Skalniak i halas wody (jak?)

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
kamiso
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 sie 2007, o 23:14

Skalniak i halas wody (jak?)

Post »

Witam

Mam pytanie, problem, a mianowicie planuje zrobienie duzego skalniaka i splyw wodny po skalkach...i nie wiem jak uzyskac efekt spadajacej wody (halasu) ma to byc slyczalny efekt ale woda nie ma spadac z paru mertow na skale bo takie rozwiazanie mi nie odpowiada.
Prosze o rady jak tego dokonac


Proszę pisać poprawną polszczyzną. Dziękuję !
KaRo
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witaj Kamiso.
Wydaje mi się, że nie jest to trudna sztuka ale wymagająca trochę wiedzy i pomysłowości no i oczywiście nakładów finansowych.
Poniżej masz link z propozycją budowy kaskady wodnej (coś na kształt strumyka spadającego do oczka).
Nie musisz zrobić takiego samego. To tylko podpowiedź.
Inwencja twórcza sama dorysuje całość. :wink:

powodzenia
Jakub . . . . .
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Moja kaskada . Ciągle w przebudowie .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Poprawiłem wielkość fotografii. Proszę o nie wstawianie fotek w pełnym rozmiarze.
Paweł Woynowski
Awatar użytkownika
iwona30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 31 sie 2007, o 14:33
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Grigori twoja kaskada jest przepiękna, strasznie mi się podoba gratki dla ciebie za pomysł i zapał do pracy. Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniak i halas wody (jak?)

Post »

kamiso pisze: ...i nie wiem jak uzyskać efekt spadającej wody (hałasu) ma to być słyszalny efekt ale woda nie ma spadać z paru metrów na skale bo takie rozwiązanie mi nie odpowiada.
proszę o rady jak tego dokonać
Efekt plusku wody na kaskadzie, zależy od ilości przepływanej przez nią wody (wydajność pompy), oraz od ilości i wysokości poszczególnych stopni kaskady, czym wyższe stopnie tym plusk większy.
Poniżej masz dwa rysunki.

Pierwszy to przekrój przez strumień połączony z kaskadą, a w zasadzie wodospadem, o wysokości 1m.
Obrazek
Drugi natomiast to kaskada na skalniaku z małym zbiornikiem wodnym u podstawy.
Obrazek
Wymiary na tych rysunkach są nie zobowiązujące, można je dostosować do swoich potrzeb.
Niżej masz fotki z budowy kaskady w/g tego drugiego rysunku.
Ważną sprawą, jest takie podanie wody na szczyt kaskady, aby woda wypływała szerokim równym strumieniem.
Do tego celu wykorzystuje się górny zbiornik, który może pełnić również rolę filtra.
Obrazek
A tak to wygląda na kaskadzie, w trakcie jej budowy
Obrazek Obrazek
Widać tu również uszczelnienie kaskady na folii PVC o grubości 1 mm, folię kładzie się na wcześniej wyprofilowaną skarpę skalniaka, na podkładzie np. z włókniny, lub tak jak w tym przypadku, na foli PE (ogrodniczej) o grubości 1mm. Przed ułożeniem kamieni na folii również trzeba ją odizolować, kładąc na niej dodatkową warstwę izolującą od bezpośredniego kontaktu kamieni z folią PVC. W efekcie izolacja koryta kaskady składa się z trzech warstw foli.
Obrazek Obrazek Obrazek
Myślę że na początek wystarczy. Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.:D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Grigori oczy chcą wyjść mi z orbit.
To cudo stworzyłeś :D
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Sam to stworzyłem ale jeszcze nie skończone . Jak wspomniał Pan Paweł muszę dobrać odpowiednią pompę do tej kaskady . Odpowiednia ilość przepływającej wody zrobi swoje ( szum i plusk wody na kaskadzie) . Właśnie dzisiaj robiłem próby z wodą .To jeszcze nie to . No i podświetlenie wody i oświetlenie całości . Myslę że wiosną skończę. Zapraszam na moją stronkę .
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

super, ale masz tego kamienia :) niezle ktos sie napracował :)
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

grigori24, twoja kaskada jest cudna :!:

Powiedzcie, ile może wynieś koszt budowy takiej kaskady (tak około) :?: :?: :?: [/b]
Awatar użytkownika
Dratina
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 maja 2008, o 22:07
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Naprawdę piękna ta kaskada :-)

A jeśli chcesz słyszeć plusk wody bez zbędnych przeróbek to po prostu kup fontannę -dźwięk jest dobrze słyszalny a poza tym jest efektowna i pożyteczna-filtruje wodę.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Dratina pisze:A jeśli chcesz słyszeć plusk wody bez zbędnych przeróbek to po prostu kup fontannę -dźwięk jest dobrze słyszalny a poza tym jest efektowna i pożyteczna-filtruje wodę.
Ani efektowna w oczku, ani nie filtruje wody, a jedyny pożytek z fontanny i to raczej wątpliwy to to, ze napowietrza wodę. Lecz skoro chodzi o kaskadę, to bardziej wydajna jest w napowietrzaniu od fontanny.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniak i halas wody (jak?)

Post »

Kupując pompę trzeba uwzględnić wysokość na jaką ma ona podnieść wodę, w przypadku tej kaskady na której Pan się opiera, zastosowałem pompę o wydajności 7500 l/h i zawór kulowy na wylocie służący do dokładnego dostosowania strumienia wody. Cały dowcip polega na takim dobraniu parametrów pompy aby na wylocie podała odpowiednią ilość wody. Chodzi o to że producenci pomp podają ich maksymalną wydajność na wysokości wylotu z pompy, czyli na przewyższeniu równym 0,00 m. Z każdym 1,00 m przewyższenia wydajność spada o ok 1000 l/h. Trzeba również uwzględnić średnicę i długość rury zasilającej kaskadę, opory przepływu w filtrze (zbiornik górny wyrównawczy).
Na podobnej kaskadzie testowałem pompę o wydajność 3500 l/h, efektem był ledwie ciurkający strumyk spadający po kamieniach. Dopiero po zastosowaniu pompy o wydajności 7500 l/h i zamocowaniu zaworu kulowego można było odpowiednio dobrać wydajność. Przewyższenia wynosiło 1,60 m, instalacja z rur PE o średnicy ? 32 mm o długości 6,5 m i trzy kolanka łukowe 90° + 1 kolanko proste 90° w zbiorniku wyrównawczym. Dodatkowo 2 szt przejściówek ? 32 mm przez ścianę dolnego i górnego zbiornika. W związku z dużym parowaniem wody w lato na kaskadzie, w dolnym zbiorniku zainstalowałem stałe zasilenie zbiornika w wodę za pomocą 1 zaworu pływakowego, utrzymującego stały poziom wody tzw. "Quick Stop", pompa nie może pracować na sucho w razie jej braku, a w przypadku Pańskiego rozwiązania z beczką i żwirem, nie będzie widoczny poziom wody w beczce i taki zawór rozwiązuje tę sprawę doskonale.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”