Juka ogrodowa - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
aanula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2743
Od: 21 cze 2007, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Plamy na Juce ogrodowej i czosnku ...

Post »

Co to jest i czym to zwalczyć ... :evil:

Juka ...

Obrazek

Czosnek olbrzymi ...

Obrazek
vicky_pollard
---
Posty: 116
Od: 27 gru 2008, o 16:56

Post »

Na czosnku to chyba mączniak rzekomy sobie siedzi. Opryskaj go preparatami Bravo, Gwarant, Amistar.... Najlepiej wejdź na stronę TARGET-a a tam znajdziesz preparaty na prawie wszystko.
Na juce nekrozy spowodowane są przez grzybka lub bakterię, oprysk Bravo lub Topsin powinien załatwić sprawę. To normalne u juk, że po zimie dostają takich plam. Zwykle same potrafią wyzdrowieć. Usuń te martwe liście mocnym pociągnięciem, bo na nich przesiadują patogeny i czekają tylko na mokrą pogodę by się rozpanoszyć.
tomb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lut 2009, o 20:24
Lokalizacja: kaszuby

Choroba juki karolińskiej

Post »

Drodzy forumowicze proszę o pomoc w sprawie juki karolińskiej. W zeszłym roku po zimie zaczęły jej robić żółte liście ale było ich mało, w tym roku jest jeszcze gorzej , czyli prawie wszystkie są uschnięte. dzieje się tak u mnie na jukach w dwóch różnych miejscach oddalonych od siebie około 20m. Jaka może być tego przyczyna ?
Pozdrawiam i bardzo proszę o podpowiedź.
Tomek :(

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dbc ... 16100.html
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Coroba juki karolińskiej

Post »

Według mnie są to objawy nadmiaru wilgoci.Z tego co widzę masz ciężką gliniastą glebę a juki najlepiej rosną w glebach lekko wilgotnych w czasie wegetacji i bardzo dobrze zdrenowanych najlepsze są dla nich gleby lekko gliniaste z dużą przewagą piasku i o pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Coroba juki karolińskiej

Post »

Y-hy, zgadzam się. Yucca woli sucho.
Ale nie zaszkodzi obejrzeć liście czy nie ma drobnych lub wiekszych przypadkowo rozsianych kropoeczek- co byłoby dowodem kłucia liści przez szkodniki.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Coroba juki karolińskiej

Post »

Juka karolińska lepiej jak ma zbyt sucho niż zbyt mokro ale w zbyt suchych glebach ma też warunki dalekie od optymalnych zwłaszcza wiosną i latem w czasie intensywnego wzrostu.Najlepsze są dla niej gleby świeże tzn ledwo co wilgotne w dotyku i bardzo dobrze zdrenowane.W skrajnie suchych i piaszczystych glebach często liście zimą nie przemarzają ale wysuszają się od całkowitego braku wilgoci co wygląda tak jakby przemarzła.Z własnego doświadczenia z jej hodowlą wiem,że najbardziej lubi zasobne w minerały lekko gliniaste ziemie o pH lekko zasadowym a w zbyt kwaśnych glebach słabo rośnie i kwitnie.
Awatar użytkownika
mateo_09
100p
100p
Posty: 158
Od: 11 sie 2013, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka ogrodowa - choroby, szkodniki

Post »

Co sie dzieje z moją juką?
Obrazek Obrazek Obrazek
Początkujący
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Problem z juką

Post »

a nie była przesadzana czasem w tym roku z moją też się tak stało jak ją niedawno przesadziłm w sklepie mi powiedzieli żebym ja obcieła i zostawiła tylko serce i poskutkowało.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z juką

Post »

Ogólnie przy przesadzaniu należy obciąć nadmiar liści/ dotyczy to większości roślin dla lepszej transpiracji wody
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
mateo_09
100p
100p
Posty: 158
Od: 11 sie 2013, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z juką

Post »

Dostałem ją za darmo juz taką...
W doniczce i wsadziłem taką...wszystkie liście są na ziemi ale zauważyłem że niektóre zaczyna podnosić :D
Początkujący
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Problem z juką

Post »

U mnie też się podniosły ale po jakimś czasie i tak uschły. Najpierw były czerwone tak jak twoje.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z juką

Post »

Myślę, że jak ją dostałeś nie była świeżo odkopana, korzenie chyba zbyt przeschły.Moim zdaniem ona jest martwa.
zakrzew
100p
100p
Posty: 175
Od: 4 kwie 2014, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Turek wlkp

Re: Problem z juką

Post »

Moja miała w środku zdrowe liście zbite w taką kępkę. Dzisiaj jak zrobię zdjęcie to pokaże w swoim wątku jak będziesz chciał zobaczyć to zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”