Czarna plamistość róż

ODPOWIEDZ
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Marzka w zeszłym roku też o to pytałam, dostałam odpowiedź że 5 do 10 gram na litr wody,( mam miedzian w proszku ), opryskać przed rozwojem liści.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Czarna plamistość róż

Post »

10 Gram na litr wody to roztwór 1%, najmocniejszy jaki na etykiecie jest na kędzierzawość brzoskwiń , czy nie zaszkodziło różom i czy pomogło na czarną plamistość ?
Beata :wit
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Opryskałam tak w zeszłym roku, różom nie zaszkodziło, plamistości nie było, krzaczki z zielonymi listkami, tylko na Excelsie pojawił się mączniak ale na niej to tylko raz na jeden sezon udało mi się go zwalczyć. W tym roku też tak opryskałam ale tylko raz bo przez pogodę nie mogłam powtórzyć oprysku, z tego co widzę różyczki wypuszczają ładne listki więc chyba wszystko jest ok.
Dodam że opryskałam tak też miniaturkę z Biedronki którą mam w domu , ma już nowe listki i pąki kwiatowe więc jej też nie zaszkodziło.

-- 5 kwi 2015, o 20:59 --

Zapomniałam napisać że z tych 5 do 10 gram ja biorę 5
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
wrigley
500p
500p
Posty: 697
Od: 5 mar 2009, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Hej, ja dziś dopiero opryskiwalam róże. Wyczytałam gdzieś w necie że na 200g miedzianu potrzeba 100 litrów wody. Dlatego na moją 1 L butle dałam 2 G miedzianu. Po tygodniu trzeba powtórzyć oprysK. A jak rozwiną się liście to najlepiej użyć Topsin. Tak mi doradzil pan z OBI.
***Ola***
Moja odskocznia
Awatar użytkownika
Marzka
100p
100p
Posty: 113
Od: 11 sie 2009, o 11:27
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Czarna plamistość róż

Post »

oooo, dopiero dziś tu zajrzałam,a tu tyle odpowiedzi - dzięki :)
Niestety nie wiem jakie zrobiłam stężenie. Przygotowywał je mój facet, a ona jak się okazuje, pamięta tyle co ja - że było to najniższe.
Jak będę na działce, to muszę przeczytać ulotkę i porównać z tym co podajecie.
W każdym razie, różom to chyba nie zaszkodziło. Te listki, o których wspominałam to jeszcze nie do końca rozwinięte, a to chyba właśnie chodzi o to by nie były rozwinięte do końca. Po dwóch dniach czyli wczoraj, obejrzałam wszystko dokładnie i jeżeli miedzian miałby zaszkodzić na zasadzie poparzenia ich czy coś - to nic takiego się nie stało. Przynajmniej w tej chwili nic nie widać.
Jedyne więc zmartwienie to takie, że miedzianu było za mało :/
Nie wiem tylko co dalej. Nic już nie robić i czekać czy choroba się pojawi w tym roku czy też jeszcze ten Topsin i Biosept active, o których wspominałam ??
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Pomocy, na mojej wreszcie zidentyfikowanej Mccartney rose są czerwone plamy , nie wiem czy były jak ją niedawno przycinałam bo nie zwróciłam na to uwagi. Wiem że to nie plamistość, czy to może być opisany tutaj rak wgłębiony. Czy róża może z tym ''źyć''.
Mam ją trzeci rok dwa lata była wielka zdrowa i dorodna, mam kilkanaście róż, dezynfekuję sekator, na innych różach tego nie ma.
Nie dam sobie uciąć ręki czy pędy były takie w zeszłym roku. Czy można coś zastosować? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czarna plamistość róż

Post »

A skąd wiesz, że to nie plamistość?Przypisze Ci fragment książki " Ochrona róż" wydawnictwa plantpress praca zbiorowa datyczące czarnej plamistości.
'Na starszych pędach róż można stwierdzić nieregularne, purpurowo-czerwone lekko wypukłe plamy, które z czasem czernieją.Przebarwienia te nie są postrzępione. Objawy na pędach widoczne są tylko na niektórych odmianach"
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Te przebarwienia nie są wypukłe, pędy są zeszłoroczne nowych jeszcze nie ma więc nie wiem czy można je nazwać ''starszymi''.
Ale jestem wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
delta55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 kwie 2012, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna plamistość róż

Post »

u mnie to samo na jednym z krzewów, pod koniec sezonu (w zasadzie już w zimie), za zdrowych zielonych łodygach zaczęły pokazywać się czerwone nieregularne plamy - jak na zdjęciach a do wiosny były już wszędzie. Przycięłam łodygi dość zdecydowanie, w kwietniu, jak się zrobiło ciepło. Wygląda mi to na grzyby, ale liście jeszcze nie całkiem widać. Czym to cholerstwo teraz pryskać (miedzian już mam na stole) zanim wyjdą liście? Pozostałe róże wydaje się że pędy mają zdrowe, ale nie wiadomo czy coś jeszcze nie wylezie. Pryskać na wszelki wypadek też pozostałe?

PS róża (Pat Austin) też ma trzeci rok :( i cholernie ja lubię..
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Czarna plamistość róż

Post »

delta55, ja jak tylko zrobiło się ciepło opryskałam wszystkie róże miedzianem, potem po jakimś czasie poczęstowałam je opryskiem z Bioseptu. Wczoraj znów Biosept był w użyciu, u mnie problem widzę tylko na tej jednej róży.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Ja przeglądnęłam wszystkie choroby pędów pod kątem objawów Twojej róży. Po fotografiach pasuje mi tylko na czarną plamistość. Parę lat temu na werticilioze padła cała różanka. Teraz to każdą plamkę oglądam i interweniuje.
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Czarna plamistość róż

Post »

emalia nie strasz! , chociaż to chyba lepsze niż ten rak? Powiedz co robić, jest jakiś ratunek dla tej róży?, czy grozi jej ''śmierć''.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czarna plamistość róż

Post »

Na czarną plamistość jest mnóstwo środków. Ńależy opryskiwać krzewy róż co 7-10 dni, stosując naprzemiennie wybrane fungicydy z różnych grup chemicznych ? Amistar, Bayman, Biosept, Bravo, Discus, Dithane NeoTec, Polyram, Score, Tiotar.
Ale może ja się faktycznie mylę , może to uszkodzeni mrozowe. Ale mrozu w tym roku nie było. Jedno wiem na pewno nie jest to, ani rak, ani werticilioza, a to są choroby dla róży śmiertelne. Czarną plamistość leczy się z dobrym skutkiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”