Czarna plamistość róż

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czarna plamistość róż

Post »

I u mnie pojawiła się plamistość. Jest na 3 - 4 krzewach, więc szybko zrywam zakażone liście. Może uda się ochronić pozostałe róże? Nigdy nie miałam plamistości tak wcześnie, no cóż - widocznie ziemia była skażona, bo w ubiegłym roku plamistość dopadła wiekszość krzewów.
Na róży miniaturowej pojawił się mączniak. Dzisiaj potraktowany był chemią. Nie wiem czy powinnam oberwać skażone pączki czy nie. Jak myślicie?

Obrazek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: RÓŻA - czarna plamistość a zima

Post »

Czy to czarna plamistość róż?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
julk1
50p
50p
Posty: 94
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: RÓŻA - czarna plamistość a zima

Post »

Wygląda na to, że tak. Popryskaj Polyversum.
Fraktal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lip 2021, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

RÓŻE CHOROBY 2021

Post »

Od trzech lat sadzę róże, jako totalny amator (66 lat). W czerwcu zauważyłem że przyplątała się czarna plamistość. Z niektórymi krzaczkami jest nie najgorzej, z innymi całkiem źle. Naczytałem się już na necie na ten temat, natomiast wpadłem w dżunglę zakupu właściwych środków do zwalczania tego grzyba. Mam prośbę, jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów mógłby podzielić się ze mną doświadczeniem w tym zakresie, czyli po prostu co mam kupić. Nadmienię, że marketing tych środków jest trochę niejednoznaczny. Po pierwsze, rzadko kiedy podawane są na stronach sklepów i producentów (przeglądnąłem ze 30) przepisy na rozcieńczanie preparatów. Czasami są, ale zazwyczaj nie. O ile są, to w stylu x litrów na hektar. W dodatku, większość opisów tych środków dotyczy dużych upraw warzywnych, ani słowa o różach. Jestem małym żuczkiem i mam tylko 300 róż, na powierzchni około 600 metrów kwadratowych. Wiem, że opryski należy stosować przemiennie. Ale co mam kupić. Podaję kilka przykładów, które z moich badań internetowych wydają mi się najbardziej pociągające: Discuss 500 WG, Scorpion 325 SC, Shardif 250 EC, Score, Argus, Amistar, Tazer, Domark, Bluna, Difo. Bardzo proszę o pomoc :)
jagusia111

Re: RÓŻE CHOROBY 2021

Post »

Shardif 250 EC, Score, Argus, Bluna, Difo to jest ten sam środek, z tą samą substancją (difenokonazol 250g/l) w tej samej dawce tylko pod innymi nazwami, więc wszystko jedno, który z nich kupisz. Tazer to azoksystrobina (250 g/litr) to samo co Amistar. Scorpion to połączenie difenokonazolu (125g/l) i azoksystrobina (200g/l) tylko z mniejszą zawartością substancji czynnej. Discuss to krezoksym metylu. Domark to tetrakonazol (100g/l). Czyli możesz zmieniać opryski rotując substancje czynne difenokonazol, azoksystrobina, krezoksym metylu, tetrakonazol.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Jest książeczka Adama Wojdyły "Ochrona róż". Niektóre środki o których jest tam mowa są już wycofane ale jeszcze można dużo skorzystać. Między innymi przy danej chorobie środki są pogrupowane właśnie wg substancji czynnej o czym pisze Aga.
Ogólnie książka dużo rozjaśnia jeśli chodzi o choroby, szkodniki i zwalczanie.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1156
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Kupiłam niedawno różę jabłkową - Karpatię.
Ma czarne plamy na liściach - dostała kilka dni temu po ostatnich deszczach. Tak, opryskam ją. Coś dobiorę przeciwko tej chorobie.

Moje pytanie brzmi: Czy 'Karpatia' jest taka wrażliwa na czarną plamistość, czy to przypadek?

...zastanawiam się, czy ratować, czy wywalać :wink:
Robert_76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2021, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Witam Wszystkich,
czy to, co się u mnie z różami dzieje to plamistość czarna?
Jeżeli tak, to co powinienem z tym zrobić, tzn. czym i kiedy opryskać, jak przyciąć?
Jeżeli jest to jednak coś innego, to co może to być?
Z góry dziękuję za Waszą pomoc ;:136

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Na pewno trzeba oberwać i pozbierać wszystkie chore liście. Oprysk o tej porze już nic nie da.
Jeśli są to odmiany których nie będziesz wiosną krótko przycinał to ewentualny oprysk zabezpieczy częściowo pędy na przyszły sezon. Ale można też wiosną popryskać miedzianem w czasie pękających pąków.
Pozdrawiam. Sławka
frans
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2022, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Plamistosc lisci to choroba dlugofalowa a nie jak twierdzi Erazm ze roze wszystkie zostaly zaatakowane jednego dnia ,choroba rozwija sie powoli i dlatego trzeba dostrzec pierwsze objawy a zawczasu zastosowac odpowiedni oprysk, efekt w znaczhym stopniu gwarantowany. Ogolocone pedy odzyja .
frans
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2022, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czarna plamistość róż

Post »

ROBERT 76

Roze na zdjeciu powinny byc juz poobcinane z przekwitlych pedow pozostawiajac po kilka ocze dla dalszego wzrostu . Oprysk jak najbardziej zalecany , jeśli aura bedzie sprzyjajaca powinny byc jeszcze kwiaty. Oznaki plamistosci mozna dostrzec juz w czerwcu .

Na Forum używamy polskich znaków. Proszę stosować się do regulaminu.
dorotka350
Zsim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 kwie 2022, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Przez ostatni miesiąc praktycznie non stop u mnie pada. Nie byłem na działce przez ten czas. Jak dziś wpadłem zauważyłem że na różach mam czarną plamistość. Obejmuje praktycznie połowę liści. Walczyć z tym jakoś teraz? Zaatakowane są wszystkie róże pnące i część pomarszczonych.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Poczytaj posty wyżej. Opinie są różne. Ja będę trzymała się swojego zdania czyli dokładne usunięcie lisci teraz (żeby zarodniki nie miały gdzie zimować) i oprysk miedzianem wiosną po przycięciu.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”