Maliny jakie odmiany polecacie ?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 124
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

To dla malin masz akurat idealny odczyn gleby :)
Superfosfat potrójny - to kapitalny fosfor, który nadaje się pod wszystkie rośliny, w dodatku z daniem głównym podajesz im smakołyki w postaci wapnia i siarki - na pewno się odwdzięczą, jednocześnie to wciąż fosfor i trzeba pamiętać, że o ile do nawożenia doglebowego superfosfat potrójny to chyba najlepsza możliwa postać fosforu, to jednak wciąż to fosfor, który ma to do siebie, że jest przyswajalny przez rośliny z gleby najdłużej ze wszystkich makroelementów.
Więc jeśli rozmawialiśmy o dokarmianiu fosforowym przed kwitnieniem w celu podniesienia jakości naszych owoców to jednak do tego zdecydowanie rekomenduję podanie go dolistnie. Zanim rośliny pobrałyby go z gleby - z pewnością zdążylibyśmy wcześniej zjeść te owoce ;)
Więc do tego koniecznie! preparaty dolistne 😊
P.
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 124
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Gieniu,
ponieważ masz zarówno Poemat, jak i Polesie - chciałem jeszcze podpytać o ich porównanie pod kątem potencjalnej nasady kilku krzewów Poematu. Polesie też mam i jestem bardzo zadowolony. Jak one wg Ciebie wypadają we wzajemnym porównaniu? Pytam zarówno o kwestie uprawy, jak i walory smakowe. Warto mieć obie odmiany? Nie są do siebie zbyt podobne?
P.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7515
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Zdecydowanie wolę Polesie, smaki podobne ale owoc Polesia większy. Nie wiem czy powinieneś sugerować się moimi doznaniami smakowymi, to indywidualna sprawa. Zresztą , jak sam wiesz wiele zależy od gleby. U nas na działce piach, a np u syna w Stanach jest glina. Polesie wsadzone w mieszankę gliny i kupnej ziemi ogrodowej rośnie silnie i owoce jeszcze większe niż u nas na piachu, smak też jakiś pełniejszy, intensywniejszy jakby. No i wody tam nie brakowało. Masz miejsce więc posadź np dwa lub trzy krzaczki Poematu i porównasz sam na sobie,na rodzinie i być może akurat Poemat będzie lepszy u Ciebie. Zawsze można je potem wykopać. Bo np moja siostra, uwielbia Polanę i w żaden sposób nie mogę jej od tej odmiany "odczepić" a posadziłabym w zamian Poloneza.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 124
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Hah! Oczywiście, święte słowa 😊 Zdaję sobie sprawę, że nasze kubki smakowe mogą być uwrażliwione nieco inaczej 😉
Natomiast to, co napisałaś, daje mi wystarczającą odpowiedź na moje dylematy.

Swoją drogą rzeczywiście póki co z tego co u siebie mam, Polesie wydaje mi się taką odmianą najbardziej kompletną biorąc pod uwagę wszystkie cechy. Być może jest w tym jakaś zasługa gliniastej gleby.

Poloneza natomiast wytypowałem jako pewniaka do wiosennej rozbudowy szpaleru i mocno na niego liczę
P.
Awatar użytkownika
Kasia1007
500p
500p
Posty: 738
Od: 19 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Dzień dobry, chciałam posadzić czarną malinę. Jaka odmianę najlepiej wybrać?
Placinger
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 kwie 2022, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie, okolice Łańcuta

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

WItam, ma ktoś może jakiś artykuł bądź cokolwiek z opisanymi malinami letnimi czerwonymi, w którym jest opisane czy wytwarzają pędy boczne? Chciałbym posadzić kilka odmian, ale takich które się nie rozpełzną tam gdzie są nieproszone, a te co by się miały ewentualnie rozchodzić zabezpieczyć boczne ścianki przed rozrastaniem
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 239
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Generalnie, to czarne maliny się nie rozchodzą.
Żółte przeciwnie, ale sekator lub kosiarka zdecydowanie rozwiązują problem.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Placinger
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 kwie 2022, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie, okolice Łańcuta

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Tak, czarne się nie rozpełzają, glen coe(fioletowa) i Valentina(pomarańczowa) też nie, bardziej kwestia tego, że jedne czerwone siedzą w miejscu a inne wytwarzają dużo odrostów i szukam zestawienia w którym są opisane wszystkie odmiany, żeby właśnie nie latać z sekatorem i żeby mi się jedna z drugą nie zamieniały miejscami
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7515
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Na pewno rozłazi się Polka i Polana, i to bardzo, musi mieć wkopaną barierę. Ale nie w każdym miejscu, jeśli obok jest ścieżka, ubita twarda ziemia - to akurat w tym miejscu nie przelazła nam pod ścieżką. Zauważyłam , że i Delniwa też sobie pozwala za dużo, pojawiła się w ziemniakach, metr od miejsca wsadzenia. Póki co siedzi na miejscu Poemat i Polesie. Jeśli się zbuntują to mam jakieś nie zagospodarowane podłogowe płytki ceramiczne i wkopię. Przehyba dopiero zakupiona, w tym roku może zaowocuje, zobaczymy.
Pozdrawiam! Gienia.
bociankrasna
200p
200p
Posty: 210
Od: 25 mar 2013, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

Widzę że maliny letnie nie są jakoś mocno popularne. Ja u siebie mam laszkę (fajne duże owoce ok 4cm) i jakieś jesienne nn ala polana. Na dniach dojdzie przehyba, Sokolica, polka i pokusa. Dzieciaki lubią maliny i dobrze jak będą cały sezon tak jak borówki.
Awatar użytkownika
PITer890
100p
100p
Posty: 124
Od: 7 sty 2023, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralne Podkarpacie

Re: Maliny jakie odmiany polecacie ?

Post »

To rzeczywiście będziesz miał cały przekrój malinowy - od czerwca do przymrozków :)

Mój szpaler malinowy też się dziś wydłużył o 20 krzewów. Dołączyły Delniwa, Polonez, nowa Husaria, z którą wiążę duże nadzieje i kilka żółtków w postaci Jantara i Promyka. Niestety Heban w szkółce, w której kupowałem, jest do maja niedostępny. No cóż, przed chwilą został zamówiony w innej ;) Natomiast nie udało mi się zdobyć jeszcze Heritage Red, choć nawet stanowiska już czekają. Nie mogę jakoś namierzyć dobrego (a właściwie to żadnego) źródła...

bociankrasna, a kosztowałeś Pokusę? Pytam nie, żeby odradzać/doradzać cokolwiek, a raczej z czystej ciekawości. Mam jej 5 krzewów, fajnie toto owocuje, owoce ma absolutnie gigantyczne, tak olbrzymich owoców nie ma żadna inna malina uprawiana w Polsce, natomiast smakowo moim skromnym zdaniem raczej nie powala na kolana.
Oczywiście smaki są różne, natomiast Pokusie jakby... trochę brakowało smaku. W sensie gdybym miał opisać jej smak to na pewno jest taki mniej wyrazisty od smaku jakiejkolwiek innej maliny. Nie ma takiej charakterystycznej słodyczy malinowej.
Z nią jest wg mnie trochę tak jak z Chandlerem w borówkach. Owoce giganty, wrażenia wzrokowe absolutnie jedyne w swoim rodzaju, zachęcające do wyciągnięcia ręki, natomiast smakowe - odrobinę rozczarowują.
Tak czy owak warto pewnie mieć krzew lub kilka - w zależności od możliwości powierzchniowych choćby dla formatu jumbo :)

Znalazłem jakieś zdjęcie - bardzo przypadkowe - widać na nim jednak proporcje między "normalną" maliną ;) (nie wiem, które odmiany zostały uwiecznione na tym zdjęciu, przypuszczam jedynie, że mogą to być wspomniane wcześniej sąsiadki Pokusy czyli Polana i Polesie), natomiast nie ma wątpliwości, która to Pokusa 😁
Obrazek
Karoli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 mar 2023, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Słodkolistna malina (Rubus chingii suavissimus)

Post »

Cześć, zainteresowała mnie malina słodkolistna 'Süßblatt - Himbeere' (Sweet tea Tian-cha). Niestety informacje o tej roślinie są tylko w języku chińskim... Jestem ciekaw jak smakują liście w porównaniu ze stewią. I byłbym również zainteresowany waszymi doświadczeniami z uprawą tego rodzaju malin. Bardzo dziękuję za wszelkie rady. ;:138
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Słodkolistna malina

Post »

Nie tylko w języku chińskim, po za tym translator tłumaczy :)

https://gaertnerbuch.luberaedibles.com/ ... arten-p128
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”