Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

A teraz będę się chwalić ;:108
Moje anturium zakwitło ponownie. Po poprzednim kwitnieniu wypuściło z 6 czy 7 liści. Teraz ma też dwa kwiaty. Nie są takie duże, jak poprzednie, ale to bardzo miły prezent od rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

U mojego do czasu wypuszczenia dużej ilości odrostów regularnie miał dwa kwiaty i kwitł nieprzerwanie przez około 10 miesięcy. Teraz dopiero znowu przymierza się do drugiego kwiata.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

To znaczy jedne kwiaty przekwitały a następne rosły?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Tak, zamiennie choć kwiaty anturium są bardzo trwałe potrafią się utrzymać parę miesięcy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Proszę o dołączenie tego postu do poprzedniego, z 28 czerwca z 19.24
Anturium kwitnie sobie tak:
Obrazek
kamejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 wrz 2013, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witajcie. Mam anturium, które rośnie wg mnie za gęsto. Mam wrażenie, że nowe liście nie mają gdzie się pomieścić. Są bardzo małe w porównaniu do starych i chyba z upływem czasu nie zwiększają rozmiaru. Czy to normalne? A może roślina ma za małą doniczkę? Albo powinnam może powycinać część liści? Poniżej wstawiam zdjęcia. Ogólnie roślinka trochę zaniedbana przez wyjazd, nie była długo podlewana i stąd liście pożółkły, ale to do odratowania tak myślę :) Natomiast nie wiem co z tą jej gęstością.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Proste, małe liście = mało światła i/lub zbyt rzadko nawożone. Jak daleko stoi od okna?
Było kiedyś przesadzana? Aha i osłonka do wywalenia w pierwszej kolejności.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kamejka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 wrz 2013, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Roślinka nigdy nie była przesadzana, właśnie nie wiem czy nie ma za małej doniczki już. Nawożona dawno nie była, może tu tkwi problem, no i rzeczywiście stoi na końcu pokoju, może mieć za ciemno. Muszę jej wymyślić w takim razie nowe lokum. A co z tą gęstością liści? Czy powinnam roślinę przerzedzić? Czy póki co spróbować przestawić, regularnie nawozić i wtedy nowe listki będą inaczej rosły?

A czemu pozbyć się osłonki? Ona nie jest zasadzona w osłonce, jest doniczka w środku i na to osłonka :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

1. No to nie ma nic więcej do dodania. Oczywiście, że roślina wymaga przede wszystkim przesadzenia do doniczki o rozmiar większej. Po przesadzeniu nie nawozisz przez kilka tygodni. Podłoże: mieszanka ziemi uniwersalnej albo torfowej oraz agroperlitu, możesz też dodać trochę podłoża do storczyków, na dno drenaż.
Stanowisko parapet, o ile nie jest to południowa wystawa. Nie ma potrzeby przerzedzenia.
2. Osłonka do wywalenia, bo jest ryzyko przelania wskutek gromadzenia się nadmiaru wody z podlewania oraz jest utrudniona cyrkulacja powietrza w obrębie korzeni.
3. Na pewno roślina potrzebuje czasu żeby dojść do siebie po ewidentnych błędach uprawowych i może to być zarówno kilka tygodni, a także kilka miesięcy. Dlatego, skoro jesteś laikiem warto wpierw poczytać o wymaganiach uprawy danej rośliny albo przed, albo tuż po zakupie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Moje anturium od roku miało taki zniekształcony kwiatostan. Nie obcięłam go i teraz zaczęło przysychać (zdjęcie jest sprzed miesiąca), w każdej gulce siedzi twarde zielonobrązowe nasionko. Tak przypuszczałam, że to może być owoc. Ma ktoś jakieś doświadczenie z siewem takich nasion? Czy po roku mają szansę być dojrzałe (to nie był cały rok, powiedzmy 10 miesięcy, od kiedy gulki są wyraźne)? Trzeba jakoś je przygotować do siewu, czy zwyczajnie zapakować w ziemię i czekać?

Obrazek



---25 sty 2018, o 19:10 ---

Poczytałam, może komuś się przyda- nasiona po roku mają szansę być dojrzałe. Ten owocowstan już zasychał, jagody zżółkły. Kiełkujące nasiona oglądane na różnych stronach mają odcienie od zieleni po brązowego, najczęściej jasnożółte. Teraz, po namoczeniu pokryły się taką galaretką. Trzymam je w cieple, na razie na waciku, ale jak dokupię wermikulit to posadzę je w wermikulicie.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Moje anturium, bezproblemowa roślina

Obrazek
kubaopp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 lut 2019, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Anturium Jak rozsadzić Problem

Post »

Witam posiadam kilku letnie Anturium. Rok Temu było Przesadzane w większą doniczkę roślina ma trzy główne łodygi i zaczyna wyglądać coraz mniej estetycznie (od dołu robi się taka Łysa) i staje się coraz bardziej mniej stabilna. Czasami wyrasta jakaś mała łodyga to staram się przesadzać to do oddzielnych doniczek , Dziś tak przesadziłem dwie sztuki jedna większa . Myślałem nad Rozsadzeniem tego Kwiatu np. na Trzy sztuki ? Jest to możliwie,można obciąć go jakoś wyżej i wsadzić do ziemi żeby nie było widać tego "gołego pieńka na dole ? Roślinę podlewa zwykłą wodą i co 1-2 miesiące aplikuje pałeczki nawozowe do roślin Kwitnących
Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc .
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

O czym świadczą takie brązowe kropki na spodzie liści anturium? Właśnie odmładzam roślinę, która z braku miejsca stała w niezbyt widnym miejscu.
Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”