Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Żałuje, ale niestety nie mam zdjęcia :( zanim pobiegłem do domu po aparat to już jej nie było. Ale nie zapomnę tego widoku- była faktycznie wspaniała. Ja mieszkam na Lubelszczyźnie okolice Dęblina. Połacie lasów i łąki.

Niep, cytat, pomid.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
x-sz-i
---
Posty: 795
Od: 24 lut 2014, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Modliszkę widziałam tylko raz w życiu ale to było we Włoszech w Polsce nigdy nie widziałam tego owada.
x-s-D
---
Posty: 774
Od: 17 mar 2014, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Witam .Wszystkim co kwitnie oraz pachnie.Pozdrawiam JOANNA
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Pachnący lilak i to odmiana pełna raczej nie wabi pszczołowate. Natomiast ogórecznik jest idealny do wabienia pszczół i trzmieli, a dodatkowo posadzony między warzywami jak pomidory, ogórki zwiększa tym samym ich plony. Przy tym w ogóle nie pachnie. :)

Niep, cytat, pomid.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Gdzieś ktoś napisał, że ważne są wczesne pożytki dla pszczół - tu jest gwóźdź programu. To co się dzieje na krokusach wiosną to Marszałkowska w godzinach szczytu :) To samo się tyczy jesiennego kwitnienia.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Ciekawy wątek, dorzucę swoje.
Mogę potwierdzić, że rzeczywiście krokusy bardzo się owadom podobają, a z wcześnie kwitnących bylin bardzo oblegana jest gęsiówka alpejska. Mój ogród jest jeszcze bardzo młodziutki, brak kwitnących krzewów lub drzew (dopiero sadzę) rekompensuję kwiatami jednorocznymi, cebulowymi i bylinami, bardzo często dobranymi właśnie pod kątem pożytku dla owadów.
Od początku mam warzywnik i w nim sieję również aksamitki i nagietki, korzyść z tego jest obopólna, bo pszczoły i trzmiele przylatują zwabione do tych kwiatów, ale przy okazji oblatują też warzywa.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Zgadzam się zarówno na początku wiosny jak i na jesieni pewne rośliny zwabiają masę pszczół i trzmieli. Na wiosnę krokusy i przebiśniegi i fiołek pachnący. Z drzew czy krzewów to dereń jadalny, jagoda kamczacka, wierzba czy leszczyna. Na jesieni astry krzaczaste i dzielżany. Kros tez zauważył, ze aksamitki te wąskolistne, które kwitną cały sezon a dodatkowo w warzywniaku penia dwojaką rolę ochronną i wąbiąca. Ja zauważyłem, ze posadzone ogóreczniki między pomidorami , zwiększają plon pomidorów i zanim dopadnie ich zaraza ziemniaczana mogę cieszyć się sporym plonem. Te, które nie zdążą dojrzeć na krzaku w porę zbieram i dojrzewają na parapecie okiennym.

Moi drodzy i teraz wielka prośba. Pogoda jest piękna wiosenna i skłania do ogrodowych porządków i niestety do wypalania traw. Są osoby ograniczone, które uważają, ze jak podpalą trawę to pozbędą się śmieci i suchej trawy, bo nie chce im się tego zgrabiać. W tym czasie w trawie jest masa owadów, budzących się do życia i do słoneczka zwierząt często pożytecznych, które giną. Wcześniej pisałem o trzmielach, które składają jaja tuz pod powierzchnią gleby. Zaczynają sie gniazdować ptaki naziemne. Ogólnie zgłaszajcie policji/straży takie przypadki wypalania, może jak ten ktoś dostanie kare to się od nauczy.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Ustawa z dn. 16 kwietnia 2004 r o ochronie przyrody:
Art. 124.
Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.
Art. 131.
Kto:
12) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary,
? podlega karze aresztu albo grzywny.
Można postraszyć artykułami - czasem bardziej działa niż jakiekolwiek tłumaczenie zagrożeń wynikających z wypalania ;:14
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Dorzucę parę świeżych obserwacji. Bardzo się spodobała zarówno pszczołom jak i trzmielom mydlnica bazyliowata. Mnie zresztą też się podoba, więc na pewno w moim ogrodzie zostanie na dłużej.

Obrazek

A dzisiaj miałam w ogrodzie pięknego gościa, rzadko w moich stronach widywanego. Paź królowej odwiedził goździki pierzaste, które innym motylom również bardzo odpowiadają. Pozował mi do zdjęć przez kilka minut.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Paź królowej - piękny motyl :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Wczesną wiosną kwitnące wrzośce niesamowicie przyciągają trzmiele.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Teraz faktycznie rozpoczyna się "owadzi sezon". Żałuje, że nie zrobiłem zdjęcia, bo ostatnio kwiaty różaneczników były oblatywane przez trzmiele, ale takie duże włochate miśki :D
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Lucia
200p
200p
Posty: 222
Od: 17 paź 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym przywabiacie owady do ogrodu.

Post »

Teraz hipermarket owady urządzają sobie u mnie na złocieniu, część urzęduje również na piwonii, z tym że to przygoda jednorazowa bo odlatują lekko oszołomione zapachem. Wiosną miodunki są oblegane i cebulowe
Pozdrawiam Paulina
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”