Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
mazzor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 mar 2021, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sianie trawnika - po raz pierwszy

Post »

Witam serdecznie,
jestem nowym użytkownikiem na forum i pragnę nadmienić, iż zanim założyłem temat gruntownie przejrzałem możliwości posiewu trawy w moim wypadku i muszę skonfrontować swoją wiedzę z doświadczonymi ogrodnikami.

Otóż jestem właścicielem domu na 7 arowej działce, z czego ok 5 arów przypadnie do zagospodarowania na ogród. Z możliwych i najtańszych na ten moment opcji jest zasianie ładnego trawnika. Mój casus polega na tym, że działka jest "podeveloperska", a co za tym idzie, do granic możliwości przeorana i ubita przez maszyny.
Konkretnie: ziemia gliniasta, twardo-błotnista, po deszczu woda stoi w miejscu i gleba jej nie wpija, do tego zabrudzona odpadami (kamienie, żwiry, gruz). Gdzieniegdzie przebijają się kępy traw, chwasty, jednak w znacznej mierze sama glina mocno ubita i jałowa (nieporośnięta niczym).

Zastanawiałem się nad dwiema możliwościami odratowania parceli:

1/ gruntowne przeoranie glebogryzarką (nie jestem pewien czy maszyna sobie poradzi z tego typu glebą), wymieszanie z piachem, następnie nawiezienie żyznej ziemi i według procedury siania trawnika
2/ jw., tylko bez uprzedniego przygotowania podłoża i od razu nawiezienie ziemi, rozplantowanie i posiew

Jak szanowne grono się zapatruje na taki przypadek?
Pozdrawiam

poniżej zdjęcia
https://www.fotosik.pl/zdjecie/35c661fa650cb4cd
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f436f0de5df3cdff
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/44282fde91586336
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/8ebdae76304080c5
Obrazek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e026fa810d2b9015
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Sianie trawnika - po raz pierwszy

Post »

Zanim będą jakieś propozycje :wink: sugeruję również zapoznanie się z tymi wątkami
Ziemia pod trawnik ,przygotowanie viewtopic.php?f=32&t=7277
Trawnik od zera,od czego zacząć zakładanie viewtopic.php?t=719
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Misiekfu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 cze 2017, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam.
Od tamtego roku zabieram się do założenia trawnika wokół domu ( ok 900m2.) Ziemia to słabej jakości piach, w tamtym roku przywiozłem kilka wywrotek humusu oraz ok 40m3 kompostu. Posiałem również łubin jako poplon oraz rozrzuciłem trochę obornika, następnie wszystko dokładnie wymieszałem glebogryzarką. Plan działania na chwilę obecną to:
- Wyrównanie oraz oczyszczenie ziemi
- Montaż systemu automatycznego nawadniania
- Ponownie równanie
Największy problem mam z doborem nasion - wszyscy polecają Barenbrug tylko ta cena :cry: Jest może jakaś mieszanka równie dobra ale trochę tańsza? Trawnik będzie mocno nasłoneczniony i nie będzie bardzo mocno użytkowany ( zależy mi bardziej na dekoracyjnym trawniku niż na boisku piłkarskim :wink: )
Przed siewem nasion rozsypać jeszcze jakiś nawóz?
mazzor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 mar 2021, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sianie trawnika - po raz pierwszy

Post »

Pod powyższymi wątkami więcej pytań jak odpowiedzi...Czy założenie trawnika to naprawdę taki problem dla doświadczonych ogrodników? ;:218
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Odpowiedzi na zdecydowaną większość pytań dotyczącą zakładania trawnika już są tutaj w tym wątku, więc szkoda czasu na pisanie tego w kółko od nowa. Polecam przeczytać ten wątek od deski do deski i jestem pewien, że odpowiedzi się same znajdą.
klauduch
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 mar 2021, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Dzień dobry wszystkim :)
Potrzebuję porady w temacie trawnika. Nie widziałam na forum, żeby ktoś miał podobny problem- jeśli taki wątek się już pojawił to bardzo proszę o wyrozumiałość.

Mianowicie. We wtorek posialiśmy trawę. Teren przygotowany zgodnie ze sztuką.
Dzisiaj u nas ulewa. Teren ma spad, więc woda zaczęła wymywać ziemię i ziarenka, przez co ziemia nie jest równa, tylko pojawiły się pagórki. :(

Czy po ulewie powinnam spróbować poprawić co woda zepsuła? Tzn wyrównać teren i przegrabić ziarenka w miejsce gdzie zostały wymyte?
Dodam że trawa nie zaczęła jeszcze kiełkować.
https://imageshack.com/i/po2KUCcXj
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Jeśli nasiona nie były przykryte piaskiem/ziemią to bez dodatkowej dosiewki się nie obędzie, bo pewnie ulewa zmyła część nasion. Ja bym poczekał by to trochę przeschło, przesiał wszystko jest raz (na krzyż) i przykrył nasiona piaskiem/ziemią wyrównując ewentualne dołki itp. Nie trzeba nic wałować tylko codziennie zraszać ziemię. Jeśli nie było nawozu azotowego przy siewie to też można dodać ten krok po przykryciu nasion piaskiem/ziemią. To będzie praktycznie gwarancja, że trawa równo wzejdzie.
P.s. nie przejmujemy się chwastami dwuliściennymi, które pewnie też wzejdą, bo one znikną po koszeniu i oprysku herbicydem.
klauduch
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 mar 2021, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Ziarna nie były przysypywane, ale po sianiu zgrabilismy teren i zwałowaliśmy. Nasiona i ziemia zostały wymyte głównie w miejscu gdzie woda strumieniem spływała z rynny. Dzisiaj pójdę i wyrównam ten teren i faktycznie dosieję trawy tam gdzie wyszły łyse place.
Wydaje mi się jednak Że nie jest aż tak źle jak myślałam :)
Działka teraz wygląda tak:
https://imageshack.com/i/po2hUnBoj
szwelx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 sie 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Założenie nowego trawnika

Post »

Witam,
teściowie od dłuższego czasu chcieliby zrobić porządek z trawnikiem na ogródku. Dużo tego nie ma bo tylko 1 ar, ale czasu brak, a trawa jest nieruszana od wielu lat. W związku z tym mam do was prośbę o poradę:
- jakie macie doświadczenia z koniczyną jako trawnik? Nie wnikam na razie w jej gatunek (mikro, biała), tylko jak się sprawdza w eksploatacji - chwasty, nawadnianie i nawożenie, koszenie. W artykułach chwalą to rozwiązanie, ale chciałem to skonfrontować z waszymi doświadczeniami,
- chciałem wjechać tam glebogryzarką separacyjną, ale znajomy stwierdził, że może sobie nie dać rady na takim zarośniętym trawniku i trzeba by najpierw go przejechać zwykłą glebogryzarką. Jak uważacie? Czy elektryczna glebogryzareczka z głębokością przekopu 22 cm wystarczy (mam taką marketówkę) czy trzeba brać poważniejszy sprzęt? Chociaż ciężko mówić o powadze na 1 arze :D . Nie chciałbym zapłacić za separacyjną i nie wykorzystać jej, bo nie poradzi sobie na trawniku. Nie ma tam kamieni czy szlaki, ale znajomy dał mi do myślenia.

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Widziałem wiele filmików gdzie glebogryzarka separacyjna ogarnia taki trawnik bez problemu, no ale może twój znajomy ma słabszy model. Elektryczną glebogryzarką zajedziesz się na śmierć (lub glebogryzarkę), więc zdecydowanie odradzam taki pomysł. Przeorać to najpierw i wtedy wszystkim pójdzie albo tak jak mówiłem wcześniej, lepszy model glebogryzarki separacyjnej i też powinno dać rade bez dodatkowych zabiegów. Tak to mniej więcej wygląda:

https://www.youtube.com/shorts/NzPkT7fu8v0
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”