Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

Kiedy podlewasz - jak często i w jakiej odległości stoi od okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

Przepraszam za późną odpowiedź, nie dostałem powiadomienia, że odpisałeś.

Podlewam raz w tygodniu (lub co 10 dni) gdy ziemia z wierzchu już przeschnie. Wcześniej podlewałem więcej i na pewno przelewałem, ale po przesadzeniu staram się pilnować, żeby wody nie lać za dużo.
Stoi na stoliku kawowym, około 3,5m od okna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

W takiej odległości od okna to możesz postawić sztuczne kwiatki.
Nie wiem, skąd się wzięło to, że Skrzydłokwiat może stać w cieniu i będzie rósł.
W odległości kilku metrów od okna nie ma możliwości żeby dla jakiejkolwiek żywej rośliny była wystarczająca ilość światła do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym.
Jak jeszcze wcześniej podlewałeś częściej no to ciężko żeby nie przelać...
Może jeszcze napiszesz, że po przelewaniu jedynie ograniczyłeś częstotliwość podlewania, a nie zajrzałeś do korzeni i wymieniając podłoże?

Więc:

1. Sprawdzenie stanu korzeni, wymiana podłoża na mieszankę ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków. Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Więc jeśli część korzeni będzie pogniła, to będziesz musiał skorygować wielkość doniczki.

2. Przestaw blisko okna.

3. Przelanie, to nie podlewanie większą ilością wody, tylko zbyt częste i regularne podlewanie.
Skrzydłokwiat lubi obfite podlewanie, ale podłoże powinno w miarę szybko przesychać. U mnie nawet co 3 - 4 dni w wyżej wymienionej mieszance.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

Czy skrzydłokwiat może stać przy drzwiach wejściowych gdzie kilka razy dziennie dmuchnie mu powietrze bezpośrednio z zewnątrz gdy ktoś będzie wchodził. Pomieszczenie jest jasne, z temperaturą w zimie 17-18*. Tylko martwi mnie to otwieranie drzwi gdy np będzie mróz.
Stoi tam teraz Epipremnum i absolutnie nic mu nie szkodzi ale wiadomo że to pancerna roślina.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

Nie. Rośliny nie lubią przeciągów.
Epipremnum nie jest pancerną rośliną. Należy dodać, jeszcze nic jej nie jest.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

Epipremnum stoi tam od września, przeżył wykańczanie pomieszczenia więc teraz powinien mieć z górki. Tym bardziej że chciałam postawić w tym miejscu coś innego bo będzie stolik więc roślina wielkości skrzydłokwiatu byłaby optymalna.
Co byś doradził?
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

Sztuczne kwiatki, sorry ale takie są fakty.

Od paru miesięcy, to nie jest żaden wyznacznik optymalnej uprawy rośliny i jeszcze wszystko może się zmienić.


Ile tam w ogóle jest światła? W jakiej odległości jest okno?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Skrzydlokwiat - zalanie,zasolenie,więdnięcie

Post »

Światła jest akurat mnóstwo bo to jest przeszklona ściana ok 4x2,5m z drzwiami też szklanymi. Wystawa południowa. Myślę że kwiaty będą musiały być latem nawet cofnięte bo się poparzą. Z drugiej strony, od północy, jest mniejsze okno i szklane drzwi.

W najgorszym wypadku postawię coś pustynnego. Kiedyś miałam remont w domu w maju. Kwiaty wystawiłam do ogrodu. Przyszedł w nocy przymrozek i padło wszystko poza kaktusami ;:306 .
norbert76 pisze: 12 lut 2024, o 22:17 Sztuczne kwiatki, sorry ale takie są fakty.
Nie chcę się poddawać na wejściu.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”