Bonsai - sztuka dla wszystkich,instrukcja tworzenia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Magia
50p
50p
Posty: 65
Od: 20 lip 2007, o 16:34
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Chcialam Wam pokazac moje drzewko. Zakupilam je ostatnio i chcialabym kupic ich wiecej. Ale dokonca nie wiem czym powinnam sie kierowac. Gruby pieniek, male listki, i duzo galazek-to wystarczy?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Magia
50p
50p
Posty: 65
Od: 20 lip 2007, o 16:34
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Mam jeszcze dwa zdjecia bonsai nad ktorymi sie zastanawiam. Sa to wisnie rozowe, majace ponad 10 lat....tak mowi sprzedawca.

Zdjecia robione telefonem wiec jakosc nienajlepsza.


Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Bardzo dobry materiał na bonsai. Kupiłbym od razu (chociaż nie wiem jaka cena). Osobistego doświadczenia z drzewkami owocowymi nie mam, ale ludzie na pewno coś doradzą. Może dobrze by było "wejść" na forum o bonsai i tam popytać, o skład ziemi, sposoby przycięcia korzeni i gałęzi itp.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam,
podepnę się tutaj z moim pytaniem. Nie ma sensu zakładać nowego wątku.
Chodzi mi o podłoże do bonsai. Na czym to właściwie polega? Można to samemu zrobić?
Koło mnie nie ma nic takiego a na aukcjach kapinkę drogo wypada. Pomyślałam, że pomożecie rozwiązać mój problem :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Marto jak kupiłam gotową ziemię do bonsai w sklepie ogrodniczym. Nie pamiętam teraz jakie są tam proporcje, ale pewnie ktoś udzieli odpowiedzi na Twoje pytanie. Ewentualnie zerknę do książki i napiszę, ale to dopiero w poniedziałek, bo zaraz po pracy wyjeżdżam i nie będzie mnie w domu.
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Tak jak pisze Effa można kupić gotową ziemię dla bonsai. Można także kupić ziemię a właściwie glinkę o nazwie Akadama. Można zajrzeć na forum o bonsai gdzie pan Włodzimierz Pietraszko (notabene jeden z najwybitnieszych polskich bonsaistów) podaje różne rodzaje ziemi dla poszczególnych gatunków. Zakładam, że mówimy o drzewkach rosnących na zewnątrz.
Dla roślin domowych - doniczkowych - (np. fikus beniamiński) można stosować taką samą ziemię w jakiej normalnie rosną w zwykłych doniczkach.
Dla swoich sosen i jałowców stosuję właściwie standartowy skład: czyli ziemia+torf, piasek i glinę, tylko trochę inaczej "usypuję" warstwy tej mieszanki (kilkunastoletnie eksperymenty).
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Rzecz w tym, że mieszkam w centrum miasta i nigdzie nie ma nic związanego z bonsai. Trafiłam jedynie doniczki. Jestem początkującą amatorką i nie pomyślałam, że trzeba powiedzieć o jaką roślinę chodzi. Pierwsze moje kroki odcierpi bukszpan :? Na oku mam grab... no zobaczymy. Ale muszę pozostać przy roślinach pokojowych gdyż nie mam warunków na trzymanie roślin "polowych" że tak powiem.
Ziemi, podłoża (czy jak to zwał) w miejscach gdzie szukam nie ma. Cud, że nie spadają z krzeseł jak mówię ... bonsai. I zupełnie nie rozumiem dlaczego patrzą jak na wariatkę. Dodam, że w centrum ogrodniczym zapytali mnie " a co to jest podłoże do bonsai" ... koniec cytatu ! Ja też nie wiem.
Niemniej uparłam się i zacznę tworzyć swoje "dzieła" ;) wbrew przeciwnościom.
Wybaczcie proszę, że będę Was od czasu do czasu :lol: zanudzać swoimi problemami.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
silver
50p
50p
Posty: 83
Od: 1 maja 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Najlepszy jest fikus, bo liscie szybko odrastają i błedy w formowaniu można zamaskować, oraz nie usycha tak szybko jak inne.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

I stało się! Zachorowałam! Przepadło. I po kie licho szwendałam się po bonsajowych forach ;)
Teraz idąc do ogrodniczego zachłannie gapię się na różnej maści krzaczki i iglaczki :)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Tatiana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 sie 2008, o 20:37

Post »

Na razie jednak muszę zastopować z kupowaniem bonsai bo budżet tego nie wytrzyma. Ostatnio stałam się posiadaczką ficusa benjamina, którego już wstępnie ukształtowałam i carmony drobnolistnej (kupionej na allegro- nawiązując do pytania sprzed kilkunastu postów). Jestem z niej bardzo zadowolona, przyjechała w idealnym stanie.

Mam na swoim koncie oczywiście również i porażki początkującego: niestety doprowadziłam do całkowitego uschnięcia listków klonika palmowego, a był przecudnej urody......teraz staram się prowadzić akcję reanimacyjną, może się uda.......

Generalnie mam większą wiedzę o bonsai indoor (hodowanych we wnętrzach) niż outdoor (na zewnątrz). Mam jednak większą motywację do hodowania indoorów ponieważ dysponuję swoim pokojem a nie własnym ogrodem, a mama jakoś nie jest fanem drzewek bonsai. Ale kiedyś będę miała swój ogródek:)

jeszcze raz witam wszystkich forumowiczów
pozdrawiam
Tatiana
kamilazielinska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 sie 2008, o 12:12

Bonsai

Post »

A czy ktoś ma w domu drzewko bonsai? Czytałam ciekawe porady na temat pielęgnacji na jakimś forum na domolandii, ale nie mam pojęcią, gdzie mozna je dostać
Awatar użytkownika
grzech77
200p
200p
Posty: 308
Od: 29 maja 2008, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mogilany k/Krakowa

Post »

Witaj Kamilo. Ja posiadam jedno, ale nie w domu a na balkonie. Jest to lipa chyba 7-8 letnia. Moje bonsai rośnie sobie od nasionka które wykiełkowało gdzieś w rabatkach. Nie mam natomiast dobrych wspomnień jeżeli chodzi o drzewko bonsai pokojowe - indor - był to jakiś fikus beniamin i szybko padł. A jak Cię ciekawi jak wygląda moje to proszę oto ono. Od razu zaznaczam, że nie ma ono jakiegoś stylu ... no może troszkę przypomina skrzyżowanie stylu Moyogi i Chokkan ;o)

Obrazek Obrazek
Obrazek
Witam serdecznie Wszystkich. Pozdrawiam ciepło z Mogilan, tam gdzie do słońca bliżej. www.mogilany.pl
Moje zacisze.
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Posiadam aktualnie 3 drzewka "bonsai", 6 roślin prowadzonych w kierunku bonsai i grubosza, który na wiosne 2010 zostanie bardzo pociety i prowadzony w strone bonsai. Jeśli chcesz zacząć hodowle bonsai polecam kupno drzewka w markecie, na początek to bardzo fajna sprawa :) jak uznasz że masz na tyle cierpliwości i jesteśw stanie zapewnić drzewku odpowiednie warunki to poszukaj forum o bonsai. W naszym kraju polecałbym 4 duże fora o bonsai, tam zacznij czytać, dowiadywać się, potem może jakieś spotkanie i tak się zabawa zaczyna. :) Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”