie nabrzmiewają ale mam to pęknięcie - długie na jakieś 5 cm więc całkiem spore.

Przyciąć 10 cm nad ziemią poniżej pęknięcia czy zostawić naturze skoro zaczęło się już zalewać (choć przyznam nieudolnie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”