Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Mati
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2006, o 14:14

Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,
Kupiłam ostatnio (może z litości) troszkę zabiedzone drzewko oliwne. Chciałabym mu pomóc ładnie wyrosnąć, niestety nie znalazłam w internecie zbyt wielu informacji na temat pielęgnacji tej rośliny. Czy ktoś z was dba może o taką roślinkę? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie uwagi i informacje

Chciałabym się dowiedzieć:
1. jakiej ziemi używać?
2. czym nawozić?
3. jak sprawić by odrosły listki na gołych gałązkach ?
4. czy spryskiwać?
" Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi" E. Burke
Dociekliwy

Post »

Najpierw należy postawić pytanie : Gdzie tą roślinkę chcesz uprawiać ?
Jeżeli w domu to owszem może Ci się udać .
Jeśli na gruncie , to w naszym klimacie ta roślina Ci zmarznie .
Ja przed paroma laty na działce w gruncie wysiałem nasiono PINII - jest to roślina z rodziny sosnowatych , ale rosnąca w klimacie śródziemnomorskim . Na zimę otulałem ją folią i igliwiem , zabezpieczałem przed przemarznięciem , ale i tak nie udało mi się jej więcej jak dwa lata utrzymać .
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mam oliwkę od ponad roku. Rośnie w ziemi zbitej, gliniastej (w takiej ją kupiłam). Zimę spędziła na południowym oknie. Na wiosnę, zanim zacznie wypuszczać nowe liście można ją dość mocno przyciąć. Powinna się ładnie rozkrzewić. Trzymana cały czas w pomieszczeniu tworzy długie, delikatne pędy, które mogą się zwieszać pod własnym ciężarem. Najlepiej wystawić roślinę wiosną na balkon lub do ogrodu. Moja stoi od początku maja na balkonie. Nabrała tężyzny, nie szkodzą jej ani trzydziestokilkustopniowe upały, ani silne wiatry. Temperaturę poniżej 20oC też znosi bardzo dobrze.
Podlewanie: według zasady "raz a dobrze". Czyli mocno podlać, poczekać, wylać nadmiar i pozwolić przeschnąć ziemi przed następnym podlaniem.
Spryskiwanie: głównie zimą, choć też się do tego niezbyt przykładałam.
Nawożenie: Rośnie na zwykłym nawozie dla kwiatów doniczkowych - ale nawożę sporadycznie. :lol:
Awatar użytkownika
White Elk
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 mar 2008, o 11:47
Lokalizacja: NRW- Niemcy

Drzewko oliwne

Post »

witam posiadaczy oliwek ! Pochwalcie się swoimi roślinakmi !
ja sama jestem posiadaczką oliwki, mam ją juz 2 latka i jak na razie jest z nią O.K
Zimowała w altanie, bardzo się bałam że nie przeżyje tegorocznych mrozów, ale wyszła z tego bez uszczerbku :wink:
nie wiem tylko czy jej trochę nie podciąć, boję się troche do tego zabrać bo mi coś sekator w tym roku za bardzo "leży"....
jak myślicie ?
foto: moja oliwka ale jeszcze z zeszlego roku..
Obrazek
Ogrodnik04
200p
200p
Posty: 423
Od: 13 mar 2009, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska - Kraków

Post »

Czyli zimowała na zewnątrz? Obrazek
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
White Elk
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 mar 2008, o 11:47
Lokalizacja: NRW- Niemcy

Post »

tak, na zewnątrz w altanie bez ogrzewania. Podświetliliśmy ją tylko lampkami z choinki żeby choć trochę miała cieplej :wink:
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A jaką ma ziemię? Pracuję właśnie nad odpowiednią mieszanką dla swojej oliwki :)
Awatar użytkownika
White Elk
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 mar 2008, o 11:47
Lokalizacja: NRW- Niemcy

Post »

żadną secjalną, po prostu w tym roku dołożyłam normalnej ziemi ogrodowej. nawożę jedynie specjalnym nawozem do roślin śródziemnomorskich.
Póki co jednak nie owocuje.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Oliwka(ja mam maleństwo, dopiero od jesieni) ma w naturze gleby o różnej strukturze i zwartości, ale zawsze obojętne lub wapienne(zasadowe), zazwyczaj skaliste, suche. Ponoć bardzo trudno uprosić ją by zakwitła. :wink:
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Roślinki śródziemnomorskie bardzo lubią ziemię z domieszką gliny. I faktycznie - moje oleandry, figa, strelicja, passiflory w takiej właśnie rosną i dobrze im się wiedzie. Ale oliwka dotarła do mnie w... czystej glinie. Z takiej to można od razu garnki lepić - taka kleista. Ani grama zwykłej ziemi :shock: No i ta moja oliwka to chyba lubi.
Awatar użytkownika
White Elk
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 mar 2008, o 11:47
Lokalizacja: NRW- Niemcy

Post »

gliny u mnie dostatek to może jej dorzuce :)
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A ja nie mam skąd brać - u mnie jeno czysty piach :?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

kari pisze:A ja nie mam skąd brać - u mnie jeno czysty piach :?
Z sklepu zoologiczno-wędkarskiego najzwyklejsza glinę wędkarską do dociążania zanęt jest idealna. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”