Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka europejska

Post »

Odnowię temat.
Mam w domu oliwkę, która zaczęła mi wypuszczać pączki kwiatowe. Nie dość, że jest mała to na dodatek jest zima. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie oberwanie ich?
Michix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sty 2014, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oliwka europejska - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie,
Mam problem z moim drzewkiem oliwnym; otóż odpadło mu większość liści, a te, które zostały zaczynają się skręcać. Wcześniej stało ono na półce (ok. 2m) od południowej strony, a teraz stoi na parapecie od strony wschodniej, gdzie jest dość chłodno (mniej niż 20st.). Jest podlewana 1x w tygodniu tak około pół szklanki wody. Mimo to jest bez zmian. Macie jakiś pomysł, co mogłoby ją odratować? Bardzo mi na tym zależy. I jeszcze jedno: Czy jeśli odpadną jej liście, to jest szansa, że na wiosnę urosną nowe?
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

To typowa reakcja rośliny na wyższa temperaturę przy niskim fotoperiodzie. Trzymaj na oknie, spewnościa wypuści listki. Moja też gubi liscie tylko trzymam ja w niskiej temperaturze ok. 10[*]C. Liscie opadają pojedynczo. Na wiosne wypuszcza nowe. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Michix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sty 2014, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

OK, dzięki :)
oleandra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lut 2014, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Witam :wit

Moje drzewko oliwne na zimę zostało przeniesione do chłodnego pomieszczenia (10-12 stopni). Podobno jest to konieczne ,żeby na wiosnę oliwka kwitła i później owocowała. Chyba przeżyła mały szok termiczny, ponieważ zrzuciła wszystkie liście.. :(
Teraz pojawiły się nowe listki, ale zauważyłam, że te też zaczynają usychać - końcówki listków robią się brązowe :(
Co robić?
Może już trzeba przenieść ją w cieplejsze miejsce?
I w jaki sposób to zrobić, żeby znowu nie było dla niej szoku - co się stanie jak z zimnego pomieszczenia przeniosę ją do pokoju ( ok 21 stopni) ?
Proszę o rady i pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Moje drzewko oliwne zimuje w altanie i było w niej nawet -4 st. Wszystkie listki są zielone. W domu nie była wcale. Przeczytałam w literaturze fachowej, że oliwka wytrzymuje mróz nawet do -10 st. dlatego zaryzykowałam i jak dotąd jest ok.
Może za mocno ją podlewasz? Oliwki nie lubią zbyt mokrej ziemi.
oleandra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lut 2014, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Dziękuję, za szybką odpowiedź.

Martwię się coraz bardziej - dziś rano zauważyłam małe białe okrągłe plamki na liściach. :cry: Co to może być?

Przemyłam listki wodą z ludwikiem. Za chwilę będę ją przesadzać do innej ziemi, a później czymś popryskam. Tylko nie wiem jaka to choroba i czym to zwalczyć... :(
Ech! A podobno oliwki rzadko chorują. Obawiam się,że jej nie uratuję ;:185
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Jeżeli chcesz przesadzić masz odpowiednią ziemię? Pamiętam, że przesadzając moją mieszałam ziemię z gliną. Popryskaj preparatem na grzyby typu Topsin, Bravo itp.
oleandra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lut 2014, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Hej :)
Tak, Bravo popsikałam i zobaczymy co będzie. A co do ziemi, to wiedziałam tylko ,że musi być drenaż , więc na dno doniczki poszła warstwa kamieni, a ziemia to tak 1/3 ziemia uniwersalna, 1/3 ziemia jakaś wzbogacona do wysiewu nasion i 1/3 piasku . Nie dałam gliny :cry: i przeniosłam w ciepłe miejsce.
przesadzać jeszcze raz??
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Oleandra nie przesadzaj, bo drzewko "zgłupieje" , ziemię dobrze ubij, nie podlewaj za mocno i postaw na słonecznym parapecie i czekaj, może "się namyśli".
oleandra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lut 2014, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Ok :) Tak zrobię i mam nadzieję, że moje drzewko odzyska wigor ;:108
Podobno zima już nie wróci, a lato nadejdzie wcześniej, więc warunki dla mojej oliwki będą optymalne :D
Dzięki za porady ;:196 :wit
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Jak będę "na działce" to zrobię zdjęcie mojego drzewka, miałam 3 dorodne oliwki i dużo malutkich. Teraz są zasuszone, ale może będzie je widać. Pozdrawiam i życzę powodzenia :wit
oleandra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lut 2014, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko oliwne podupada

Post »

Fajnie, będę oczekiwać na fotkę :D
Również życzę powodzenia w uprawie i byle do wiosny ... ;:3

Pozdrawiam :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”