Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wełna mineralna

Post »

Czy macie doświadczenie w uprawie storczyków w wełnie mineralnej? Próbowałam, ale pleśniała mi ta wełna :(
pozdrawiam
NataS
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wełna mineralna

Post »

O jakich dokładnie storczykach piszesz?
Pavlos
50p
50p
Posty: 60
Od: 27 maja 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wełna mineralna

Post »

Wełna chyba jest zbyt mało przewiewna i za dobrze trzyma wodę.
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełna mineralna

Post »

Zastanawiam się nad Paphiodeliami, wcześniej miałam Phalaenopsis i to był bardzo zły pomysł.

Ps. Przepraszam, że nie odpowiedziałam wcześniej, ale nie zauważyłam odpowiedzi.
pozdrawiam
NataS
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wełna mineralna

Post »

Wełna mineralna nie jest dobrym pomysłem, może jakieś śladowe ilości w podłożu by się sprawdziły, ale sama wełna nie.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wełna mineralna

Post »

Nie słyszałem o uprawie w wełnie mineralnej, ale to dość ciekawy temat. Często stosuje się ją przy uprawach hydroponicznych warzyw, ale chyba wełna nie znajduje się bezpośrednio w wodzie a nad nią. Spryskiwacze pod kostką zraszaj wełnę wraz z korzeniami roślin. Czy taka wełna w kostkach to, to samo co zwykła budowlana?.
Jovanka miło że znów udzielasz się w tematach storczykowych. ;:303
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełna mineralna

Post »

Na innym forum wyczytałam:
cyt. "Wełna mineralna jest materiałem nieorganicznym, używanym przede wszystkim w hydroponice. Technologia jej produkcji przypomina technologię wytwarzania waty cukrowej z tą różnicą, że zamiast stopionego cukru używa się stopionej mieszanki piasku i skał.
Zalety: Wełna mineralna zatrzymuje mnóstwo wody, ale nawet w pełni nasączona zawiera przynajmniej 18% powietrza, dzięki czemu wyjątkowo trudno jest doprowadzić do przelania roślin.
Nie rozkłada się, więc sadzonki mogą być umieszczane w większych kawałkach wełny razem z peletką startową.
Wełna mineralna jest dosyć miękka, ale nie zbija się łatwo, zachowuje też swoją formę.
Wady: Pył z wełny mineralnej jest bardzo szkodliwy dla układu oddechowego, zaleca się noszenie maski ochronnej podczas pracy z tym materiałem.
Wełna charakteryzuje się wysokim pH i musi być moczona w roztworze o niskim pH przez 24 godziny przed użyciem. Problemy z odczynem mogą się pojawić także później - w nie przepłukiwanej regularnie wełnie mogą się odkładać sole pochodzące z nawozów."
Źródło: http://www.floraforum.eu/floraforum/ind ... pic=4093.0

Te wiadomości są aż zastraszające.
pozdrawiam
NataS
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Witam po długiej przerwie :)
troszkę się u mnie pozmieniało, ale wszystko na plus :wink:
Emila707 pisze:Fawin przykro mi, ale to oznacza że storczyk nie ma środka wzrostu(skąd wypuszcza młode listki), taka roślinka prędzej, czy później umiera.
Emilko, myliłaś się na szczęście :D storczyk wypuścił listki, całkiem niedawno co prawda, ale jednak, jeden taki malutki bezkształtny, który przestał się rozwijać, drugi jest już większy, troszkę zdeformowany, ale rośnie dalej i trzeci malutki dopiero co wychodzi ze stożka wzrostu, dwa, albo trzy nowe, ledwo widoczne korzonki wyrastają, a stary wziął się w garść i kontynuuje rozwój ;:138 storczyk dalej sobie rośnie w keramzycie tak jak go posadziłem wiosną, nic przy nim nie robiłem poza podlewaniem i nawożeniem :wink:
na wiosnę może zrobi niespodziankę i zakwitnie :D Ciekawe jaki ma kolor, bo nikt nie pamięta :D
Tutaj jeszcze z tym małym bezkształtnym listkiem:
Obrazek
A tutaj już w pełnej krasie, stan na dzień dzisiejszy :D
Obrazek Obrazek
Chciałem zrobić jeszcze zdjęcie nowych korzonków, ale oświetlenie nie pozwala i flesz psuje całe zbliżenie.. no cóż, nie dziś :wink:


Jako bonus mój starszy storczyk zaczął wypuszczać pęd kwiatowy i znacznie przyspieszył rozwój korzonków... Cieszy mnie to, ale jednocześnie troszkę zdziwiło i zmartwiło, gdyż takie widoczne odbicie nastąpiło jak nieznacznie zwiększyłem częstotliwość podlewania... To znaczy, że się ze mną męczyły, bo za rzadko je podlewałem i temu tak wolno rosły.. Ale człowiek cały czas się uczy i już nie będę popełniał tego błędu :wink: Byle do przodu :D
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie :)
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Brawo Fawin ! Gratuluję dobrej opieki. Swoją drogą rzadko się zdarza taki rozwój wydarzeń
jak u Twojego storczyka. Pokaż koniecznie za jakiś czas jak się dalej rozwija, no i życzę w przyszłości
pięknego kwitnienia :) A na kwiaty tego drugiego też poczekamy...
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Dziękuję za miłe słowa Art :)
Od zawsze martwiło mnie to "wygryzienie" widoczne na poniższym zdjęciu i zastanawiałem się czy to nie będzie w jakiś sposób groźne, ale nic się wokół tej rany odkąd mam storczyka nie działo, więc tylko czekałem na rozwój wydarzeń zapewniając opiekę ze swojej strony.. i oto są dwa korzonki nad tą brzydką wygryzioną dziurą, więc już z górki 8-)
Obrazek Obrazek
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Fawin pisze:
Emila707 pisze:Fawin przykro mi, ale to oznacza że storczyk nie ma środka wzrostu(skąd wypuszcza młode listki), taka roślinka prędzej, czy później umiera.
Emilko, myliłaś się na szczęście :D storczyk wypuścił listki, całkiem niedawno co prawda, ale jednak, jeden taki malutki bezkształtny, który przestał się rozwijać, drugi jest już większy, troszkę zdeformowany, ale rośnie dalej i trzeci malutki dopiero co wychodzi ze stożka wzrostu, dwa, albo trzy nowe, ledwo widoczne korzonki wyrastają, a stary wziął się w garść i kontynuuje rozwój ;:138 storczyk dalej sobie rośnie w keramzycie tak jak go posadziłem wiosną, nic przy nim nie robiłem poza podlewaniem i nawożeniem :wink:
na wiosnę może zrobi niespodziankę i zakwitnie :D Ciekawe jaki ma kolor, bo nikt nie pamięta :D
Fawin cieszy mnie to, że się jednak pomyliłam. :D Stawiałam na keiki, a on z góry wypuszcza dalsze listki. Prawdziwy fenomen, a może nie? ;:204
Co słychać u Twojego storczyka? :wit
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

A ja tak patrzę na te Twoje zdjęcia i widzę taki mały listek wychodzący przy tej odciętej łodydze czyli stożek wzrostu jest :) a co za tym idzie roślinka ma szansę dalej rosnąć. ;:138 To chciałam napisać po przejrzeniu pierwszej strony ale widzę, że miałam rację :D Bardzo się cieszę, że storczyk wziął się do roboty:) Wystarczy okazać trochę serca i opieki ;:138 Gratuluję :D
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Domi, oraz dużo cierpliwości ze strony hodowcy. ;:108
Nigdy nie wiadomo jak dana roślina się zachowa, oraz jakie geny odziedziczyła po przodkach. To tylko dowodzi że jest wyjątkowa. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”