Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

A podczas kwitnienia spody liści pozostają ciemne, czy pigment jest "angażowany" w barwienie kwiatów i znika z liści?




Nie odbiegajmy od tematu tego specjalistycznego wątku, jakim jest jest zgniłe podłoże.
Posty o ziemiórkach przenoszę gdzie indziej.
wanda/mod
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy to jest dobre podłoże? I czy dobrze zrobiłam zmieniając je?

Post »

Na wstępie zaznaczę, że jestem jeszcze prawie zupełnie zielona w temacie storczyków, więc proszę o wyrozumiałość w przypadku jakiejś oczywistości.

Kierowana nowoodkrytą pasją do wszystkiego, co zielone i żywe, postanowiłam uratować storczyka miniaturkę, którego kiedyś dostałam. Storczyk (phalaenopsis?) jest u mnie od jakichś dwóch lat, szybko przekwitł, stał gdzieś w kącie (w sklepowym podłożu) i przed zupełnym odejściem w roślinne zaświaty ratowało go chyba tylko sporadyczne podlewanie z konewki (jak ktoś go akurat zauważył i zrobiło mu się żal). Postanowiłam jednak zorganizować dla delikwenta małą akcję ratunkową, szczególnie, że liście ciągle wyglądały zdrowo. Poczytałam trochę o prawidłowej opiece nad storczykami, poodcinałam suche i zgniłe korzenie (nawet sporo ich zostało), a potem przesadziłam go do gotowej mieszkanki dla storczyków z marketu. I tutaj pojawiły się wątpliwości - ta mieszanka nijak nie wyglądała tak jak podłoża na zdjęciach w internecie. Poniżej fotka:

Obrazek

Wg opakowania 60% to kora, a 40% torf wysoki, a mi to w ogóle nie wygląda na taki skład, bardziej na zwykłą ziemię uniwersalną (na żywo kolor też jest ciemniejszy, prawie czarny). Stwierdziłam jednak, że może się nie znam i zapakowałam storczyka do tego czegoś. W rezultacie doniczka po podlewaniu bardzo długo była od mokra od wewnątrz, a korzenie oblepiły się czarną ziemią (więc ciężko było nawet wizualnie ocenić w jakim są stanie). I tutaj pytanie pierwsze - czy mam rację i faktycznie to podłoże jest nieodpowiednie?

Moje wątpliwości rosły z każdym dniem, w końcu w przypływie paniki przełożyłam go do samego keramzytu, bo tylko go miałam pod ręką:

Obrazek

By sprawę nieco skomplikować - w tym niby kiepskim podłożu zaczął wychodzić pęd kwiatowy, nie powstrzymało mnie to jednak przed zmianą podłoża. Pęd był do tego zapętlony, przez swoją nadgorliwość go złamałam :D, ale z oczka poniżej złamania wychodzi nowa końcówka, więc wygląda jakby pomimo wszystkich moich działań, ten maluch bardzo chciał zakwitnąć :) I teraz pytanie drugie - zostawić go w tym keramzycie na razie czy zorganizować lepsze podłoże?

I jeszcze przy okazji jedno małe pytanie dodatkowe. Jak widać na zdjęciu, korzenie są dość mocno zdrewniałe. Ale tylko na górze, niżej ją już zdrowe i zielone. Czy powinnam się nimi martwić?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi (i przy okazji gratuluję wielu przepięknych okazów, które można zobaczyć na forum:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podłoże do storczyków

Post »

Kup na allegro korę śródziemnomorską.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków

Post »

I przesadzić od razu zmieniając mu podłoże drugi raz w ciągu tygodnia?

A co z tymi korzeniami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podłoże do storczyków

Post »

Bezwzględnie przesadzić.
Korzenie nie są zdrewniałe tylko popalone od nawozu albo twardej wody.
Podlewaj miękką z filtra albo przegotowaną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków

Post »

Nawozu to pacjent nie widział odkąd jest u mnie (i chyba lepiej jak na razie tak zostanie), ale twarda woda może być jak najbardziej, bo tak jak pisałam, dwa lata był okazjonalnie podlewany "klasycznie". Będziemy walczyć, dzięki:)
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Podłoże do storczyków

Post »

Muszę przesadzić falenopsisa, którego dostaliśmy niedawno w prezencie.
Przygotowałam doniczkę
Obrazek

Zmówiłam korę śródziemnomorską, jak poleca norbert76. Zobaczę, jak się ona u mnie sprawdzi.

Czy dodatki do podłoża takie, jak seramis, czy pumeks ogrodniczy (inaczej skała wulkaniczna) mają uzasadnienie praktyczne? Czy są tylko zbędną (i nie tanią) dekoracją? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże do storczyków

Post »

@gulwa
Twój storczyk wygląda bardzo zdrowo. Dopóki na pędzie nie ma pąków, można z powodzeniem przesadzać.
@gerranium
Ja od siedmiu lat uprawiam storczyki w grubej korze śródziemnomorskiej ze skałą wulkaniczną i sobie chwalę. Wychodzi trochę drogo zwłaszcza, że przesadzam co roku, ale warto. Storczyki nigdy nie chorowały i kwitną obficie. Podłoże sklepowe - marketowe zupełnie nie nadaje się do uprawy storczyków.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Podłoże do storczyków

Post »

Ja mam podobne zdanie o tych sklepowych podłożach. To się po prostu nie nadaje do storczyków. Te rośliny uprawiam na domowym parapecie od 10 lat. Podłoże przygotowuję samodzielnie. Używam kory sosnowej z naszej sosny. Korę pozyskuję z martwych drzew, tzw odziomów. Grube kawały kory gotują w garze do bielizny, następnie suszę i rozłamuję na mniejsze kawałki. Granulacja to tak między orzechem laskowym a włoskim. Mech torfowiec dodaję w małej ilości, ok. 5 - 10%. Doniczki sklepowe też się nie bardzo nadają. W każdej wypalam dodatkowe otwory w ściankach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków

Post »

Witajcie,
Czy podłoże dla storczyków należy wygotować? Jeśli tak to w jaki sposób? Mam podłoże, w którym rósł storczyk, który niestety zmarniał, korzenie mu gniły, jakieś robaczki takie maluteńkie pomarańczowe widziałam, też na moich oczach muszka chyba ziemiórka wchodziła przez dziurki do tej doniczki, i teraz nie wiem czy mogę je użyć ponownie czy powinnam je wygotować?

pozdrawiam
Agnieszka
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18601
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Podłoże do storczyków

    Post »

    Wygotować?
    Kupujesz nowe podłoże, najlepiej korę śródziemnomorską bez żadnych dodatków.

    Robaczki mogły się pojawić wskutek zbyt intensywnego mokrego podłoża.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    Awatar użytkownika
    Florencja1
    50p
    50p
    Posty: 63
    Od: 16 cze 2021, o 09:41
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Podłoże do storczyków

    Post »

    dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze trochę nowego podłoża dla storczyków, które niedawno zakupiłam, więc zużyję go. Tam jest jakaś kora, nie jestem pewna czy śródziemnomorska, jest zmieszana z róznymi innymi dodatkami.
    Norbercie, widzę, że śledzisz na bieżąco posty dotyczące storczyków. 18/06 w wątku Ratowanie storczyków cz.2 napisałam ostatniego posta o moim zabiedzonym storczyku z pytaniem jak go uratować. jeśli masz jakiś pomysł i poradę to będę bardzo wdzięczna :)
      pozdrawiam,
      Agnieszka
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18601
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Podłoże do storczyków

      Post »

      Jeśli chodzi o podłoże do storczyków to, jak napisałem lepiej użyć samej kory bez żadnych dodatków, które mają gotowe podłoża.
      Korę kupisz na allegro.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      ODPOWIEDZ

      Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”