Gęsiówka (Arabis) wymagania,problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Gęsiówka (Arabis) wymagania,problemy

Post »

Obrazek

Byliny,zwykle wiecznie zielone.
Istnieje wiele ich odmian.W Polsce uprawiamy w zasadzie niskie byliny
o wysokości ok 20 centymetrów.
Liście są zielone i pokryte drobnymi woskami.
Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną (IV/V) na końcach bezlistnych łodyżek
w obfitych ilościach.
Rosną doskonale niemal w każdych warunkach glebowych.
Wymagają stanowiska w pełnym słońcu.
Po kwitnieniu rośliny przycina się.
Rozmnaża się je przez podział sadzonek.
Nie są zupełnie mrozoodporne,dobrze jest okryć je stroiszem
lub innym rodzajem materiału ocieplającego.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
aneczka200
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 kwie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Gęsiówka kaukaska - problemy

Post »

Gęsiówkę dopadł jakiś grzybek, podejrzewam że to mączniak ale pewności nie mam i może podpowiecie ;). Zakupiłam już MIEDZIAN i zastosuje oprysk. a oto zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek
DarekRz

Re: problem z gęsiówką kaukaską variegata

Post »

Wygląda na mączniaka rzekomego. Miedzian - owszem chroni przed mączniakiem rzekomym - ale nie działa leczniczo. Najbardziej porażone liście najlepiej usunąć i spalić.
Na pierwszy zabieg zastosowałbym Ridomil Gold MZ w stęż. 0,3% (3g na 1 l) - opryskując postaraj się podnosić liście - tak aby środek dotarł do spodniej ich strony. Co prawda metalaxyl z Ridomilu jest układowy, ale drugi składnik - mancozeb - już nie. Po tygodniu użyłbym miedzianu. W razie pojawiania się zmian na nowych liściach powtórzyłbym Ridomil i Miedzian.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Gęsiówka kaukaska

Post »

Wyhodowałam w zeszłym roku kilka gęsiówek (z nasion). Na jesieni posadziłam do ziemi, a wiosną gęsiówka pięknie mi zakwitła. Wyglądała bardzo ładnie, była gęsta i zdrowa, ślicznie rosła i się zagęszczała. Niestety po pewnym czasie, wraz z przekwitaniem zaczęła się robić bardzo brzydka - zaczęła się wyciągac, podsychać, starsze liście zmieniły kolor na taki brunatnawy... Przesadziłam krzewinki do innej ziemi, gdyż uznałam, że ta jest za sucha i coś im nie służy, gdy zrobiło się cieplej. Dałam im mieszanki piasku z czarną gliniastą glebą, aby ziemia była zasadowa, nie za sucha i nie za wilgotna, podsypałam korą, obcięłam gałązki z tworzącymi się nasionami, poprzycinałam wyciągnięte gałązki. I... nic. Gęsiówka nie chce rosnąć, wygląda marnie, wyciąga się i lekko podsycha ;:145

Co robię źle? Czy to wina gleby? Jeśli tak, to jaką im dać? Rosną w pełnym słońcu, ale ponoć tak lubią... Już nie wiem, co robić :( Wiosną były takie ładne, a teraz masakra.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Gęsiówka kaukaska

Post »

Niepotrzebnie zmieniałaś glebę, pogorszyłaś sprawę niestety, bo ona na dodatek nie lubi przesadzania, a jeśli już to w sierpniu, bo latem są zbyt upalne dni, by mogła sie ukorzenić :? Gęsiówka lubi suche gleby, u mnie najlepiej rosła pod jaśminowcem w pobliżu skalniaka, gdzie strasznie sucho było.Inna posadzona w wilgotnym miejscu łapała choroby grzybowe.Po prostu gęsiówka tak ma, że po kwitnieniu marnie wygląda.Trzeba obciąć przekwitłe kwiatostany i ...najlepiej zapomnieć o niej :wink: Ona praktycznie całe lato wygląda nieciekawie, dopiero we wrześniu gdy robi się chłodniej zaczyna lepiej wyglądać, gdy już ma uformowane pąki kwiatowe na następny sezon.
Młode roślinki są oczywiście gęste i zwarte, starszej pod pędy lepiej nie zaglądać :) Długie pędy można mocniej skrócić podczas wiosennego cięcia po kwitnieniu.Ja latem podlewam ją jak widzę, że omdlewa.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gęsiówka kaukaska

Post »

No to masz babo placek, po kiego grzyba tykałam te gęsiówki ;:223 Ale bylam pewna, że dałam im za suchej gleby, i dlatego gdy zrobiło się cieplej zaczęły marnieć. Dzięki selli7, to teraz już wszystko wiem. I kurcze szkoda, ze gęsiówki tak mają jak mówisz, bo miały mi zdobić liścmi rabatę właśnie przez całe lato... A teraz to szpecą zamiast zdobić :( Jeden krzaczek rosnący w cieniu i nie ruszany jak na ironię rośnie najlepiej, choć ma najlepszą glebę i wcale bezpośredniego słońca, kwitł tez bardzo ładnie ale z dwutygodniowym przesunięciem. To chyba będę musiala wymienic gęsiówki na jakieś inne roslinki... Może jakies rady, co wsadzić zamiast nich? Coś podobnego, tworzącego poduchy, raczej nie kwitnącego latem, wieloletniego, bezproblemowego, mrozoodpornego... Jakieś takie krzewinki, chętnie zimozielone, czy cuś :wink:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Gęsiówka kaukaska

Post »

Ładnie wyglądają po kwitnieniu i są zimozielone popularne floksy szydlaste, ubiorek wiecznie zielony (trzeba go strzyc po kwitnieniu) goździki skalne, ale te o drobniejszych kwiatach tworzą bardziej zwarte poduszki, gęsiówka wczesna, dzwonek dalmatyński, pragnia syberyjska, zawciąg nadmorski.
Z zimozielonych można też sadzić karłowe iglaki, wrzosy, wrzośce i gaulterię.Wrzosy i wrzośce trzeba jednak co kilka lat wymieniać, zależy od pogody w zimie, często wymarzają/wysychają, szczególnie te starsze.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gęsiówka kaukaska

Post »

Dzięki selli7, własnie niedawno przyjechałam na działkę i teraz siedzę w tym buszu i próbuję coś działać. O dziwo gęsiówki już tak nie straszą jak jeszcze kilka tygodni temu ;:215 Po przycięciu (wycięłam jakieś 70% krzaczków...) ładnie odbijają i się zagęszczają. Jednak pewnie w koncu je wymienię na cos z twojej listy ;:108 Tylko floksy naprawde są zimozielone?? :shock: Jak o nich czytałam to nic o tym nie wspomnieli... Jakby naprawdę były takie ładne i zieloniutkie cały rok, to byłyby pierwsze na mojej liście gęsiówkowych zamienników ;:oj
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Gęsiówka kaukaska

Post »

Gęsiówkę trzeba jak widzisz zostawić i jak wcześniej napisałam zapomnieć na jakiś czas.Młoda szybko odbija.Foksy szydlaste, zależy od odmiany , jedne zimą lepiej wyglądają, inne gorzej, ale masz rację generalnie pobrązowiałe są.Szybko jednak wiosną się zielenią, tyle, że młode, starsze gorzej.
Zimozielone, zwarte poduszki tworzy gęsiówka wczesna, ale to bardzo ekspansywna roślina.Można ją jednak co roku po kwitnieniu obrywać ze wszystkich stron i ograniczać.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Gęsiówka(Arabis)

Post »

Gęsiówka macedońska i gęsiówka wczesna to 2 różne gatunki.
ponczekus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 30 sie 2013, o 23:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gęsiówka ??

Post »

Wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego więc rozwinę temat oznaczania tych gatunków.
U nas gęsiówka wczesna to arabis procurrens a macedońska do ferdinadi-coburgi.
Czasem mówi sie, że macedońska to procurrens "variegata" a nieraz jest podane, że to Arabis ferdinandi-coburgi ?Variegata?.
Jak zwykle jeśli chodzi o byliny,porządku nie ma.
Ogrodnicy prześcigają się w tworzeniu bytów choć to nie ma nic wspólnego z systematyką, Jeśli ktoś mi poda "twarde" różnice w cechach między a. procurrens a ferdinandi-coburgi to zwrócę honor. Póki co uważam, że to bajka ogrodników żeby więcej zarobić.


Podaję pierwsze z brzegu źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Arabis_procurrens
W pierwszym wierszu widać, że to synonimy.
U mnie zakupiona gęsiówka macedońska 'variegata' się rozsiała i zamieniła się w ekspansywną całkowicie zieloną gęsiówkę wczesną.
pozdrawiam i nie mam więcej pytań
ahan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2012, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gęsiówka ??

Post »

Te nieporozumienia biorą się z nieznajomości współczesnej systematyki. AgnieszkaG napisała, że to dwa różne gatunki, a to jeden gatunek, ale dwa podgatunki. Ponczekus nie powołuj się na Wiki, bo oprócz świetnych artykułów mają masę niedoróbek, jak choćby Davisgarden. Tu mają jednak rację, ale wielu synonimów brakuje.
Ad punctum. Obecnie dla wymienianych przez Was "gatunków" jest tylko jedna nazwa Arabis procurrens Waldst. & Kit. (synonimy: Arabis praecox, Arabis ferdinandi-coburgii).
Arabis procurrens ma jedną odmianę 'Variegata'. Liście białobrzegie, zwarty wzrost. Siejąc się wraca do typu (rewersja) i wracając, zaczyna łazić (procurren=chodzenie, praeco= zwiastun, u nas tłumaczony jako wczesny lub pierwszy).
Arabis procurrens subsp. fernandi-coburgi (Kellerer & Sünd) Govaerts Arabis procurrens var. [b]ferdinandi-coburgi [/b]Kellerer & Sünd.
Podgatunek znacznie mniej ekspansywny i wolniej się rozrastający. U nas w uprawie jedna odmiana 'Old gold'. Jeszcze wolniej rosnąca niż gatunek. Nie wiem czy się sieje.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Gęsiówka

Post »

Gęsiówka kaukaska ładnie wygląda gdy się rozrośnie, ale ma francowaty zwyczaj nieukorzeniania się tworząc luźny 'dywan'. Z tego powodu przycinam ją jakiś czas po kwitnieniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”