Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli były trzymane w zimnie to co innego.
Musisz więc tylko uważać na razie na ewentualne przymrozki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam kilka oliwek własnej produkcji (z rozmnażania wegetatywnego z drzewa z Chorwacji), każda rośnie w innych warunkach glebowych: jedna w glinie z niewielkim udziałem wermikulitu, dwie w mieszance ziemi ogrodniczej z piaskiem (1:1), jedna w mieszance ziemi, piasku, wermikulitu i żwiru (3:1:1:1) a jedna w piasku z niewielkim dodatkiem ziemi (9:1). Nie ma większych różnic we wzroście, za to te w bardziej przepuszczalnej ziemi mają bardziej rozbudowany system korzeniowy. Chciałbym zapytać o zraszanie liści: końcówki listków brązowieją i zasychają. Czy to efekt zbyt suchego powietrza? Czy może inny błąd popełniam? Niby roślina śródziemnomorska gdzie często wilgotność powietrza spada do mniej niż 30%, ale warunki w domu są nieco inne...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A w jakiej temperaturze zimujesz? Oliwka powinna być zimowana w temperaturze około 10 - 12 stopni.
A zraszanie liści mało, że nie jest w ogóle potrzebne w przypadku tych roślin, to nic a nic nie daje oprócz zmycia kurzu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

16-17 stopni.
Tylko że te liście schną na końcach też w lecie, ale mniej.

Z oliwką to w ogóle jest tak, ze w naturze znosi suszę,tylko że korzenie sięgają głębiej w glebę, gdzie mają jednak dostęp do wody. W doniczce staram się by podłoże między podlaniem nieco przeschlo, ale nie wyschło całkowicie.
Ta wilgotność powietrza mnie ciekawi, tam gdzie rosną oliwki teraz powietrze ma 65-70% wilgotności. W mieszkaniu mam i tak stosunkowo wysoką wilgotność bo 50-60%.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za wysoka temperatura w okresie jesienno-zimowym i tyle - temperatura powinna być w zakresie, który podałem wyżej, czyli około 10 - 12 stopni. A przesychanie w okresie wegetacji, to najprawdopodobniej przesuszenie podłoża, zwłaszcza że uprawiasz w bardzo przepuszczalnym. W takiej mieszance możesz, aż nawet powinieneś spokojnie utrzymywać cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgodziłbym się, gdyby okazy rosnące w glinie oraz w ziemi z przewagą podłoża ogrodniczego były zdrowe. Zastanawiam się czy to nie choroba grzybowa...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Napisałem, błąd leży w zimowaniu w zbyt wysokiej temperaturze oraz nieodpowiednim podlewaniu. Podłoże w sezonie nie powinno przesychać. Zmień wpierw warunki uprawy i pielęgnacji, a dopiero potem jeśli to niczego nie zmieni należy szukać przyczyn gdzie indziej.

Choroba grzybowa, najczęściej objawia się mokrymi zmianami, a nie suchymi.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tylko że to nie jest pierwsza zima oliwek u mnie. Wcześniej w nieodpowiednich warunkach najprędzej opadały liście. Nie było zasychania liści nawet do 1/4-1/3 od wierzchołka. Zabarwienie liścia w miejscu nekrozy najpierw jest szarozielone, potem staje się brązowe.
Jest mnóstwo chorób grzybowych które nie powodują gnicia tkanek tylko ich zasychanie. Pytam się tu, bo być może ktoś się spotkał z tym zjawiskiem. Jak będę miał okazję to wrzucę zdjęcia.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Q-Storm a może to jakieś niedobory? Duże te rośliny? Najczęściej tak objawia się niedobór potasu. Używasz jakiej odżywki? Jaką wodą podlewasz?
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To są sadzonki ukorzenione rok temu, ale to samo było na starszej kilkuletniej oliwce. W ubiegłym sezonie stosowałem odżywkę gdzie było mniej azotu a więcej potasu i fosforu. Od września niczym nie nawożę aż do wiosny. Takie objawy może też dawać niedobór miedzi, ale w stosowanych odżywkach miedź była. Tylko że niedobory czegokolwiek powinny się różnie objawiać na różnych rodzajach podłoża, zwłaszcza że mam podłoża o skrajnie różnym kompleksie sorpcyjnym. A tymczasem tu jest to samo na każdej sadzonce.
Podlewam wodą przegotowaną na ogół, czasem jak nie mam pod ręką to taką z kranu, ale to rzadko.
Zastanawiam się czy nie przywlokłem jakiejś choroby z Chorwacji :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A jaką masz twardość wody?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Q-Storm pisze:Tylko że niedobory czegokolwiek powinny się różnie objawiać na różnych rodzajach podłoża
Ale w każdym masz ziemię - używałeś sklepowej która jest z dodatkiem nawozu? Może być blokada przyswajania, ale przy racjonalnym minimalnym nawożeniu nie powinno być takich objawów, chyba, że przenawoziłeś - też mogą być takie objawy na liściach.
Jakiego składu NPK używałeś? Do małych sadzonek powinien być raczej zrównoważony i dawki minimalne, te rośliny chyba szaleńczo nie rosną?
Przydałyby się zdjęcia.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek okaz rosnący w mieszance z przewagą ziemi ogrodniczej


Obrazek
Okaz w ziemi gliniastej


Obrazek
Okaz w piasku.

Ziemię do roślin (tu użyłem podłoża uniwersalnego) kupuję bez dawki startowej nawozu. Piasek jest rzeczny. Glina to typowa ciężka gleba brunatna (dodałem nieco rozluzniacza ale prawie go nie czuć).
Woda w Krakowie w krajach płynie mineralna, jest więc twarda, 360-450 mg/l, bogata w wapń i magnez. Jest tych minerałów trochę za dużo, więc 90%podlewania to woda po przegotowaniu lub z filtra. Raz na jakiś czas demineralizowana (gdy zostanie mi z podlewania roślin które wapnia nie tolerują).
Nawóz jaki stosowałem w ubiegłym sezonie miał NPK 4-6-7, jednak nie stosowałem zalecanej dawki a znacznie mniejszą, doglebowo.
Miesiąc temu wykonałem oprysk miedzianem, od tego czasu rośliny co jakiś czas spryskuje - stoją obok cytryn więc dostają rykoszetem. Najmłodsze liście nie wykazują silnych objawów, tylko te starsze, z lata.
Sadzonki mają bardzo mocno rozwinięty system korzeniowy (oprócz tych z gliny, ale to standard)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”