POMOC TECHNICZNA ! Urządzenia i narzędzia w użytkowaniu.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Deiron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2019, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Po wyłączeniu pompy woda się sączy ze zraszaczy.

Post »

Zawór zwrotny jest zamontowany na końcu węża ssącego, coś takiego: https://www.gardena.com/pl/produkty/wod ... 900917201/
On ma raczej za zadanie aby woda została w wężu.

Gdzie się montuje ten zawór sprężynowy stale zamknięty?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Po wyłączeniu pompy woda się sączy ze zraszaczy.

Post »

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to zawór od pralki. Zawór podłączony na wężu (zasilanie równolegle z pompą) i otwiera się kiedy pompa dostaje zasilanie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Po wyłączeniu pompy woda się sączy ze zraszaczy.

Post »

Przy takiej pozycji zaworu zwrotnego rzeczywiście do niczego nie służy, a efekt lewara opróżnia zbiornik. Powinien być zawór ZA pompą. To o czym pisałem (zawór sprężynowy) może być trudny do dobrania. Pomysł asprokola niezły. Ale widziałem w internecie sporo elektrozaworów do celów ogrodniczych, można coś wybrać. Pompa pewnie 230 V więc i elektrozawór musi być na takie samo napięcie. Zawór stale zamknięty, otwiera się gdy startuje pompa.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Po wyłączeniu pompy woda się sączy ze zraszaczy.

Post »

Może nietypowo, ale też można założyć zawór odpowietrzający za pompą w najwyższym punkcie. Wówczas po wyłączeniu pompy przez zawór będzie wchodziło powietrze i nie będzie się zasysała woda ze zbiornika.
raxon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 11 kwie 2019, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Po wyłączeniu pompy woda się sączy ze zraszaczy.

Post »

Zawór zwrotny. Nie może być zamontowany odwrotnie bo ciśnienie pompy by go zamknęło. Jest nieszczelny, a że lustro wody znajduję się powyżej zraszaczy to grawitacyjnie woda wypływa ze zbiornika. Na tej samej zasadzie jak się spuszcza wodę z akwarium czy wino z butli za pomocą wężyka. Polecam wymienić zawór zwrotny i wszystko będzie git. :D Ewentualnie można zrobić jakiś upgrade i kupić inny zawór zwrotny jakiś lepszy, np mosiężny taki jak do pomp głębinowych. Taki wytrzyma dużo więcej niż jakieś plastikowe zabawki. :wink:

Ktoś wyżej napisał o zamontowaniu zaworu za pompą i tak być powinno zrobione od początku. Jeśli pompa jest niewielka to polecam ja zabrać do sklepu wodno-kanalizacyjnego a tak już coś dobiorą żeby go gwintów pasowało;)
Deiron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2019, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Po wyłączeniu pompy woda się sączy ze zraszaczy.

Post »

Dziękuję wszystkim za sugestie :)
Chyba zdecyduje się na dedykowany do mojego systemu nawadniania (Gardena Sprinklersystem) elektrozawór 24V.
Sterowanie pompa mam za pomocą przekaźnika, który jest podłączony pod Domoticza.
Zasilacz 24V z elektrozaworu po prostu podłączę pod wyjście z tego przekaźnika, tak że będzie się włączał razem z pompą.
Mam tylko nadzieję, że tez zawór jest typu stale zamknięty i tylko podczas podania napięcia się otwiera, a później się sam zamyka.
Trudno dotrzeć do specyfikacji tego elektrozaworu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: POMOC TECHNICZNA ! Urządzenia i narzędzia w użytkowaniu.

Post »

Ekopom , no tak odpowietrznik automatyczny . ;:333
kuba147963
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 maja 2013, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawadnianie

Post »

Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie nawadniania.
Posiadam na ogrodzie 5 sekcji nawadniania (1-4) to sekcje że zraszaczami, 5 sekcja to linia kroplująca. Cały czas było wszystko ok, ale ostatnio zorientowałem się że wszystkie sekcje uruchamiają się zgodnie z zaprogramowaniem sterownika za wyjątkiem 4. Można ją uruchomić ręcznie jednak nie załącza się ze sterownika.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: POMOC TECHNICZNA ! Urządzenia i narzędzia w użytkowaniu.

Post »

Spróbuj zamienić wyjście (przełożyć przewody do elektrozaworów) na sterowniku dla tej sekcji z inną, działającą prawidłowo. Jeśli po zamianie będzie ona działać prawidłowo, oznacza to, że problem jest po stronie sterownika (np. program, wyjście). Jeśli dalej będzie problem, oznacza to że problem jest gdzieś po stronie elektrozaworu (cewka ?) ew. coś nie tak jest z przewodami do tego elektrozaworu.
pozdrawiam
Wojtek
PitStop
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2019, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem z elektrozaworem RB HV-100

Post »

Witam
Jestem nowym użytkownikiem forum ale mój problem skłonił mnie do założenia tu konta z myślą o rozwiązaniu problemu.
Złożyłem cała instalacje składajaca sie z 4 elektrozaworów HV-100. Jeden z nich jest zaworem master valve umieszczony szeregowo do pozostałych. Trzy kolejne odpowiadaja za poszczegolne sekcje zraszaczy. Otóż po wysterowaniu zaworu "mastervalve" nie moze zamknac się zawor od sekcji linii kroplujacej. Jedynie doświadczalnie udało mi sie go zamknac po zakreceniu odpływu z zaworu i odkrecenie o 1/2 obrotu cewki i powtorne zakrecenie. Wtedy zawor pozostaje zamkniety. Pozostałe nie maja tego problemu.
Proszę o jakieś sugestie co moge sprawdzic jeszcze. Dodam ze elektrozawory sa nowe.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Problem z elektrozaworem RB HV-100

Post »

Prawdopodobnie jakiś kawałek brudu usadowił się wewnątrz niego i nie pozwala mu prawidłowo działać.

youtu.be/qQ6ph5e28oQ
PitStop
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 paź 2019, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: POMOC TECHNICZNA ! Urządzenia i narzędzia w użytkowaniu.

Post »

Dziękuje za odpowiedź. Otwierałem elektrozawór i wszystko wydaje sie być czyste. Czyli za nieprawidłowe zamkniecie zaworu tak naprawdę odpowiada żółty element z sitkiem którym przedostaje się woda nad membranę i sprężyna która ją dopycha?
stachu99
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 maja 2011, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olkuskie

Myjka ciśnieniowa nutool NPW140 - szukam instrukcji i dyszy

Post »

Cześć

W moje ręce wpadła myjka ciśnieniowa jak w tytule - nutool NPW140. Przywieziona z UK.
Przeleżała kilka lat w garażu ponieważ coś jest z nią nie tak. Jako, że mamy zimę i troche wolnego czasu to zdecydowałem się jej przyjrzeć.

http://www.stachu99.pl/Other/forumogrod ... npw140.jpg
http://www.stachu99.pl/Other/forumogrod ... liczka.jpg

Po włączeniu, poprawne ciśnienie z dyszy jest tylko przez kilka sekund. Po tych kilku sekundach ciśnienie jest zdecydowanie słabsze.
Na początek chciałbym wymienić dyszę na nową. Może ona przepuszcza za duży strumień wody, przez to myjka nie nadąża wytwarzać ciśnienia.

http://www.stachu99.pl/Other/forumogrod ... _dysza.jpg

Dysza ta jest na gwint o średnicy 19,75mm (3/4 cala ??). Końcówka z okrągłą uszczelką ma średnicę 12mm (1/2 cala ??).
Czy ktoś wie gdzie można dostać dysze na taki gwint. Czy to jakiś standard i ma swoją nazwę?

Nie umiem znaleść instrukcji do tej myjki ani podobnych z tej serii tego producenta.
Pierwszy raz mam do czynienia od strony technicznej z myjką ciśnieniową czy w ogóle urządzeniami wytwarzającymi ciśnienie, więc technicznie jestem w plecy. W razie czego będę musiał podszkolić się. :-)

Proszę o jakiekolwiek wskazówki
Pozdrawiam,
Stachu99
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”