Mech - czym zwalczać?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Mech na kompost

Post »

Tam gdzie ziemia zaczyna mieć kwaśny odczyn, gdzie jest chłodno - ograniczony dostęp światła, dość duża wilgotność podsiąkowa terenu pojawia się mech. Oczywiście na jego pojawianie mają wpływ inne czynniki np. występowanie określonej grzybni w glebie itp. Najprościej oddać próbki ziemi do analizy laboratoryjnej i poprosić o wytyczne na trawnik . Wtedy będziemy wiedzieć czego brakuje ziemi.

jarek
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Mech na kompost

Post »

Ja mam na całym podrówku mech :((( duuużo mchu, teraz na wiosnę ładnie to wygląda póki trawa nie ma zielonkawego koloru, mech zdobi tą zielonkawość, ale jak będzie z koszeniem - znowu koszmar i zacinanie kosiarki i duszenie jej :(((. Jak do tej pory sypałam na jesień, lub wczesną wiosną wapnem, zwykłym, czasami specjalnym z dodatkami, i niewiele pomagało, mchu jakby więcej. W tym roku posypałam jak na razie kawałek nawozem do trwaników zwalczającym mech, w zależności od dawki, zwalcza albo zapobiega... posypane dwa tygodnie temu, jak na razie efektów mało widać, a 2,5 kg kosztowało 15,50 :/ a takich opakowań by mi weszło z 10 :/ A mech rośnie wszędzie !!! na dobrze przepuszczalnej ziemi, i na tej ,żwirowej i zbitej i gliniastej nie rozumiem. Tylko tam gdzie przekopię ziemię pod grządki nie ma mchu :) ufff
Rada albo sypać wapnem tak że noga kąpie się w wapnie - dużą ilość, albo przekopać trawę i posiać mocną zdrową trawę i dbać i nawozić i zapobiegać mchu. Ehhh jak nie szkodniki typu kret czy inne stworki to mech :)
Nielubię go jak koszę trawę, ale kocham jako ozdoba i nawet jak znajdę piękną dużą kępkę utworzoną w półkulę itp to wydzieram i od razu przynoszę jako ozdoba :)
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Mech na kompost

Post »

Ja też już pogodziłam się z obecnością mchu. Mam go na trawniku, między kostką brukową i pod płotem, wszędzie tam, gdzie jest mało słońca. Nie walczę z nim, bo zniechęcił mnie brak efektów. Pewnie z czasem trzeba będzie go polubić.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Mech na kompost

Post »

Na mech w kostce są opryski i znika.

jarek
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Mech na kompost

Post »

Stosowałam opryski na mech na kostce brukowej, i Karcherem pod ciśnieniem i już wiosna i znowu go widać, no trudno ... trzeba znowu popryskać :)
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Mech na kompost

Post »

Zabiegi opryskowe i czyszczenie ręczne jest wpisane w pielęgnację. O zapobieganiu myślimy w momencie gdy zaczynamy planować zakładanie kostki. W tym okresie można w bardzo dużym stopniu wszystko ograniczyć. Jednak praktycznie tego nikt nie robi.

jarek
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Witam ponowie :)
Tym razem interesuje mnie temat przezimowania ziół w ogrodzie ... W moim ogródku mam całe mnóstwo mięty, trochę oregano, rukolę (własnej hodowli :P). Idzie zima, jak przygotować do niej zioła? Jest to w ogóle możliwe? Przesadziłam sobie oregano do doniczki żeby mieć w kuchni (uwielbiam do sałatek) ale niestety całkiem skapcaniało :/ Musiałam je poprzycinać (zwiędnięte liście) i teraz zostały tylko kikuty :( Wydawało mi się, że ma za dużo wody i nie podlewałam tyle, niestety byłam 4 dni w Polsce (mieszkam w Niemczech) i jak wróciłam, to już podwiędły ...

Pytanie o mech w ogrodzie ... Mam po poprzednikach ogródek i w jednej części rosną różne ziółka, jakieś a la wielkanocen trawki (?), lawenda (duża, zdrewniała i małe sadzonki), róże i inne roślinki. Zauważyłam, że w tym obszarze jest dużo mchu i ogólnie czuć tam wilgocią. Zapewne drenaż byłby najlepszym rozwiązeniem ale jak go prawidłowo wykonać? Chcę na wiosnę pożyczyć od sąsiada urządzenie do "przewietrzenia" gleby (glebogryzarka?) i posypać piaskiem ale nie wiem czy to pomoże ... Przyznam, że nie mam tyle czasu na pielęgnację ogrodu ile bym chciała (2 małych dzieci) i być może w tym cały problem ... W miarę możliwości staram sie informować co i kiedy robić, bo praca w ogródku to moje hobby. Jednak za każdym razem gdy przyjdzie lato, ta mała część ogródku pokrywa się szybko rośłinkami (bardzo się rozrastają) no i tym mchem ... a trawniku go nie ma więc myślę, że jednak tam za duża wilgotość gleby musi być. Mogą tu być problemem wody podgruntowe? Mam urządzenie hydrometr, podobno można nim sprawdzić jakoś wilgotność gleby, niestety nie wiem jak :/ Nie wiem czy nie jest zepsuty. Aha słyszałam coś o sypaniu popiołem w ogrodzie ale nie wiem w jakim okresie to robić?
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Jeśli mogę poradzić to kupić wapna i rozsypać go na działce, jeszcze w tym roku ,bo jak wynika z opisu to jest kwaśna ziemia.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Wysypać już teraz czy dopiero na wiosnę? Wapnowanie pamiętam, że raz robiłam ale chyba głównie na trawniku i troszkę pomogło. Nie pamiętam czy w tej części ogrodu też to zrobiłam.
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Wapnowanie bardzo dobrze byłoby zrobić jeszcze teraz ,ja kupuję dolomit na wsi w magazynach nawozów sztucznych ,za worek 25 kg wapna płacę około 16 złotych.
donia_81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 15 kwie 2011, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź ;) Niestety ja mieszkam w Niemczech i do tego w małej miejscowości gdzie drożej trochę ale mam jeden sklep z tańszymi produktami, może we wtorek zajrzę. Mam tylko pytanie czy takie wapno nie szkodzi roślinom? Jeszcze jakieś rośliny mi tam rosną (sporo ziół itp.)
Awatar użytkownika
karol
200p
200p
Posty: 401
Od: 28 lis 2011, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Dolomit nie szkodzi żadnym roślinom, nie wskazany jest tylko roślinom kwaśnolubnym.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: zioła w ogrodzie oraz mech w ogrodzie

Post »

Mech często rośnie na bardzo ubogich glebach. Może na wiosnę oprócz tego dolomitu posyp jakiś nawóz. Z czasem mech powinien ustąpić, przy regularnym nawożeniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”