Nasiona-zaprawianie,kiełkowanie, przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

[quote] Ogórki i fasola lubią odczyn obojętny więc dodatek popiołu przy kwaśnej glebie może się okazać strzałem w dziesiątkę.Temp. kiełkowania f. i o. to 12-15 st. -wiosną zagony pod wysiew można przykryć czarną folią to ziemia się nagrzeje a chwasty skiełkują ale nie urosną.
[quote]
Nie jestem agronomem ale mam dar czytania ze zrozumieniem i czytam dużo bo nie uważam że wiem już wszystko:
http://www.uprawyekologiczne.pl/196_Wym ... gorka.html to o ogórku a to o fasoli:
http://florpak.pl/Serwis-dla-plantatorow-fasoli,29.html
Podałem temp. minimalne i takie występują w połowie maja w glebie .Gdyby ogórek kiełkował w temp.25 stopni to pewnie byłby siany do gruntu gdzieś w czerwcu.Nie uważam abym wprowadził kogoś w błąd,a jeżeli ktoś nie zna odczynu gleby i będzie sypał popiół "na pałę " to sam sobie winien i niech nie ma pretensji do innych.legina i forumowicz zanim kogoś wskażecie palcem zastanówcie się czy nie wybijecie sobie oka.
Alyaa tabletka 100mg na 330 ml wody daje stężenie 0,03%
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

legina pisze:Tabletek jest 30 szt. w opakowaniu po 100 mg.Przynajmiej takie były u mnie w aptece. :D
Dziękuję jeszcze raz za informacje. Może u mnie też takie będą mieć. Do marca sporo czasu to gdzieś znajdę. Oj już chcę wiosnę i kolejne pomidorki.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

kaLo pisze:mam dar czytania ze zrozumieniem
Za minimalną temperaturę gleby przyjmuje się 14oC,
Długotrwałe pozostawanie siewek w temperaturze 12oC może doprowadzić do ich zamierania.
I to są cytaty właśnie z linkowanego przez Ciebie tekstu. Jak więc jest z tym darem rozumienia ?
Po Twojej informacji, Ci mniej doświadczeni co będą siali u siebie rozsadę ogórków gotowi są zamiast na parapecie trzymać ją w lodówce.

A jeszcze a propos sypania po grządkach popiołem drzewnym
Dobrym i tanim nawozem wapniowym jest popiół drzewny. Zawiera tlenek wapnia (nawet powyżej 30%) ale także potas, magnez i mikroelementy. Najlepiej jednak popiół dodawać do kompostu, gdyż bezpośrednie zastosowanie go na grządce może wywołać szok u organizmów żyjących w glebie jak i roślin wysianych czy posadzonych na tej grządce.
http://docs8.chomikuj.pl/1181764069,PL, ... iwe-pH.rtf
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2164httphttp :
kaLo!!!
Ani nie strzelam w dziesiątkę,ani po oczach nawet swoich.Twoja 10 to dla mnie 2.
Aby mieć prawidłowe wschody nie sieję do gruntu,ale robię sadzonki w doniczkach i jestem do przodu,a w czerwcu już zrywam pierwsze owoce.Też nikogo nie pouczam,bo ten co wie wszystko -nie wie nic.
Aha!w swoich wpisach nawet nie wspomniałem Ciebie,jedynie wpisałem te dane odnośnie kiełkowania jakie ja uważam za słuszne.Swoje kiełkuję w tem.ok.25 0 C i mam 100% wschody nasion,a więc nie tylko opieram się na lekturze,ale też na własnych doświadczeniach,gdzie korzystałem właśnie z porad P O M O D O R O.I tyle w tym temacie.Minimalne warunki dają wschody nawet co 1m,a ja swoje sadzonki wsadzam
co 25 cm.I taka to różnica m.nami. ;:108 ;:11http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=728
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Alyaa!!
Prostuję swoją ostatnią wypowiedż co do stężenia.1 tabletkę rozpuszczam w słoiku po majonezie
i przyznaję się do pomyłki,że nie jest to słoiczek 0,5 l,a mniejszy(pewnie 0,5 l nie ma nawet). ;:7
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Neko pisze:Możecie sobie teraz wyobrazić jaką ilość popiołu trzeba byłoby wysypać na grządkę, by uzyskać tak wysokie pH
Niestety, za 2 letni okres mojej bytności tu na forum spotkałem się już z kilkoma przypadkami nadmiernej alkalizacji gleby po wysypaniu nań popiołu. Jest to potem poważny problem, zwłaszcza pod osłonami.
Nie można przyrównywać podłoża torfowego do gleby mineralnej i wyciągać z tego wnioski. By mieć pogląd w konkretnym przypadku należałoby wyznaczyć krzywe neutralizacji osobno dla torfu osobno dla danej gleby, znać pH popiołu i jego skład.
Sypanie zaś popiołu bez znajomości odczynu gleby może być w skutkach fatalne. Po przekroczeniu pH7,5 następuje blokada fosforu i niektórych mikroelementów.
Ale każdy się wyśpi jak sobie pościele :D
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Dzięki legino, chyba wiem jaki. On będzie pewnie koło 400 ml miał :D Mam nadzieję, że woda z "rurek" wystarczy ;) U mnie jest ozonowana więc powinno być ok.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Zgadza się,ja też nie używam destylowanej,a z rurek również popijam sobie. :tan
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

PRAWIDŁOWE STĘŻENIE ROZTWORU NADMANGANIANU POTASU, DO ODKAŻANIA NASION TO 1 %.
Tabletkę 100 mg, rozpuszczamy więc w 10 mililitrach wody.
Gdyby, ktoś nie wiedział, jaka to objętość, niech zakupi razem z nadmanganianem w tabletkach, strzykawkę jednorazową dziesiątkę. Są takie w aptekach.
Nasiona moczymy w tym roztworze 15-30 minut. Płuczemy, wysiewamy.
AMEN.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

winterek dzięki za dokładne info.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

winterek pisze:PRAWIDŁOWE STĘŻENIE ROZTWORU NADMANGANIANU POTASU, DO ODKAŻANIA NASION TO 1 %.
Tabletkę 100 mg, rozpuszczamy więc w 10 mililitrach wody.
Gdyby, ktoś nie wiedział, jaka to objętość, niech zakupi razem z nadmanganianem w tabletkach, strzykawkę jednorazową dziesiątkę. Są takie w aptekach.
Nasiona moczymy w tym roztworze 15-30 minut. Płuczemy, wysiewamy.
AMEN.
Drobna poprawka

0,1 g
--------- x100 % = 0,99 % :D
10 g+0,1g
Awatar użytkownika
termic88
500p
500p
Posty: 539
Od: 18 paź 2011, o 02:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

:lol: Ja się już nauczyłam że lepiej za mało, niż za dużo :lol: W większości przypadków się to sprawdza, choć staram się dokładnie odmierzać. Ale jak wiadomo, na działce rzadko ma się do dyspozycji dokładną wagę :) A sposób ze strzykawką jako miarką jest super! Ile razy mi to życie ( a właściwie życie pomidorów..) uratowało ;:oj
"Zawsze warto być człowiekiem, Choć tak łatwo zejść na psy" - moja ulubiona sentencja, zespół Dżem
Hymn spokoju, Moje nadwyżki
Pozdrawiam, Teresa.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 4

Post »

Teresko ja się w tym roku przekonałam i już więcej nie chcę. Potem pomidorki mi kiełkowały 4-5 tygodni (dosiane je przegoniły).
Ale jak to się mówi: nie myli się ten co nic nie robi ^^
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”