Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Nie podlewaj tych roślin. Niech kwitną na sucho.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
slonik
50p
50p
Posty: 90
Od: 21 paź 2013, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Dobra nie będę już podlewał więcej. Ale czy takie jesienne (dwa razy w roku) kwitnienie mammillari jest normalne, czy może spotkała mnie niespotykana przyjemność podziwiania tego zjawiska?
Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
slonik
50p
50p
Posty: 90
Od: 21 paź 2013, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Wracając do tematu powyższego. Kwitnące kaktusy można przenieść na zimowisko, czy pozostawić jeszcze w cieple aby spokojnie zakwitły.
Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Pozostaw je w cieple, by spokojnie wydały kwiaty. Rozumie, że mróz im nie grozi.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
slonik
50p
50p
Posty: 90
Od: 21 paź 2013, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Przeniosłem je na parapet do mieszkania jak przyszły przymrozki
Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
slonik
50p
50p
Posty: 90
Od: 21 paź 2013, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Oba moje kaktusy przepięknie zakwitły. Wrzucam fotki aby się pochwalić:)

https://plus.google.com/u/0/photos/1009 ... 0120352355

https://plus.google.com/u/0/photos/1009 ... 0120352355
Pozdrawiam, Kuba
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Ładne,można się cieszyć z takiego widoku ;:333 tylko podpisuj swoje wątki,bo nie wiemy jak się zwracać do Ciebie;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

piękne i to jeszcze kwitnące na jesień, to masz dopiero widok
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
slonik
50p
50p
Posty: 90
Od: 21 paź 2013, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Widok niesamowity! Nie mogę się nimi nacieszyć. Ten mały kwitnie drugi raz w roku , w kwietniu też przechodził kwitnienia.
Pozdrawiam, Kuba
olqa11
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 mar 2013, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

Tomku a powiedz mi jedno - w przypadku przesadzania roślin ważne jest trzymanie ich przez jakiś czas poza doniczką aby rany się zagoiły oraz wytworzyły korzenie oczekujące? czy wystarczy od razu je wysadzić do nowych doniczek i zwyczajnie nie podlewać a rany i korzenie oczekujące wytworzą się i zagoją już w doniczce? Ja zawsze dokonywałam od razu przesadzania roślin i nigdy nie miałam z tym problemów natomiast chciałam się dowiedzieć jak powinno się robić?
dzierlatka21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 gru 2014, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

początek z sukulentami

Post »

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum i choć jest to forum ogrodnicze, a mnie interesują głównie sukulenty to stwierdziłem, że jeśli chodzi o stapelie, które mi się bardzo podobają, macie najlepsze zdjęcia w " polskim internecie", naprawdę przeglądałem to forum często i jestem pełen podziwu co do roślin. Niedawno zacząłem z kaktusami, a dziś dojechały do mnie - stapelia grandiflora, naprawdę super sadzonka, duża oraz malutka Edithcolea grandis. Ogólnie to zajmuję się akwarystyką, więc trudno mi zabrać się jakoś za te rośliny. I moje pierwsze obawy - sadzonka stapeli jest ładna, ale niektóre pędy (nie wiem jak to nazwać), mają przy tych wyrostkach czarne kropki, (wstawię za jakiś czas zdjęcia), ale nie wiem czy się bać, bo to trzeba się przyjrzeć, żeby zobaczyć, jeśli chodzi o edithcolea, to też trochę niemrawy, ale oglądając zdjęcia w internecie stwierdziłem, że chyba musi tak być, ponadto jeden z kaktusów ma pąki kwiatowe, a właśnie u mnie planowałem mu spoczynek- co robić? Opiszę warunki pomieszczenia w którym są- jest to niedokończona łazienka, która przyjęła formę garderoby, jest tam południowe okno, znajduje się na poddaszu, jest tam stolik dla sukulentów, a temp. to ok. 16 stopni, póki jest tak ciepło na zewnątrz. Kiedy przestaną wiać wiatry będę rozszczelniał może okno, lekko je uchylając, wiem, że niektóre sukulenty np. lithops nie lubią przeciągów, więc są okryte folią, lecz staram się, by ta folia ich nie dotykała a tylko osłaniała przed ewentualnym lekkim przeciągiem. Nie wiem, czy jest sens kombinowania z oknem, bo jak przyjdą mrozy to może się wychłodzi. I ostatnie - stapelia przyjechała leżąc bokiem, troszeczkę ziemi się usypało, ale tak mało, że to raczej nie dlatego korzonki wyrastają nad glebę - nie wiem co z tym zrobić, jak nie jutro to po świętach wstawię zdjęcia. Jakie kamyki są najlepsze na drenaż? W tym roku raczej nie przesadzę stapeli, ale w razie czego to z czym wymieszać glebę dla kaktusów by była żyźniejsza? Jakiej firmy ziemia jest najlepsza?

-- 23 gru 2014, o 22:54 --

a i co najlepiej nasypać na wierzch?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

olqa11 pisze:Tomku a powiedz mi jedno - w przypadku przesadzania roślin ważne jest trzymanie ich przez jakiś czas poza doniczką aby rany się zagoiły oraz wytworzyły korzenie oczekujące? czy wystarczy od razu je wysadzić do nowych doniczek i zwyczajnie nie podlewać a rany i korzenie oczekujące wytworzą się i zagoją już w doniczce? Ja zawsze dokonywałam od razu przesadzania roślin i nigdy nie miałam z tym problemów natomiast chciałam się dowiedzieć jak powinno się robić?
W przypadku kaktusów i innych sukulentów uszkodzone korzenie powinny odpocząć od wilgoci około tygodnia by rany mogły się zagoić. Uszkodzenia powstają zarówno przy wybijaniu rośliny ze starego podłoża jak i podczas sadzenia do nowego. Zatem najlepiej jest wybić roślinkę ze starej doniczki, usunąć stare podłoże, posadzić do nowego, najlepiej suchego podłoża i podlać roślinę po około tygodniu lub dwóch od całej tej operacji.
Innych roślin tak nie przesadzamy bo one nie mogą mieć ponad tygodniowej przerwy w dostawie wody.
dzierlatka21 pisze:Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum i choć jest to forum ogrodnicze...
To, że kaktusy mają pąki nie ma znaczenia. Pogota teraz jest kiepska, światła jest bardzo mało więc rośliny muszą być utrzymywane w chłodzie i suszy. Jeśli z tego powodu pąki odpadną to trudno. Ważniejsze, by rośliny nie zaczęły rosnąć bo się powyciągają i by podłoże było suche bo inaczej korzenie będą gnić. Sadzonki posadź do suchego podłoża i postaraj się zapewnić im temepraturę w granicach 10-14*C. Na drenaż i do posypki najlepiej użyć zwykłych polnych kamyków. Ogólnie dostępny grys marmurowy nie nadaje się, od biedy może być keramzyt. Nie mieszaj podłoża dla kaktusów z żadnym składnikiem, który spowoduje zwiększenie jego żyzności bo Twoje rośliny tego nie przeżyją. Należy zrobić odwrotnie, trzeba dodać kruszywa, które spowoduje zwiększenie przepuszczalności kupnego podłoża i obniżenie jego żyzności czyli udziału części organicznych w całej objętości substratu. Jeśli chcesz dać swoim roślinom więcej składników odżywczych to stosuj nawozy mineralne ale dopiero w czasie sezonu wegetacyjnego a nie teraz. Na powieżchnię substratu możesz pospać cokolwiek co ma odczyn obojętny. Można też nie sypać nic.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
bylinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 sty 2015, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kaktusiki

Post »

Witajcie,
CIeszę się, że trafiłam na Wasze forum na którym panuje niezwykle miła atmosfera. Niestety nie znam się kompletnie na kwiatach choć okropnie je lubię Marzę domu pełny kwiatów oraz ogrodzie. Niestety w przeciwieństwie do mojej mamy nie mam ręki do roślin. Chciałabym się od Was tego nauczyć.Czy kaktusy są łatwe w hodowli? NIe chce skrzywdzić żadnej roślinki, a tak bardzo chciałbym zazielenić mój dom... MOżecie mi poradzić jakie gatunki kaktusów lub innych roślin nadają się do dosyć ciemnego mieszkania? Będę wdzięczna za wszelką pomoc
Dobre, firmowe strony internetowa Best Net Solution zawierają wszystkie niezbędne, z punktu widzenia klienta informacje. Chodzi tu o krótką charakterystykę firmy, wiadomości o oferowanych usługach i portfolio oraz rekomendacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”