Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Widzę, że nie tylko ja przeciągam na maxa okres podwórkowy. :) No aż szkoda, że tyle miesięcy muszą odbywać karę w piwnicy. ;:222
Anastazja324
50p
50p
Posty: 98
Od: 24 wrz 2008, o 23:45

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Ja stale sprawdzam prognozy, żeby jak najdłużej zostawić wszystkie moje rośliny. :D Marzy mi się, żeby wcale nie było mrozu i żeby mogły zostać całą zimę na dworze jak na południu Europy :wink:
Ostatnio zmieniony 10 lis 2020, o 13:11 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę trzymać się tematu wątku, który dotyczy wyłącznie uprawy oleandra.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Mi osobiście też lekkie ocieplenie klimatu by nie przeszkadzało. Oleandry zadowolone są z pogody.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2020, o 13:12 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat dotyczy wyłącznie uprawy oleandra.
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2804
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Moje też jeszcze na dworze, jeden ma nawet pączki i być może nawet już je otworzył, muszę iść dzisiaj sprawdzić. W zeszłym roku o tej porze były już w domu, a nie było mrozu przez całą zimę praktycznie, w tym postanowiłam trzymać je na maksa na zewnątrz, nie bardzo chce mi się je taszczyć z dworu na strych.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Witajcie miłośnicy oleandrów :wit
Mojego pierwszego i jedynego oleandra mam od zeszłego roku. Dostałam go jako dużą roślinę na pniu. Do jesieni stał na balkonie i caly czas kwitł. Zimę spędził w słabo ogrzewanym pokoju przy drzwiach balkonowych. Zgubił trochę liści, kilka gałązek od dołu zeschło, zrobiły się twarde i kruche. Ale przetrwał do tej pory w niezłej kondycji. Niestety ma dość małą doniczkę, która jest ciasno wypełniona korzeniami. Dziś kupiłam sporo większą doniczkę podwójną (osłonka z wkładem) i podłoże do roślin śródziemnomorskich.
Mam kilka pytań:
- czy teraz jest odpowiednia pora na przesadzenie oleandra?
- czy zrobić na dnie warstwę z keramzytu?
- czy warto zastosować hydrożel?
- czy skrócić najdłuższe gałązki?
- kiedy rozpocząć nawożenie?
Z góry dziękuję za wszystkie porady ;:180

Tak mój oleander wyglądał w październiku, niestety fotka nienajlepsza :wink:
Obrazek
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Moje oleandry w ubiegłym roku przesadzałam w marcu, więc chyba już możesz. Na dno zawsze wsypuję keramzyt. Co do hydrożelu - to dodawałam go dwa lata temu, ale i tak czasami musiałam podlewać dwa razy w ciągu dnia - przynajmniej u mnie nie był czymś niezbędnym, bo w roku ubiegłym go nie dodałam i też w upały podlewałam dwa razy dziennie ( no może jak donica jest bardzo duża i dużo tego hydrożelu wsypiesz to na pewno coś da).
Jeśli chodzi o skrócenie gałązek to musisz wiedzieć, że na tych gałązkach w tym roku kwiatów raczej mieć nie będziesz (gdzieś czytałam, że powinno skracać się - jeśli jest taka potrzeba - 1/3 pędów w jednym roku, na następny rok kolejną 1/3 itd., żeby co roku mieč kwiaty). Przyznam, że ja jeszcze tego nie robiłam, ale w tym roku chyba coś będę musiała zadziałać, bo już nie mam jak "tachać" na poddasze moich oleandrów. Ja mam bardziej krzaki (niż drzewka), bo ukorzeniałam odnóżki przywiezione z wakacji - i ponieważ było kilka kolorów/o pełnych kwiatach/o kwiatach pojedynczych a miejsca na przechowanie każdego w oddzielnej doniczce mało - no to wędrowały do wspólnych donic - po 3-4 kolory razem, z niektórych kolorów po 2-3 szt. (skoro wszystkie prawie puściły korzonki - no to szkoda wyrzucić), więc w donicach mam po 10-12 gałązek - w sumie mam 3 donice z takimi mixsami.
O nawożeniu często zapominałam, więc dwa lata temu dałam osmocote - długodziałający, a w roku ubiegłym kupiłam w Ler. Mer. specjalny do roślin śródziemnomorskich - starałam się pamięć już o nawożeniu.
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Ninia, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Myślałam o skróceniu tylko kilku najdłuższych gałązek żeby zachować proporcję góry do dołu. I tak musiał być przywiązany do sztachetek, bo przy małym powiewie wiatru się przewracał.
Wyobrażam sobie Twoje różnobarwne kompozycje, musiały wyglądać zjawiskowo ;:215
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Ja swoje ukorzenione jesienią zaczęłam już nawozić, tylko połową dawki.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Witam :wink:
Czy to pąk kwiatowy, nie mam doświadczenia z tymi roślinami, więc nie jestem pewna. Pozdrawiam
Obrazek
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Annau pochwal się jak ci zakwitł ten oleander.
Annau
200p
200p
Posty: 424
Od: 26 cze 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

A proszę bardzo :wink:

Obrazek
alicja46
200p
200p
Posty: 437
Od: 31 sty 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Czy ma ktoś z was oleandra Chopin? Kupiłam juz po raz trzeci i znowu zakwitł innaczej, to nie Chopin. Czy ktoś z was ma i może pokazać zdjęcia jak on kwitnie?
Jadzia19
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 sie 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oleander - pielęgnacja ,wymagania, zdjęcia, wysiew, cz.2

Post »

Dzień dobry,

Mój oleander w końcu otwiera kwiaty, co bardzo mnie cieszy, jednak ostatnio znowu zauważyłem coś niepokojącego na liściach. Czy ktoś może pomóc? Stoi na dworze, okryty od wiatru, miejsce słoneczne. Nie kryje przed deszczem ale stoi na cegłach, więc woda swobodnie wylewa się z doniczki. Korzenie zdrowe. Nawoze połowa zalecanej dawki.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”